کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال

فشار سنج دستگاه پزشکی است که برای اندازه گیری فشار خون شریانی در بیماران مبتلا به فشار خون استفاده می‌شود. فشار خون طبیعی در طول شبانه روز متغیر است، گاهی لازم است فشار خون در زمان‌های مختلف شبانه روز اندازه گیری شود؛ خصوصا وقتی فشار خون بالا تشخیص داده می‌شود یا وقتی که فرد تحت پایش است. مهم‌ترین مسئله برای اندازه گیری فشار خون، داشتن دستگاه فشارسنج مناسب و دقیق است. در این نوشته سعی داریم درباره‌ی ” کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال ” صحبت کنیم، با نوشدارو همراه باشید.

 

دستگاه فشار خون

امروزه با همه‌گیری ویروس کرونا و کمتر شدن رفت و آمد‌ها در سطح شهر و شلوغی مراکز درمانی، اندازه گیری فشار خون در منزل و محیط کار به یکی از نیاز‌های روزمره برای مبتلایان به پرفشاری خون تبدیل گردیده است.

 

دستگاه فشار خون دیجیتال

 

از آن‌جایی که فشار خون اندازه گیری شده توسط خود فرد یا اطرافیان می‌تواند مبنای قضاوت پزشکان برای تجویز داروها باشد، باید دستگاه فشار خون این اندازه گیری‌ها را با دقت، به طور صحیح و با رعایت استانداردها انجام دهد. از آن‌جا که فشارسنج‌های دیجیتال با باتری کار می‌کنند، استفاده از آن‌ها بسیار آسان است و با وجود قابلیت حمل آسان بسیار پرطرفدار هستند.

 

فشار سنج دیجیتالی

کار با دستگاه فشار خون دیجیتالی راحت بوده و معمولا نیازی به گوشی پزشکی جهت گرفتن فشار ندارد. دستگاه فشارسنج دیجیتالی به دو نوع مچی و بازویی تقسیم می شود که معمولا بازویی آن مطمئن تر است.

لایه داخلی کاف با هوا پر می‌شود و به بازو فشار وارد می‌کند؛ لایه ی بیرونی کاف دارای چسب است که در محل مناسب بسته شود. با خالی کردن باد کاف، ضربان قلب و جریان خون به طور خودکار توسط دستگاه فشار خون اندازه گیری می‌شوند که به دلیل تغییر حرکت خون در شریان می‌باشد.

مانیتور‌های دیجیتالی که بر روی بازو بسته می‌شوند به طور کلی دقیق‌تر هستند، اما اگر در پیدا کردن کاف با سایز مناسب برای بازو خود دچار مشکل هستید، می‌توانید از نوع مچ بند استفاده کنید. اما دستگاه‌هایی که به انگشت وصل می‌شوند خیلی کارآمد نیستند.

 

کالیبراسیون دستگاه فشار خون دیجیتال

 

در مکانیسم فشار سنج بازویی، دستگاه فشار سنج را ۲ سانتی متر بالاتر از آرنج قرار می‌دهند و دست باید صاف و نزدیک به قلب باشد و مچ دست بسته نباشد.

دستگاه فشارسنج مچی کاملا اتوماتیک است. مچ بند به طور خودکار پمپ می‌شود و سپس هوای درون آن تخلیه می‌گردد. برخی از دستگاه‌های فشارسنج مچی دارای یک مچ بند فشرده هستند که همراه با دستگاه ارائه می‌شود.

دستگاه‌های فشارسنج مچی در صورتی‌که به درستی مورد استفاده قرار بگیرند نتایج قابل اطمینان ارائه می‌دهند. دستگاه‌های فشارسنج انگشتی، که اندازه گیری را از طریق انگشت سبابه انجام می‌دهند معمولا نتایج نادرستی ارائه می‌دهند. این پدیده در صورتی رخ می‌دهد که انگشت سبابه در ارتفاع هم‌سطح قلب قرار نگرفته باشد یا شریان‌های کوچک انگشت به دلیل سرد بودن دست منقبض شده و فشار خون پایین‌تری را نشان دهند.

 

کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال

به طور کلی دستگاه‌های بازویی بر انواع مچی ارجحیت دارند و بهتر است تا حد امکان انواعی که به دور بازو بسته می‌شوند استفاده شود. بهترین راه برای چک کردن این دستگاه‌ها این است که وقتی فرد برای چکاپ یا علل دیگر به مطب می‌رود، دستگاه را به همراه داشته باشد و از پزشک خود درخواست نماید که فشار او را یکبار با این دستگاه و بار دیگر با دستگاه داخل مطب اندازه گیری کرده و نتایج را مقایسه نماید. با این روش در صورت وجود خطا در دستگاه دیجیتال، فرد از مشکل مطلع می‌گردد.

 

کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال

 

 

نحوه کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال

برای کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال و یا راه اندازی اولیه آن، لطفاً قبل از شروع کالیبراسیون دستگاه خود، یک <User Name> در زیر <تنظیمات> در صفحه منوی دوم نمایشگر عملکرد خود ایجاد کنید.

توجه: سیستم عامل نسخه ۱.۶ و بالاتر به کالیبراسیون واحد نیاز دارد. نسخه‌های میان افزار قدیمی ممکن است به ۲ مرحله کالیبراسیون نیاز داشته باشند.

۱_ ابتدا فشار خون خود را در حالی که نشسته و آرام هستید، اندازه بگیرید. لطفاً خوانشی را که در نمایشگر فشار خون خارجی خود انجام داده‌اید، یادداشت کنید. عدد فشار خون سیستولیک، عدد مهمی است که برای انجام مراحل کالیبراسیون نیاز دارید.

۲_ در مانیتور دکمه Home را فشار دهید تا وارد صفحه اصلی شوید. برای دیدن صفحه دوم، روی پیکان متحرک در سمت راست setting را انتخاب کنید. بعد، با استفاده از نماد پیکان در سمت راست صفحه، فلش را به پایین بکشید و <SBP Calibration> را انتخاب کنید و سپس <User Name> خود را انتخاب کنید.

۳_ با استفاده از کاف روی بازو یا مچ دست خود، اطمینان حاصل کنید که مانیتور کاف در سطح قلب شما قرار دارد، سپس فشار خون را اندازه بگیرید.

۴_ اکنون هر کجای صفحه کالیبراسیون اول نشان داده شده است را فشار دهید: ۱ st calibration

۵_ در این صفحه، عملکرد مانیتور خود را در یک حالت “بررسی بدنه” نگه دارید و یک دست آن را روی سنسور سمت چپ قرار دهید، انگشت شست را روی سنسور دایره جلو، انگشت اشاره را در در بالا قرار دهید و انگشت را روی سنسور عقب نگه دارید. فراموش نکنید که یکی از انگشتان را روی دست راست خود روی حسگر نقره‌ای پشت دستگاه قرار دهید.

۶_ هنگامی که اولین کالیبراسیون را انجام دادید، Performance Monitor از شما درخواست می کند که فشار خون سیستولیک را وارد کنید (TOP NUMBER ON MONITOR PRESSURE BLOOD). لطفاً میزان فشار خون را با استفاده از صفحه کلید Performance Monitor وارد کرده و تأیید را فشار دهید.

۷_ مراحل زیر را برای کالیبراسیون دوم تکرار کنید و دستورالعمل های بالا را دنبال کنید.

 

طرز کار دستگاه فشار خون دیجیتال

بهتر است در ابتدا کار با فشارسنج دیجیتال را یک بار در حضور یک فرد با تجربه و دارای تخصص مانند یک پزشک یا پرستار مجرب به صورت عملی مرور کنید، تا مطمئن شوید که فشار خون را به روش صحیح و استاندارد اندازه گیری می‌کنید.

 

 

نحوه کالیبره کردن دستگاه فشار خون دیجیتال

 

راهنمای اندازه گیری فشار خون

قبل از اندازه گیری فشار خون خود، در وضعیتی راحت و آرام قرار بگیرید.

  1. در سالمندان، فشار خون باید در هر دو دست اندازه گیری شود و اگر فشار خون در دو بازو متفاوت بود، فشار خون بالاتر باید مد نظر قرار بگیرد.
  2. در خانم‌های باردار، فشار خون باید در حالت نشسته اندازه گیری شود. در دوران بارداری، استفاده از فشارسنج دیجیتالی مناس‌بتر است.
  3. قبل از اندازه گیری فشار خون، چند بار نفس عمیق بکشید و تا ۵ دقیقه آرام بنشینید.
  4. از صحبت در حین سنجش فشار خون خودداری کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست