ورزش مناسب برای آرتروز لگن

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » ورزش مناسب برای آرتروز لگن

آرتروز می‌تواند در همه مفصل‌های بدن رخ دهد اما در مفصل‌هایی که بیشتر تحت تاثیر فشار وزن بدن هستند، مانند لگن ابتلا به این بیماری بسیار بیشتر است؛ در ادامه سعی داریم درباره‌ی ورزش برای آرتروز لگن صحبت کنیم، پیشنهاد می‌کنیم اگر شما و یا عزیزانتان درگیر این عارضه هستید خواندن این متن را از دست ندهید.

 

آرتروز لگن

آرتروز بیماری پیشرونده است، که به تدریج شروع شده و با گذشت زمان شدت می‌یابد. آرتروز دارای انواع مختلفی است که می‌تواند لگن را تحت تأثیر قرار دهد. آرتروز اغلب به دلیل فرسودگی مفاصل رخ می‌دهد، هرچند که آرتروز در جوانان نیز رخ می‌دهد اما در آمار بدست آمده تعداد مبتلایان در سنین بالا بیشتر از جوانان بوده است. با گذشت زمان، آرتروز می‌تواند مفصل را تخریب کرده و ایجاد آسیبی جدی کند. برخی از عواملی که احتمال ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهند شامل:

  • افزایش سن
  • چاقی
  • آسیب دیدگی قبلی

با این حال، آرتروز ممکن است در افرادی که این عوامل خطر را ندارند نیز ایجاد شود.

 

تاثیر چاقی بر آرتروز لگن

 

همچنین شما نیز می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آرتروز لگن و دیگر آرتروز ها وارد سایت نوشدارو شوید و مقالات مرتبط به این موضوع ها را مطالعه نمائید.

 

ورزش برای لگن

انجام حرکات ورزشی برای لگن مانع ایجاد بروز بسیاری از عوارض و ناتوانی‌ها خواهد شد، ورزش برای آرتروز لگن موجب می‌شود لنگیدن بیمار خیلی زود برطرف شود و با انجام درست حرکات بیمار خیلی زودتر می‌تواند به روال زندگی خود بازگردد. نرمش‌های مفصل ران در درمان بسیاری از بیماری‌های لگن و دردهای ناشی از آنها نیز کاربرد دارد. اکثر افرادی که مبتلا به آرتروز لگن هستند و درد نسبتاً خفیف تا متوسطی دارند متوجه می‌شوند در هنگام استراحت درد ناشی از آرتروز لگن تا حدود زیادی از بین می‌رود.

در حالی که استراحت کوتاه مدت معمولاً علائم آرتروز را تسکین می‌دهد، اما استراحت طولانی مدت ممکن است باعث بدتر شدن عوارض آرتروز گردد. بیمارانی که به آرتروز لگن مبتلا هستند معمولاً درانجام کارهای روزانه خود دچار مشکلاتی می‌شوند، اغلب افراد مبتلا به آرتروز لگن وقتی می‌خواهند صبح از رختخواب بلند شوند بسیار احساس ناراحتی می‌کنند، همچنین آرتروز لگن می‌تواند راه رفتن را دردناک کرده و فرد را مجبور به کاهش سرعت یا تغییر در مدل راه رفتن خود کند، بعلاوه آرتروز می‌تواند سایر فعالیت‌های فرد را که شامل خم شدن، مانند پوشیدن جوراب و کفش است را دشوار یا غیرممکن کند. سوار و خارج شدن از صندلی یا اتومبیل نیز احتمالا برای مبتلایان به آرتروز لگن بسیار سخت خواهد شد. گاه تشخیص آرتروز بیماری در ابتدا دشوار می‌باشد، چراکه معمولاً درد ناشی از آرتروز لگن در ناحیه کشاله ران، باسن و زانو بروز می‌کند.

 

ورزش برای آرتروز لگن

 

اغلب بیماران مبتلا به آرتروز لگن نمی‌توانند ورزش‌های هوازی مانند دویدن و… را انجام دهند به همین علت به عنوان یک قاعده کلی بیماران مبتلا به آرتروز مفصل لگن بهتر است ورزش‌هایی را انجام دهند که فشار کمتری روی مفاصل وارد شود مثلا توصیه می‌شود ورزش‌های در محیط آبی یا دوچرخه سواری که البته دوچرخه دارای زین بالا باشد را افراد مبتلا به آرتروز امتحان کنند.

 

ورزش مناسب آرتروز لگن

تعدادی از نکاتی که باید حین ورزش به آن‌ها توجه شود:

۱_ در صورتی‌که انجام نرمش‌ها با درد مختصری همراه باشد می‌توان در ابتدا اندام و مفصل را گرم کرده و سپس نرمش را شروع کرد. اما اگر درد شدیدی را تجربه کردید، هرگونه ورزش یا فعالیتی را که انجام می‌دهید متوقف کنید.

۲_ تعداد، مدت و شدت انجام نرمش‌های کششی و تقویتی به تدریج افزایش می‌یابد.

۳_ هر مدل نرمشی چه کششی و چه تقویتی باید به تدریج شروع شود. بهتر است از نرمش‌های سبک شروع کرد و به تدریج انواع سخت‌تر آن‌ها اجرا شود.

در ادامه تعدادی از تمریناتی که می‌تواند به شما در کشش و تقویت عضلات اصلی کمک کند آورده شده:

تمرین اول

به پشت روی زمین دراز بکشید، در حالی که زانوها را خم کرده و دست‌ها را کنار پهلو قرار دهید. باسن خود را به آرامی از زمین بلند کرده و از زمین بلند کنید، تا جایی که بدن از زانوها به سمت شانه ها راست شود. موقعیت پل را به مدت ۸ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی به حالت اولیه پایین بیایید. در دو ست ۱۰ تا ۱۵ بار تکرار این حرکت را انجام دهید.

 

حرکت پل باسن

 

 

تمرین دوم

در این حرکت به پشت بر روی زمین بخوابید و سپس هر دو پا را با هم از زمین بلند کرده و در حالیکه زانو ها را کمی خم می‌کنید ران‌ها را به حالت عمود بر زمین قرار دهید. چند ثانیه در همین حالت مانده و سپس مجددا پاها را بر روی زمین قرار دهید.

 

تمرین سوم

در این تمرین باید به صورت چهار دست و پا بر روی زمین قرار گیرید به طوریکه بر روی کف هر دو دست و زانوان خود قرار بگیرید. سپس در حالی که زانو همچنان در حالت قائمه قرار گرفته است مفصل ران را بلند کرده و کل اندام تحتانی را به پشت و بالا ببرید. این حرکت را تا ۱۵ بار در هر طرف تکرار کنید، سعی کنید چند ست این کار را انجام دهید. برای حرکت کمی پیشرفته‌تر این تمرین، همزمان یک پا و بازوی مخالف خود را بالا ببرید. ۴ تا ۶ ثانیه در این حالت بمانید و سپس به آرامی پایین بیایید و به موقعیت اولیه برگردید.

 

تمرین چهارم

در این حرکت شما باید در حالت ایستاده پای دردناک را کمی عقب‌تر از بدن قرار دهید سپس به آرامی بدن را به سمت جلو بکشید، به طوری که زانوی پای جلویی خم شود و ۱۵ ثانیه بدن را در این وضعیت نگه دارید، توصیه شده است این حرکت پنج بار تکرار شود.

 

تمرین پنجم

روی توپ ورزشی بنشینید و پاها را صاف روی زمین قرار دهید و دستان را روی سینه یا پشت گردن نگه دارید. به آرامی با زاویه ۴۵ درجه به پشت خم شوید، از باسن خود خم شده و پاشنه پا را از زمین بلند کنید. با استفاده از عضلات شکم، خود را به حالت نشسته به سمت عقب بکشید، پاشنه‌های خود را دوباره روی زمین قرار دهید و به حالت صاف پا برگردید.

پیلاتس

 

 

تمرین ششم

شما باید کنار دیوار بایستید سپس پای دردناک را با زانوی صاف از لگن به پهلو بلند کند و پنج ثانیه پا را در این وضعیت قرار دهد، این حرکت بهتر است ۱۰ باید تکرار شود.

تمرین هفتم

بر روی زمین به صورت چهارزانو بنشینید و یا طوری بنشینید که زانوان هر دو اندام تحتانی خم شود و کف هر دو پا به هم بچسبند. در این حالت می‌توانید با فشار دو دست خود زانوها را به طرف زمین هدایت کنید، تا آن‌جا که زانوها تا حد ممکن به زمین نزدیک شوند. این فشار باید به اندازه‌ای باشد که در کشاله‌های ران خود احساس کشش کنید. به مدت ۱۰تا ۵ ثانیه در همین وضعیت بمانید و سپس فشار دستان را متوقف کنید.

هر کدام از ورزش برای آرتروز لگن را می‌توان بسته به توانایی خود کم‌تر یا بیشتر انجام داد. به یاد داشته باشید که حفظ فرم خوب و صحیح مهم‌تر از انجام چندین ست یا تکرار حرکت است. اگر در مورد فرم صحیح حرکات سوالی داشتید، یک پزشک یا یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست