فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست ؟

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست ؟

پرسش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟ را می توان با تعریف هر کدام از فشارخون های سیستولیک و فشار خون دیاستولیک تعریف کرد. افرادی که دارای فشار خون بالا هستند ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند به همین خاطر این بیماری به قاتل خاموش مشهور است. برای اندازه گرفتن فشار خون افراد از دستگار فشار سنج استفاده می شود. پیش از آن که وارد بحث اصلی، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟ شویم مقدمه ای را در مورد کلیات فشار خون بیان خواهیم کرد. با نوشدارو همراه باشید.

فشار خون چیست؟

دو نوع فشار خون وجود دارد، فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک. فشار خون یکی از علائم مهم و حیاتی در هر انسان می باشد. علت اصلی و پزشکی فشار خون این است که هنگامی که سرخرگ های بزرگ در بدن به دلایل متعدد قابلیت ارتجاع و همچنین استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و یا عملکرد این ها کمتر شود، عروق کوچک در بدن نیز باریک تر می شوند و این امر باعث می شود که خون به راحتی نتواند در رگ ها جریان داشته باشد و به اصطلاح گفته می شود که فرد دچار فشار خون بالا شده است.

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک

فشار خون سیستول و دیاستول

فشار خون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک به معنای استراحت و انقباض قلب می باشند. قلب انسان مانند یک پمپ عمل می کند که وظیفه اصلی خود را که پمپاژ کردن خون به تمام بافت ها و اعضای بدن است را انجام می دهد.

علت اصلی به وجود آمدن ضربان قلب به دلیل انقباض و انبساط قلب است. هنگامی که قلب در حالت استراحت است یعین زمانی که خونی را برای لحظه ای پمپاژ نمی کند را دیاستول قلب می گویند و هنگامی که قلب در حالت انقباض و در حال فعالیت و پمپاژ می باشد را سیستول قلب می نامند.

در حالت دیاستول یا همان استراحت قلب حفرات قلب پر از خون شده اند و فشاری را تحمل نمی کنند در این وضعیت قلب، فشار خون فرد کاهش می یابد. در وضعیت سیستول قلب یا همان انقباض عضلات قلب، عضلات قلب در حال انقباض می باشند که قلب در این وضعیت خونی که در حفرات آن جمع شده است را به بیرون از خود یعنی به داخل عروق خونی بزرگ در سیستم گردش خون بدن می فرستد و سپس خون پمپاژ شده از آن جا به تمامی بافت ها و قسمت های مختلف بدن فرستاده می شود.

فشار خون دیاستولیک

فشار خون دیاستولیک و فشار خون سیستولیک و یا همان فشار خون های سیستول و دیاستول به روش های خاص و متفاوتی بر روی قلب تاثیر می گذارند و فشار خون را تنظیم می کنند.

هنگامی که قلب در حالت سیستول (انقباض) است خون به سراسر بدن در حال انتقال می باشد که در این حالت فشار بر روی رگ های بدن افزایش پیدا کرده است. هنگامی که فشار دیاستولی در قلب حاکم است زمانی است که قلب بین دو ضربان در حال استراحت می باشد که این همان فشار دیاستولی (استراحت) است که در این حالت فشار خون کاهش پیدا می کند.

فشار خون سیستول

فشار خون سیستول یا همان فشار خون سیستولیک زمانی است که فشار خون بالا است و فشار بر روی رگ های بدن افزایش پیدا کرده است. گاهی این نوع فشار خون را فشار خون ماکزیم (حد بالا) بدن نیز نام برده می شود.

فشار خون دیاستول

فشار خون دیاستول یا همان فشار خون دیاستولیک زمانی رخ می دهد که قلب انسان در بین دو ضربان در حال استراحت است. گاهی این نوع فشار خون را فشار خون مینیمم (حد پایین) نیز می نامند. در این وضعیت قلب دریچه های قلب باز می باشند و خون در حال پر کردن بطن های قلب می باشد.

انواع فشار خون

از آنجایی که بیماری فشار خون نیز همانند دیگر بیماری ها مانند دیابت انواع مختلفی دارد، در این قسمت از مقاله ما شما را با انواع فشار خون آشنا خواهیم کرد.

فشار خون

فشار خون سیستولی

در اندازه گیری فشار خون دو عدد نمایش داده می شوند که میزان فشار خون از روی آن دو عدد قابل اندازه گیری می باشد. عدد اولی که نمایش داده می شود که معمولا عدد بزرگ تری است فشار خون سیستول قلب می باشد. فشار خون سیستول قلب سالم در حال نرمال و طبیعی ۱۲۰ میلی متر جیوه و یا حتی پایین تر از آن نیز است.

فشار خون دیاستولی

اعدادی که در اندازه گیری فشار خون نمایش داده می شوند بیانگر مقدار فشار خون می باشند. در اندازه گیری عدد دومی که نمایش داده می شود را به عنوان عدد فشار خون دیاستولی قلب به حساب می آورند. فشار خون دیاستولی در حالت نرمال و طبیعی ۸۰ میلی متر جیوه است که حتی می تواند کمتر از این مقدار نیز باشد.

تفاوت مهم و قابل ذکری که بین این دو فشار خون وجود دارد این است که فشار خون دیاستولی تقریبا همیشه در یک سطح می ماند و تغییر قابل مشاهده ای ندارد اما فشار خون سیستولی مرتبا در حال تغییر می باشد و در واقع به فعالیت و عکس العمل های بدن در عرصه های مختلف زندگی بستگی دارد.

عوامل موثر بر فشار خون بالا

فشار خون جز آن دسته از بیماری هایی محسوب می شود که علائم قابل رویتی برای پیشگیری از آن ندارد در واقع این بیماری را قاتل خاموش می نامند.
عوملی در ایجاد فشار خون بالا نقش دارند که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

فشار خون

سن

سن عامل موثری در افزایش فشار خون می باشدو هر چه سن افراد رو به افزایش و بالا رفتن باشد طبیعتا فشار خون نیز افزایش می یابد. بهتر است در این دوران بیشتر به فشار خون توجه شود.

وراثت و سابقه خانوادگی

تاثیر وراثت در ایجاد و زمینه ساز شدن این بیماری بسیار موثر واقع شده است. در این مورد افراد باید پیشگیری کردن را در اولویت کار خود قرار دهند.

فعالیت بدنی

نداشتن برنامه فعالیت بدنی در طول عمر خود زمینه بسیاری از بیماری ها را افزایش می دهد که یکی از آن ها فشار خون است. برای پیشگیری از فشار خون بالا لازم است که حتما فعالیت بدنی و ورزش را در برنامه خود قرار دهید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست