پیش دیابت چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

نوشدارو » مجله نوشدارو » دیابت » پیش دیابت چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

پیش دیابت مرحله ای پیش از ابتلا به دیابت نوع ۲ است که بسیاری از افراد ممکن است علائم آن را درک نکنند و در نتیجه مبتلا به دیابت شوند. در این مطلب سعی داریم مخاطبان عزیز را با بیماری پیش دیابت ، علائم و راه های پیشگیری و درمان آن آشنا کنیم. ابتدا باید دانست پیش دیابت چیست ؛ با ما همراه باشید.

قبل از مطالعه این مطلب برای تکمیل اطلاعات پیشنهاد میکنم مقاله هفت باید و نباید غذایی برای افرادی که دیابت دارند را مطالعه نمایید.

 

پیش دیابت چیست؟

 

مبتلا شدن به «پیش دیابت» به این معناست که میزان قند خونتان از حد نرمال و طبیعی قدری بالاتر رفته است، اما هنوز به مرحله ای نرسیده که «دیابت» تشخیص داده شود.

این بیماری اگرچه خفیف تر از دیابت اصلی دانسته می شود، برای شما خطراتی دارد؛ علاوه بر این که شما را مستعد ابتلا دیابت نوع ۲ می کند، ممکن است پیش درآمد عوارض دیگری چون بیماری های قلبی و یا سکته مغزی شود.

بنابراین باید در راستای پیشگیری از آن بکوشید و با شناخت علائم آن، که در این مطلب بیان می شود، جهت کنترل و درمان، اقدامی به موقع داشته باشید.

 

تشخیص پیش دیابت (علائم و نشانه ها)

 

ساده ترین راه تشخیص پیش دیابت انجام آزمایش خون در چکاپ های دوره ای و منظم است. همچنین می توانید به کمک دستگاه تست قند خون در خانه، میزان قند خون خود را در وضعیت ناشتا بررسی کنید. قند خون طبیعی در این حالت، باید در حدود ۱۱۰ باشد. اگر این عدد بالاتر از ۱۲۶ رفت، نشان دهنده دیابت است.

همچنین آزمایش دقیق برای تشخیص پیش دیابت، A1C است. چنانچه عدد نشان داده شده در این آزمایش ۷/۵ باشد، یعنی قند خون طبیعی است. شاخص ۴/۶ نشان دهنده دیابت است و هر عددی داخل این دامنه، پیش دیابت را نشان می دهد.

 

 

تشخیص پیش دیابت (علائم و نشانه ها

 

بهترین راه تشخیص پیش دیابت همان آزمایش قند خون است. اما برخی علائم نوعی هشدار به شمار می رود که با دیدن آن ها بهتر است حتما آزمایش خون انجام دهید:

۱. اضافه وزن

۴. تاری دید

۵. عطش مفرط

۶. خستگی مفرط

۷. زخم ها و عفونت های پایدار

 

روش های جلوگیری از پیش دیابت

 

پیشگیری همیشه آسان تر از درمان است؛ این توصیه همیشگی جامعه پزشکی است. پس از آن که دانستیم پیش دیابت چیست، به دنبال آن خواهیم بود که راه های از آن را نیز بدانیم.

۱. آزمایش های دوره ای و تست های دائمی: اگر در برنامه خود چکاپ های دوره ای را بگنجانید زودتر از سایر افراد از ابتلا به پیش دیابت یا مستعد بودن برای آن مطلع خواهید شد و در نتیجه برای کنترل آن به موقع اقدام خواهید کرد. تا زمانی که مبتلا نشده اید، بهتر است چکاپ را هر شش ماه یک بار انجام دهید اما پس از ابتلا نیاز به چکاپ های بیشتر و با فواصل زمانی کمتر است.

 

تشخیص پیش دیابت (علائم و نشانه ها

 

۲. معجزه در برنامه غذایی شماست: غذاهای سالم تنها پیشگیر ابتلا به این بیماری نیستند بلکه بسیاری از بیماری های دیگر را از شما دور می کنند. از سبزیجات و میوه جات تازه در برنامه غذایی خود غافل نباشید. مواد حاوی فیبر را بیشتر استفاده کنید و سعی کنید چربی های سالم را جایگزین انواع ناسالم آن کنید.

۳. استرس را کنترل کنید: این بیماری قرن است که مولد بسیاری بیماری های دیگر است. با فعالیت هایی لذت بخش چون مطالعه،یوگا و مدیتیشن، نوشتن، مشاوره و … می توانید استرس را کاهش دهید.

۴. حرکت کنید: سبک زندگی مدرن با مشاغل بی تحرک، زمینه ساز بسیاری از بیماری ها شده است. ورزش منظم می تواند به شما در پیشگیری از بیماری ها از جمله پیش دیابت، کمک کند.

۵. خواب کافی و استراحت مفید داشته باشید: خوابیدن به موقع در شب هنگام، می تواند به بسیاری از تنظیمات اساسی در بدن کمک کند. اگر دیر به رختخواب می روید و ساعات استراحت خود را به چک کردن گوشی موبایل اختصاص می دهید، هرچه زودتر این عادات غلط را ترک کنید.

 

درمان پیش دیابت با دارو

 

در کنار همه موارد ذکر شده، درمان کامل این بیماری ، گاه مستلزم تجویز دارو نیز هست. داروی  این بیماری که در حال حاضر رایج ترین و شناخته شده ترین داروست، متفورمین است.

 

پیش دیابت

 

درمان این بیماری با متفورمین در همه موارد تجویز نمی شود. معمولا در افرادی که اضافه وزن دارند یا سنشان از ۶۰ سال گذشته است، یا در بانوانی که در زمان بارداری شان مبتلا به دیابت بارداری شده اند، به دلیل داشتن زمینه قوی تر برای ابتلا به دیابت، دارو تجویز می شود. اما همه راه هایی که گفته شد، باید توسط افراد رعایت شود.

دانستیم پیش دیابت عارضه ای غیر قابل درمان و پیشگیری نیست. تنها اگر سبک زندگی خود را تغییر دهیم، به ورزش، غذای سالم و استراحت مفید اهمیت دهیم و در یک کلام، تنها اگر قدری بیشتر خود را دوست داشته باشیم، به سادگی می توانیم خود را از ابتلا به آن در امان بداریم.

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست