رابطه فشار خون و سکته قلبی و مغزی

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » رابطه فشار خون و سکته قلبی و مغزی

فشارخون بالا می‌تواند سالها قبل از بروز علائم جدی خیلی بی سر و صدا به بدن آسیب برساند، همانطور که مشکل فشار خون و سکته بسیار شایع است. فشار خون کنترل نشده به مرور زمان می تواند منجر به بروز مشکلات بسیاری از جمله بروز برخی ناتوانی‌های جسمی، کاهش کیفیت زندگی یا حتی حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

در این مقاله درباره‌ی رابطه فشار خون و سکته قلبی و مغزی و همچنین پاسخ به این سوال که چه فشارخونی باعث سکته می‌شود؟ توضیحات مفصلی آورده‌ایم، تا انتها با نوشدارو همراه باشید.

 

آیا فشار خون بالا باعث سکته می‌شود؟                                           اگر فشار خون بالا درمان نشود، می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد

 

فشار خون و سکته

خطر ابتلا به فشار خون پایین و بالا به طور طبیعی با افزایش سن افزایش می‌یابد. علاوه بر این، جریان خون در عضله قلب و مغز با افزایش سن، در نتیجهء گرفتگی عروق به دلیل تجمع چربی‌ها و کلسترول در رگ‌ها کاهش می‌یابد، در پاسخ به سوال آیا فشار خون پایین باعث سکته می‌شود؟ باید گفت زمانی که فشار خون پایین است، اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی برای ارگان‌های حیاتی مثل مغز، قلب و کلیه فراهم نمی‌شود و اندام‌ها از انجام وظایف خود به طور طبیعی ناتوان‌ می‌مانند و ممکن است به طور موقت یا دائمی آسیب ببینند. فشارخون مطلوب سیستولیک کمتر از ۱۲۰ و فشار خون دیاستولیک کمتر از ۸۰ است.

افراد سالم که مبتلا به فشار خون پایین هستند و علائمی ندارند، نیازی به درمان نیز نخواهند داشت، اما فشار خون پایین در افراد مسن می‌تواند یک زنگ خطر جدی محسوب شود، که ممکن است باعث جریان خون ناکافی به قلب، مغز و سایر اندام‌های حیاتی بدن شود.

 

ارتباط بین فشارخون و سکته قلبی

فشار خون بالا یا پرفشاری خون زمانی روی می دهد که فشارخون تا سطح خطرناکی افزایش یابد، هرچه شریان‌های خونی باریک‌تر باشند، فشار خون بیشتر می‌شود. فشار خون بالا در طی سال‌های طولانی ایجاد می شود و معمولاً بدون هیچ گونه علامت خاصی است؛ با این حال می تواند به عروق خونی و اندام‌ها، به خصوص مغز، قلب، چشم‌ها و کلیه‌ها آسیب برساند، فشار خون بالا می تواند مشکلات زیادی برای قلب ایجاد کند‌، از جمله:

بیماری عروق کرونر

عروق باریک شده و آسیب دیده در اثر فشار خون بالا‌، در تامین خون به قلب مشکل دارند. هنگامی که خون نمی‌تواند آزادانه به قلب جریان یابد، ممکن است درد قفسه سینه (آنژین)، ریتم نامنظم قلب (آریتمی) یا حمله قلبی رخ دهد.

بزرگ شدن قلب

فشار خون بالا قلب را مجبور می‌کند تا برای پمپاژ خون به بقیه بدن بیشتر کار کند. این امر باعث ضخیم شدن بخشی از قلب (بطن چپ) می‌شود. ضخیم شدن بطن چپ خطر حمله قلبی، نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلبی را افزایش می‌دهد.

 

تاثیر فشار خون بالا بر سکته قلبی با گذشت زمان و افزایش فشار بر قلب ناشی از فشار خون بالا می‌تواند باعث ضعیف شدن عضله قلب و کارکرد کمتر آن شود و سبب بروز نارسایی قلبی در فرد شود.

 

تاثیر فشار خون بر عملکرد مغز

مغز برای عملکرد صحیح به رگ‌های تغذیه کننده وابسته است. اما فشارخون بالا می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند، از جمله:

حمله ایسکمی گذرا (Ischemic Attack)

دارای علائم مشابه با علائم سکته مغزی است. کاهش خون رسانی معمولاً تنها چند ثانیه بطول انجامیده و علائم آن نیز تنها چند دقیقه طول می کشند. این حمله هنگامی رخ می‌دهد که لخته خون جریان خون را مسدود کرده و از رسیدن اکسیژن به سلول‌های مغزی برای مدت کوتاهی جلوگیری می‌کند، این حمله اغلب هشداری برای خطر سکته مغزی کامل است.

سکته مغزی

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که بخشی از مغز از اکسیژن و مواد مغذی محروم است، که این امر باعث مرگ سلول‌های مغزی می‌شود. رگ‌های خونی آسیب دیده از فشار خون بالا باریک، پاره یا دچار نشت می‌شوند. فشار خون بالا همچنین می تواند باعث ایجاد لخته خون در عروق منتهی به مغز شود و جریان خون را مسدود می‌کند و به طور بالقوه باعث سکته مغزی می‌شود.

زوال عقل

تنگ شدن یا مسدود شدن عروق می‌تواند جریان خون در مغز را محدود کرده و منجر به نوع خاصی از زوال عقل شود. سکته مغزی که جریان خون به مغز را مختل می‌کند نیز می تواند باعث زوال عقل عروقی شود. اختلال شناختی خفیف یکی از عوارض فشار خون بالا بر مغز است.

 

تاثیر فشار خون بالا بر سکته مغزی

 

فشار خون دردسرساز

خوانش منظم فشار خون می‌تواند به بیمار و پزشک در تشخیص زودهنگام فشارخون کمک کند، به یاد داشته باشید که تشخیص فشارخون سیستولیک و دیاستولیک جز با دستگاه‌های فشار خون امکان پذیر نیست.

پزشکان معمولا به افرادی با فشارخون خفیف و فشار خون بالا برای کنترل هر چه بهتر بیماری توصیه می‌کنند با داشتن یک دستگاه اندازه‌گیری فشار خون در منزل این کار را به طور مداوم انجام دهند تا بر اساس فراز و فرود‌های فشارخون، بهترین تجویز را برای درمان داشته باشند.

برای اندازه‌گیری دقیق فشار خون در منزل لازم است حتما از پزشک یا مسئول ارائه دهنده‌ی خدمات بهداشتی بخواهید نحوه گرفتن فشارخون با دستگاه دیجیتال یا فشارسنج عقربه‌ای را به شما آموزش دهد تا دقیق‌ترین خوانش را داشته باشید.
عوامل بسیاری سبب فشارخون بالا می‌شوند از جمله: افزایش سن، سابقه خانوادگی، داشتن اضافه وزن یا چاقی، عدم فعالیت بدنی کافی، تغذیه‌ی ناسالم و…
برخی از داروهای بالا برنده فشار خون و یا برخی بیماری‌های کلیوی، دیابت و آپنه خواب نیز می‌توانند باعث افزایش فشارخون در افراد شوند.
بهترین درمان و پیشگیری از فشارخون بالا، تغییر شیوه سبک زندگی است که می‌تواند در کنترل فشار خون بالا، برای کاهش عوارض تهدید کننده زندگی بسیار موثر باشد.

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست