کمای دیابتی چیست؟ (علایم و راه درمان کمای دیابتی)

نوشدارو » مجله نوشدارو » دیابت » کمای دیابتی چیست؟ (علایم و راه درمان کمای دیابتی)

کمای دیابتی یکی از جدی ترین عوارض بیماری دیابت است. دیابت بیماری ای است که محدود به گروه سنی یا جنسیت خاصی نیست. این بیماری به دو دسته ی عمده ی نوع یک و نوع دو تقسیم می شود. چنانچه علایم این بیماری را به موقع شناخته و در جهت کنترل آن اقدام کنیم، می توانیم بسیاری از خطرات و عوارض آن از جمله کمای دیابتی را کاهش دهیم.

اغمای دیابتی ممکن است در اثر افزایش یا کاهش بیش از حد و خطرناک قندخون در بیمار دیابتی رخ دهد که جزئیات آن بررسی خواهد شد. کمای دیابتی از جمله عوارضی است که برای بیماران دیابتی یا افرادی که زمینه های دیابت را دارند، نگران کننده است و از پزشک خود جویای راه درمان کمای دیابتی می شوند. باید گفت در صورت کنترل بیماری و رعایت اصول توصیه شده توسط پزشک، جای نگرانی کمی وجود دارد اما اگر دیابت رها شود و عوامل تشدیدکننده ی آن تداوم یابند، ابتلا به کمای دیابتی می تواند کشنده باشد.

از جمله مهم ترین نکات که تا حدودی از نگرانی ها می کاهد این است که کمای دیابتی معمولا پیش از بروز سایر علائم ساده تر دیابت و به صورت ناگهانی فرد را دچار نخواهد کرد. بنابراین پیش از آنکه این حالت برای بیماران دیابتی رخ دهد، آنان قطعا به واسطه ی سایر علائم از دیابت خود آگاه شده اند و با مراجعه به پزشک معالج راهکارهای کنترل و درمان را درپیش گرفته اند.

 

کمای دیابتی

 

البته نمی توان انکار کرد در مواردی مشاهده شده که کمای دیابتی بدون بروز سایر علائم دیابت رخ داده است. چکاپ های دوره ای، در پیش گرفتن سبک زندگی و تغذیه ی سالم، همراه با ورزش مستمر می تواند در پیشگیری از کمای دیابتی گره گشا باشد. حال بیایید به شاخص ترین نشانه های دیابت که می توانند به صورت بالقوه در شمار علائم کمای دیابتی نیز قرار گیرند بپردازیم.

 

اصلی ترین نشانه ها و علائم کمای دیابتی

علت کمای دیابتی می تواند هایپرگلایسمی (قندخون بالا) و نیز هیپوگلایسمی (قندخون پایین) باشد. هریک از این اختلالات با نشانه هایی حضور خود را در بدن اعلام می کنند بنابراین توجه به آن ها ضروری است.

احساس عطش، خستگی مفرط، تکرر ادرار، حالت تهوع، دردها و ورم های شکمی، خشکی و بوی بد در دهان و بالارفتن ضربان قلب نشانه های هایپرگلایسمی است که ممکن است به کمای دیابتی منجر شود.

از سوی دیگر، احساس ضعف و گرسنگی مفرط، ضعف اعصاب، خستگی و بی حالی، لرزش اندام ها، حالت تهوع، اختلال یا افزایش ضربان قلب و اختلال در گفتار نشانه های هیپوگلایسمی است که می تواند فرد را به کمای دیابتی برساند. موارد ذکر شده، مستقیما علائم کمای دیابتی نیستند اما در صورتی که جدی گرفته نشوند و برای کنترل آن ها به پزشک مراجعه نشود، می توانند فرد را دچار این کما نمایند.

فردی که در شرایط اغمای دیابتی قرار می گیرد، مانند یک فرد به خواب رفته است که بیداری اش به دست خودش نیست و تنها اگر تلاش شود سطح قند خونش به سرعت از حالت خطرناک درآمده و به سطح نرمال نزدیک گردد، می تواند هوشیاری خود را به دست آورد.

 

دیابت

 

فرد دچار شده به کمای دیابتی کاملا ناهوشیار است و هیچ گونه ادراک بینایی، شنوایی، لامسه و… ندارد. بنابراین قادر نیست برای نجات خود کاری انجام دهد. اگر نگران ابتلا به این بیماری هستید، قندخون خود را به کمک دستگاه های تست قندخون بسنجید یا با چکاپ و تحت نظر پزشک، این مورد را بررسی نمایید.

 

کمای دیابتی به چه علت رخ می دهد؟

اختلال در قند خون وقتی به سطح خطرناکی برسد، فرد را مستعد کمای دیابتی می کند. این امر در چند حالت عمده رخ می دهد:

 

کتواسیدوزیس

تجزیه ی چربی های ذخیره شده در شرایطی رخ می دهد که سلول بدن نیازمند انرژی است و نمی تواند آن را از گلوکز خون به دست آورد. در تجزیه ی چربی، ماده ای به نام کتون ایجاد می شود که سمی است. تولید این سم، فرد را گرفتار کمای دیابتی می کند.

 

هایپراسمولار

این یک سندروم است. در چنین شرایطی، خون با قند بالا چنان به غلظت می رسد که مانند شربت می شود. تکرر ادرار در این حالت برای دفع قند خون اضافی رخ می دهد اما خود همین امر، کارکرد کلیه ها را مختل می سازد. قند خون بالا همراه با تشخیص کتون در ادرار و کاهش شدید آب بدن، نشان از سندروم هایپراسمولار است.

 

هیپوگلایسمی

گلوکز منبع تغذیه ی انحصاری سلول های مغزی است. یعنی این سلول ها در صورت عدم دستیابی به گلوکز، قادر به تأمین انرژی مورد نیاز خود از سایر منابع مثل پروتئین و چربی نیستند. در صورتی که انسولین به مقدار زیاد به بدن تزریق شده باشد، ورزش های سنگین انجام گرفته باشد، غذای کمی دریافت یا الکل زیادی مصرف شده باشد، ممکن است افت قندخون و به دنبالش کمای دیابتی رخ دهد.

 

رژیم غذایی فرد دیابتی

 

راه درمان کمای دیابتی

پیشگیری بهترین راه حل است. با شناخت عواملی که می¬تواند زمینه¬های ابتلا به کمای دیابتی را ایجاد یا تشدید کند، می¬توانیم تا حد امکان از رخداد آن پیشگیری کنیم:

 

دز انسولین را کنترل کنید

در استفاده از پمپ انسولین ممکن است تزریق دز اشتباه رخ دهد. بنابراین بهتر است قند خون را به صورت منظم بررسی کنید. همچنین شما می توانید برای بررسی دیگر مقالات درباره این موضوع به سایت نوشدارو مراجعه نمائید.

 

تعیین مجدد دز انسولین در شرایط بیماری، جراحی، انواع شوک و آسیب دیدگی ها

میزان قندخون و نیاز به انسولین در صورت بروز هریک از این شرایط تغییر می کند. بنابراین باید در شرایط خاص قندخون را بررسی کرد و از دز انسولین متناسب با آن توسط پزشک آگاه شد.

 

رعایت نظم برنامه غذایی یا دریافت دارو و انسولین

بدن یک دیابتی به شدت به برهم خوردن موارد ساده ی این چنینی حساس است و واکنش نشان می دهد. یکی از رایج ترین واکنش ها همانا کمای دیابتی است پس هم نظم را جدی بگیرید و هم از شروع خودسرانه ی رژیم ها به منظور کاهش وزن و… جدا خودداری نمایید.

 

پرهیز جدی از مصرف زیان رسان های مطلق

الکل، مواد مخدر، مواد روان گردان و دخانیات گرچه برای افراد عادی نیز مضر است، چندبرابر برای بیماران دیابتی سم و بسیار مهلک است. از آن ها فاصله بگیرید. شما نیز می توانید درباره تاثیر الکل بر دیابت نیز از سایت نوشدارو مراجعه کنید.

 

کمای دیابتی

 

درصورت رعایت این موارد می توانید تا حد زیادی از بروز اغمای دیابتی پیش گیری کنید. چنان که دیدیم، علائم کمای دیابتی همان علائم دیابت و پیش دیابت است. پس با مشاهده ی این علائم باید هرچه زودتر تحت درمان قرار گیرید. راه درمان این بیماری با در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم و فعالیت های ورزشی مناسب، همراه با قرار داشتن تحت نظر پزشک و چکاپ های منظم، هموار تر خواهد شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست