نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتالی !

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتالی !

نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتالی ، کار بسیار ساده اما لازمه آن داشتن دقت و اطلاعاتی نسبت به اعداد گزارش شده بر روی دستگاه می باشد. فشار خون بیماری است که بدون هیچ نشانه و علائمی است پس لازمه فهمیدن مقدار فشار خون چیزی جز اندازه گرفتن فشار خون با دستگاه فشارسنج نیست. پیش از آن که وارد بحث اصلی نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتالی شویم، باید ابتدا با مفهوم اصلی فشار خون آشنا شوید. پس با نوشدارو همراه باشید.

فشارخون چیست؟

فشار خون یکی از علائم مهم و حیاتی در هر انسان می باشد. حال ساده‌ترین تعریفی که از فشارخون می‌توان داشت، به صورت زیر است:
قلب با تپیدن منظم خود، خون را که حاوی اکسیژن و مواد مغذی است در تمام رگ‌های بدن پمپاژ می‌کند. این خون در هنگام حرکت، به دیواره سرخرگ‌ها فشاری وارد می‌کند که ما آن را تحت عنوان فشار خون می‌شناسیم.

علت اصلی و پزشکی فشار خون بالا این است که هنگامی که سرخرگ های بزرگ در بدن به دلایل متعدد قابلیت ارتجاع و همچنین استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و یا عملکرد این ها کمتر شود، عروق کوچک در بدن نیز باریک تر می شوند و این امر باعث می شود که خون به راحتی نتواند در رگ ها جریان داشته باشد و به اصطلاح گفته می شود که فرد دچار فشار خون بالا شده است.

 

نحوه خواندن فشارخون با دستگاه دیجیتال

 

 

اعداد روی دستگاه فشارخون دیجیتال

فشار خون همواره با ۲ عدد خوانده و بررسی می‌شود، برای مثال منظور ما عددی است که به صورت ۱۲ روی ۸  یا ۱۲/۸ گزارش می‌شود،
یعنی میزان کاهش یا افزایش فشارخون توسط این دو عدد تعیین می‌شود، عدد اول گزارش(۱۲) به عنوان فشارخون سیستولیک و عدد دوم(۸) به عنوان فشارخون دیاستولیک شناخته می‌شوند.

سیستول به فشار سرخرگ ها هنگامی که قلب، خون را پمپاژ می‌کند اطلاق می‌شود و دیاستول فشاری را که قلب در حال استراحت است(بین ضربان‌ها) گزارش می‌دهد. که لازم است به خاطر داشته باشید، عدد سیستول همواره بزرگتر از عدد دیاستول است.

بعد از گرفتن فشار خون با فشارسنج دیجیتالی، دستگاه ممکن است به شما ۳ عدد را نشان بدهد. عدد اول نشان دهنده فشار سیستول، عدد دوم فشار دیاستول و عدد سطر سوم بیانگر ضربان قلب شماست. که البته ممکن است بعضی از فشارسنج ها عدد سوم را نشان ندهند.

 

 

نحوه خواندن اعداد فشارسنج دیجیتالی

در ادامه آموزش کار با فشارسنج دیجیتالی را به شما آموزش میدهیم، اما لازم است نحوه خواندن اعداد فشارسنج هم بلد باشید.
بعد از گرفتن فشارخون با دستگاه دیجیتالی، در سطر اول صفحه نمایش دستگاه، یک عدد ۳ رقمی و در سطر دوم یک عدد ۲ رقمی نمایش داده می‌شود.

عموما برای سادگی کار ما رقم آخر این اعداد را نمی‌خوانیم؛ یعنی به طور مثال، اگر دستگاه پس از گرفتن فشارخون در سطر اول عدد ۱۲۵ و در سطر دوم عدد ۷۰ را نشان بدهد، ما این اعداد را به این صورت گزارش میدهیم: فشارخون ۱۲ روی ۷ است.

نکته: مقدار سیستول بهتر می‌تواند میزان فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی را مخصوصا در افراد ۵۰ سال به بالا که بیشتر در معرض بیماری فشارخون هستند نشان دهد. در نتیجه عدد اول( سیستول) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آموزش کار با فشار سنج دیجیتالی

نحوه کار با فشارسنج دیجیتالی بسیار راحت است اما لازمه انجام این کار داشتن دقت و تمرکز در حین اندازه گیری و شنیدن دقیق ضربان است. یکی از مشکلات بزرگ افرادی که دارای فشار خون بالا هستند این است که در زمانی که فشار خون آن ها بالا می رود هیچ علائم و نشانه ای ندارد که فرد متوجه شود که فشار خون او بالا رفته است. پس دقیق ترین و مطمئن ترین راه برای فهمیدن این موضوع اندازه گیری فشار خون با دستگاه فشار سنج است.

نحوه کار با فشار سنج دیجیتالی بازویی بسیار راحت است. کافی است زمانی که قصد اندازه گیری فشار خون خود را دارید بازوبند آن را بر روی بازوی خود به درستی ببندید و سعی کنید که در زمان کار و اندازه گیری با دستگاه از صحبت کردن خود داری کنید.

بعد از بستن بازوبند دستگاه فشار سنج کافی است که دکمه روشن شدن یا ON دستگاه را فشار دهید تا دستگاه شروع به کار کند. بعد از اتمام کار دستگاه که با صدا در آمدن بوق و یا آلارم خود دستگاه اعلام می شود می توان با خواندن اعدادی که بر روی دستگاهی به نمایش در آمده اند میزان بالا و پایین بودن فشار خون را مشاهده کرد.

 

نحوه گرفتن فشار خون با دستگاه فشار سنج دیجیتال

 

همچنین اگر قصد کالیبره کردن دستگاه فشار سنج دیجیتال خود را دارید، می توانید از مقاله کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال دیدن کنید تا بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید.

 

محدوده های فشارخون

برای افرادی که دارای فشار خون نرمال طبیعی هستند، فشار خون خون نرمال عدد بالا ( فشار سیستولیک ) باید در حدود عدد ۹۰ تا ۱۲۰ باشد و برای عدد کوچک‌تر ( فشار دیاستولیک ) باید در محدوده عدد ۶۰ تا ۸۰ قرار داشته باشد.

در بزرگسالان میزان فشار خون طبیعی در محدوده ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه تا عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه باید قرار داشته باشد. لازم است که مقدار و میزان فشار خون به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد زیرا هر عدد فشار خون در هر محدوده ای که باشد بالا و پایین بودن استاندارد فشار خون را نشان می دهد.

میزان فشار خون بالا، اعداد بالای ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه می باشد. اعداد فشار خون اگر کمتر از ۱۲۰ و کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه باشند یعنی فرد دارای فشار خون نرمال است. اگر اعداد بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ و یا همچنین بین ۸۰ تا ۸۹ باشد به این معنی است که فرد دارای فشار خون بالا است.

اگر اعداد نمایش داده شده بین ۱۴۰ تا ۱۵۹ باشد و همچنین عدد کوچکتر بین ۹۰ تا ۹۹ باشد این اعداد نیز نشان دهنده فشار خون بالا محسوب می شوند. این ارقام گزارش شده در کودکان و نوجوانان متفاوت است و فقط در بزرگسالان این اعداد را می توان این گونه به حساب آورد.

اگر در اندازه گیری فشار خون میزان فشار خون گزارش شده هیپرتنشن و یا همان فشار خون بالا طبق اعدادی که گفته شد گزارش شوند فرد باید سریع به پزشک مراجعه کند و از بالا تر رفتن فشار خون سریعا خودداری و جلوگیری کند.

 

تنظیم دستگاه فشار خون

دستگاه های فشارسنج این قابلیت را به افراد می دهند که با در اختیار قرار داشتن آن ها در منزل افرادی که دارای فشار خون بالا هستند در طول ۲۴ ساعت شبانه روز می توانند فشار خون خود را اندازه گیری کنند و از بالا رفتن آن جلوگیری کنند.

دستگاه های فشارسنج خون دارای یکسری تنظیماتی هستند که بهتر از است قبل از اندازه گیری فشار خون تنظیمات دستگاه را یه بار به طور دقیق چک کنید. مواردی که در تنظیم دستگاه بهتر است چک شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

حافظه دستگاه

به منظور نگهداری اطلاعات و گزارشات تهیه شده در دوره های مختلف اندازه گیری فشار خون در دستگاه های دیجیتالی، حافظه دستگاه بسیار کارآمد و نقش مهمی دارد. یک دستگاه دیجیتال سالم و دقیق باید حافظه نگهداری اطلاعات و گزارشات یک ماه قبل را در خود ذخیره نگه داشته باشد.

باطری دستگاه

دوام داشتن باطری های دستگاه نقش بسزایی در عملکرد و کارکرد دستگاه فشارسنج دیجیتالی دارد. در زمان خریداری دستگاه فشارسنج درباره طول عمر و مقدار کارایی باطری های دستگاه فشار سنج خود حتما از فروشنده اطلاعاتی کسب کنید، زیرا بعضی از باطری ها قابلیت شارژ شدن دارند و بعضی دیگر این قابلیت را ندارند و یک بار مصرف هستند.

 

باتری دستگاه فشار خون

 

کاف دستگاه

یکی از موارد مهم و قابل توجه در دستگاه های فشارسنج دیجیتالی کاف دستگاه های فشارسنج دیجیتالی است. اندازه نادرست کاف دستگاه باعث می شود تا فشار به صورت دقیق گزارش نشود. پس بهتر است برای اندازه درست کاف دستگاه قبل از خریداری یکبار آن را دور بازویتان اندازه گیری کنید.

 

 

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست