لیزر چشم بیمار دیابتی چگونه است؟

نوشدارو » مجله نوشدارو » دیابت »  لیزر چشم بیمار دیابتی چگونه است؟

امروزه افراد زیادی در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند، اما ممکن است این نگرانی وجود داشته باشد که آیا می‌توان با خیال راحت از مزایای لیزیک بهره‌مند شد؟

در سال‌های اولیه اصلاح بینایی با لیزر، به بیماران دیابتی به طور یکنواخت گفته می‌شد که نباید لیزیک کنند، بخشی از آن به دلیل محدود بودن اطلاعات در مورد لیزیک و دیابت بوده است، اما اکنون که بیش از ۲۰ سال از آغاز تصحیح بینایی با لیزر می‌گذرد، عمل لیزیک با موفقیت برای بسیاری از دیابتی‌های نوع یک و نوع دو  که ثبات قند خون دارند، انجام شده است.

 

لیزر چشم دیابتیانجام لیزر برای رتینوپاتی دیابتی به معنای اصلاح نسخه عینک شما نیست، اما در عین حال به این معنی نیست که برای جراحی لیزر چشم واجد شرایط نیستید.

 

در صورت ابتلا به دیابت می‌توانم عمل لیزر چشم انجام دهم؟

هزاران دیابتی با موفقیت جراحی لیزر چشم انجام داده‌اند. با این حال، مناسب بودن یا نبودن بیمار برای لیزر به شرایط فردی وی بستگی دارد و مهمتر از همه، کلینیک جراحی لیزر چشم که به آن مراجعه می‌‌شود.

با توجه به عوارض اضافی که دیابت ایجاد می‌کند، ممکن است بیماران از کلینیک‌هایی که در یکی از این دو بخش یا هر دو وجود ندارند، برگردانده شوند. اما اگر یک جراح متخصص که به آخرین فن آوری دسترسی دارد با او برخورد کند، کاملاً امکان دارد که یک دیابتی با جراحی لیزر چشم تحت معالجه قرار گرفته و به نتیجه‌ای عالی برسد.

اولین گزینه در درمان بیماران دیابتی، بررسی رتینوپاتی دیابتی است. رتینوپاتی شایع‌ترین علت از دست دادن بینایی در بین افراد دیابتی است که رگ‌های خونی در شبکیه چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شیوع آن در بین افراد دیابتی نوع یک بیشتر است.

 

لیزر چشم دیابتی

از جمله رتینوپاتی، عوارض دیگری نیز در ارتباط با دیابت وجود دارد که ممکن است بر مناسب بودن برای جراحی لیزر چشم تأثیر بگذارد. در ادامه، به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

سطح قند خون ناپایدار

بیشتر جراحان لیزر چشم نیاز به نامه‌ای از پزشک عمومی مبنی بر ثابت بودن سطح قند خون برای جراحی دارند. این اطمینان می‌دهد که اندازه‌گیری عیوب انکساری شما دقیق است و بنابراین درمان دائمی است.

 

بهبودی کندتر

قرنیه قدرت خارق العاده‌ای دارد. با این حال، این قدرت در بیماران دیابتی کاهش می‌یابد زیرا مقادیر بالای قند خون می‌تواند با گذشت زمان، بر اعصاب و گردش خون تأثیر بگذارد. یک جراح ممکن است یک روش درمانی جایگزین و کم تهاجم با لیزر با زمان ترمیم سریعتر را پیشنهاد دهد.

 

نوسان در تجویز‌ها

نسخه‌های متفاوت می‌تواند نتیجه سطح ناپایدار قند خون باشد. اگر به عنوان مثال، سطح قند خون در روز ارزیابی اولیه شما زیاد باشد، برنامه درمانی که توسط جراح تنظیم شده است، پس از بازگشت به سطح طبیعی، دیگر موثر نخواهد بود.

لیزر چشم دیابتیاگر دیابت شما تحت کنترل باشد، شانس بسیار خوبی برای تجربه فواید باورنکردنی جراحی لیزر چشم خواهید داشت.

 

مدیریت دیابت در رتینوپاتی دیابتی

مهمترین قسمت درمان شما این است که دیابت خود را کنترل کنید، چرا که در مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی، کنترل دیابت می‌تواند از بروز مشکلات بینایی جلوگیری کند.

در مراحل پیشرفته‌تر، هنگامی که بینایی شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد یا در معرض خطر است، کنترل دیابت می‌تواند به جلوگیری از بدتر شدن وضعیت کمک کند.

برای رتینوپاتی دیابتی که بینایی شما را تهدید و یا تحت تأثیر قرار می‌دهد، درمان‌های اصلی عبارتند از:

لیزر درمانی: برای درمان رشد رگ‌های خونی پشت چشم (شبکیه) در موارد رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو و تثبیت برخی موارد ماکولوپاتی.

تزریق چشم: برای درمان ماکولوپاتی شدید که بینایی شما را تهدید می‌کند.

جراحی چشم: برای حذف خون یا بافت اسکار از چشم در صورت عدم امکان لیزر درمانی، از جراحی استفاده می‌شود زیرا رتینوپاتی بسیار پیشرفت کرده است.

 

لیزر چشم بیمار دیابتی

از لیزر درمانی برای درمان عروق خونی، در پشت چشم در مراحل پیشرفته رتینوپاتی دیابتی استفاده می‌شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که رگ‌های خونی جدید بسیار ضعیف هستند و اغلب باعث خونریزی در چشم می شوند.

درمان می‌تواند به ایجاد ثبات در تغییرات چشم شما ناشی از دیابت کمک کند و بدتر شدن بینایی شما را متوقف کند، اگرچه معمولاً بینایی شما را به طور کامل بهبود نمی‌بخشد.

 

در لیزر چشم، به شما قطره‌های بی‌حسی موضعی برای بی‌حس شدن چشم داده می‌شود. از قطره‌های چشمی برای بزرگ شدن مردمک چشم و از لنزهای تماسی مخصوص، برای باز نگه داشتن پلک‌ها و تمرکز لیزر بر روی شبکیه استفاده می‌شود.

لیزر به طور معمول حدود ۴۰-۲۰ دقیقه طول می‌کشد و معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود، بدین معنی که دیگر نیازی به ماندن در بیمارستان به مدت یک شب نخواهید داشت، اما ممکن است به بیش از یکبار مراجعه به کلینیک لیزر درمانی نیاز داشته باشید؛ لیزر برای رتینوپاتی معمولاً دردناک نیست، اگرچه ممکن است هنگام درمان برخی مناطق چشم احساس خارش شدید خواهید داشت.

 

 لیزر چشم دیابتیبعد از انجام لیزر حتما سطح قند خون خود را پایین نگه دارید.

 

اثرات جانبی لیزر چشم

بعد از درمان، ممکن است تا چند ساعت عوارض جانبی داشته باشید. این عوارض می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تاری دید: تا زمانی که این مشکل حل نشود، نمی‌توانید رانندگی کنید، بنابراین باید با دوست یا خویشاوند خود هماهنگ کنید تا شما را به خانه برساند یا از وسایل نقلیه عمومی برای جابه‌جایی استفاده کنید.

افزایش حساسیت به نور: ممکن است استفاده از عینک آفتابی تا زمانی که چشم شما بهبود یابد کمک کند.

درد یا ناراحتی: مسکن‌های بدون نسخه، مانند استامینوفن، می‌تواند کمک کننده باشد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست