ماه عسل دیابت

در طی ماه عسل، کنترل قند خون آسان‌تر است،به خاطر تعداد کمتر نوسانات، خطر کمتری برای هیپوگلیسمی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی ” دوره ماه ‌عسل دیابت ” بپردازیم، با ما همراه شوید.

 

دیابت نوع ۱ با گذشت زمان بدتر می‌شود اما مانند بیشتر ازدواج‌ها، با ماه عسل شروع می‌شود. ماه عسل، به دوره بعد از تشخیص اولیه گفته می‌شود، که سلول‌های بتا باقی مانده تولید کننده انسولین هنوز می‌توانند به خوبی وظایف خود را انجام دهند.

 

ماه عسل دیابت چیست؟

معمولاً کودکان و نوجوانانی که به تازگی مبتلا به دیابت نوع ۱ شده‌اند، چند هفته پس از شروع درمان با انسولین وارد مرحله‌ای از بیماری با نام “ماه عسل دیابت ” می‌شوند. در طول این دوره، میزان قند خون تحت کنترل قرار گرفته و نیاز به انسولین تا حد چشمگیری کاهش می‌یابد. چرا که لوزالمعده هنوز هم می‌تواند به میزان کافی انسولین، برای کنترل قند خون تولید کند.

متأسفانه، با گذشت زمان سلول‌های بتا بیشتر و بیشتر می‌میرند، که این مسئله کنترل قند خون مورد نظر را به طور فزاینده دشوار می‌کند؛ دانشمندان می‌گویند سطح قند شروع به “مسافرت‌های گسترده‌تر در طول روز” می کند.

 

ماه عسل دیابت چه زمانی رخ میدهد؟

دوره ی ماه عسل یا honeymoon period زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های بتا هنوز در پانکراس یا لوزالمعده فعالیت کرده و مقداری انسولین تولید می‌نمایند و هنوز بدن به انسولین حساس است، بنابراین نیاز کمتری به تامین انسولین از منابع خارج از بدن دارد.

 

دیابت

 

 

آیا همه ماه عسل را تجربه می کنند؟

دوره ماه عسل، مرحله ای است که برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع۱ اندکی پس از تشخیص، آن را تجربه می‌کنند. در این مدت به نظر می رسد فرد مبتلا به دیابت بهتر می‌شود و ممکن است فقط به حداقل انسولین نیاز داشته باشد .

برخی از افراد حتی بدون مصرف انسولین میزان قند خون طبیعی را می‌توانند تجربه کنند، متاسفانه این به معنای درمان دیابت نیست.

 

ماه عسل دیابت چگونه ایجاد می شود؟

در دیابت نوع ۱، وقتی بیمار تزریق انسولین را شروع می‌کند، لوزالمعده تحت فشار کمتری برای تولید انسولین قرار می‌گیرد. این دوره استراحت، با تزریقات، لوزالمعده را تحریک می‌کند تا انسولین در سلول‌های بتا باقی‌مانده تولید شود.

اما پس از گذشت مدتی از زمان، اکثریت قریب به اتفاق این سلول‌های بتا باقی مانده نیز از بین می‌روند، دوره ماه عسل به پایان می‌رسد و لوزالمعده تولید انسولین کافی برای کمک به کنترل قند خون را متوقف می‌کند.

 

مقاله مرتبط: دیابت نوع ۱ و ۲ 

 

آیا می توان تزریق انسولین را در طول دوره ماه عسل متوقف کرد؟

بدون هماهنگی با پزشک خود به هیچ وجه نباید تزریق انسولین را، در طول دوره ماه عسل متوقف کنید، چرا که ممکن است نیاز به انجام اصلاحاتی از طرف پزشک برای تغییر دوز انسولین مصرفی وجود داشته باشد.

برخی پژوهشگران معتقدند که ادامه مصرف انسولین در طول دوره ماه عسل می‌تواند به زنده ماندن طولانی‌تر آخرین سلول‌های تولید کننده انسولین کمک کند.

در دوره ماه عسل، یافتن تعادل در مصرف انسولین بسیارمهم است، چراکه مصرف زیاد آن می‌تواند باعث کمبود قند خون شود و مصرف کم آن، خطر ابتلا به کتواسیدوز دیابتی را افزایش دهد، باید توجه داشت که ماه عسل دیابت یک اتفاق گذراست، سلول‌های بتا در حال تخریب هستند و نیاز به تغییر دوز تزریقی انسولین بعد از مدتی دوباره آشکار می‌شود. درنتیجه باید در این مرحله نیز به کنترل قند خون ادامه داد تا پس از پایان دوره ماه عسل، برای جبران کمبود انسولین، مشکلی ایجاد نشود.

 

ماه عسل دیابت

 

 

آیا می‌توان چند بار در طول زندگی دوره‌ ماه‌عسل را تجربه کرد؟

دوره ماه عسل فقط بعد از اولین تشخیص دیابت نوع ۱ اتفاق می‌افتد. نیاز بدن به انسولین ممکن است در طول زمان تغییر کند، اما قطعاً یک دوره ماه عسل دیگر رخ نخواهد داد.

 

دلیل این امر این است که در ابتلا به دیابت نوع ۱، سیستم ایمنی بدن سلول‌های تولید کننده انسولین را در پانکراس از بین می‌برند؛ در مرحله ماه‌عسل، سلول‌های باقیمانده لوزوالمعده، انسولین تولید می کنند؛ هنگامی که این سلول‌ها در طول زمان از بین روند، لوزالمعده دیگر قادر نخواهد‌بود انسولین کافی تولید کند.

 

دوره ماه عسل چه مدت طول می کشد؟

هیچ قانون سخت و قاطعی وجود ندارد که فاز ماه عسل در بین مبتلایان به دیابت نوع ۱ چه مدت ادامه داشته باشد، مرحله ماه عسل دیابت می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها یا در بعضی موارد سال‌ها ادامه داشته باشد.

دوره ماه عسل می‌تواند در نوسان باشد و به نظر می‌رسد بتواند، متوقف شده و دوباره شروع شود.

 

آیا می توان مرحله ماه عسل دیابت را طولانی تر کرد؟

 

کنترل قند خون

با راهنمایی پزشک دوز تزریقی انسولین را کنترل کنید، قطع مصرف انسولین یا نوسان سطح انسولین می‌تواند دوره ماه‌عسل را کوتاه کند.

 

ویتامینD3

برخی تحقیقات حاکی از آن است که این ویتامین می‌تواند باعث طولانی‌تر شدن دوره ماه عسل شود.

شما می توانید برای دسترسی به مقالات بیشتر به سایت نوشدارو مراجعه نمائید.

ورزش

ورزش یکی از موثرترین روش‌ها برای کنترل دیابت است. رژیم ورزشی فعال می‌تواند با ایجاد تاثیر مثبت این دوره را طولانی‌تر کند.

 

تاثیر ورزش بر دیابت

 

 

چگونگی تاثیر ورزش بر طول دوره ماه‌ عسل دیابت

تصور می‌شود ورزش، از طریق ترکیبی از بهبود پاسخ بدن به انسولین و حفظ عملکرد سلول های تولید کننده ی انسولین در پانکراس در طولانی نمودن ماه عسل دیابت نوع ۱ موثر باشد. این می‌تواند منافع مهمی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، از جمله بهبود کنترل قند خون، کاهش دوره های هیپوگلایسمی و کاهش خطر ابتلا به عوارض ناشی از دیابت، به همراه داشته باشد.

 

مراقبت‌های لازم

در دیابت، برای حفظ قند خون طبیعی، بیمار باید حداقل چهار بار در طول روز قند خون چک شود و فرد طبق نظر پزشک دقیقا بداند چه مقدار و چند بار انسولین در طی روز نیاز دارد. (بر اساس نوع تغذیه و میزان فعالیت بدنی این مقدار برای هر فرد متفاوت است)

 

تست قند خون

طبق نتایج حاصل از تحقیقات، کنترل مناسب قند خون می‌تواند به میزان چشمگیری از عوارض بعدی حاصل از دیابت کم کند.

امیدواریم که این مقاله توانسته باشد ابهامات شما را درباره‌ی ماه عسل دیابت، مدت زمان و چگونگی رخ داد آن تا حدودی برطرف کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست