علت، علائم و درمان آرتریت ری‌اکتیو

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » علت، علائم و درمان آرتریت ری‌اکتیو

آرتریت واکنشی، که قبلاً به آن سندرم Reiter گفته می‌شد، نوعی آرتروز است که مفاصل، چشم‌ها، مجرای ادرار، مثانه و واژن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری با علائم مختلف در اندام‌های مختلف بدن شناخته می‌شود که ممکن است به طور همزمان ظاهر شوند و یا به طور ناگهانی عود‌، کنند. وقتی باکتری وارد جریان خون می‌شود باعث می‌شود بدن با التهاب در قسمت‌های مختلف بدن واکنش نشان دهد، نوشدارو در این نوشته سعی دارد درباره‌ی آرتریت ری‌اکتیو ، علت، علائم و درمان آرتریت واکنشی صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

آرتریت واکنشی

آرتریت واکنشی، بیماری است که باعث قرمزی و تورم (التهاب) در مفاصل مختلف بدن، به ویژه زانوها، پا، انگشتان پا، باسن و مچ پا می‌شود. آرتریت واکنشی نوعی دردناک از آرتروز التهابی (بیماری مفصلی ناشی از التهاب) است. این بیماری در واکنش به عفونت توسط باکتری‌های خاص رخ می‌دهد، اغلب این باکتری‌ها در دستگاه تناسلی یا روده هستند. کلامیدیا اغلب از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این بیماری غالباً هیچ علامتی ندارد، اما می‌تواند باعث ترشحات چرکی یا آبکی از دستگاه تناسلی شود، باکتری‌های روده نیز می‌توانند باعث اسهال شوند.

 

علائم آرتریت

 

آرتریت واکنشی در درجه اول مردان فعال جنسی در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به HIV (ویروس نقص ایمنی اکتسابی) نیز در معرض خطر بالایی هستند.

 

علت آرتریت ری اکتیو

به طور معمول، آرتریت ری‌اکتیو در اثر عفونت مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا یا عفونت روده مانند مسمومیت غذایی ایجاد می‌شود. به نظر می‌رسد در این افراد سیستم ایمنی بدن بیش از حد در برابر عفونت واکنش نشان می‌دهد و شروع به حمله به بافت سالم می‌کند و باعث التهاب آن می‌شود.

انواع باکتری‌هایی که باعث آرتروز واکنشی می‌شوند معمولاً از طریق تماس جنسی یا خوردن غذای خراب منقضی شده منتقل می‌شوند؛ واکنش التهابی معمولاً طی ۲ تا ۴ هفته پس از عفونت آغاز می‌شود، آرتریت ری‌اکتیو بیماری مسری نیست، اما باکتری‌های عامل بیماری می‌توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

مردان ۴۰ ساله و کمتر به طور معمول به آرتریت واکنشی مبتلا می‌شوند. شواهد نشان می‌دهد که آنها ۹ برابر بیشتر از زنان به دلیل عفونت منتقله از راه مقاربتی به این بیماری مبتلا می‌شوند. با این حال، هر دو جنس به طور مساوی از عفونت مربوط به مواد غذایی به آن مبتلا می‌شوند.

 

علائم آرتریت واکنشی

شایع‌ترین علامت آرتروز واکنشی درد، سفتی و تورم در مفاصل و تاندون‌ها است، در بعضی از افراد همچنین می‌تواند بر موارد زیر تأثیر بگذارد:

 

خشکی و درد در محل مفصل

درد و تورم در زانو، مچ پا، پا و گاهی انگشتان و مچ دست، ورم تاندون‌ها (تاندونیت)، درد پاشنه و خار پاشنه (رشد استخوانی در پاشنه پا)، درد پایین کمر و باسن، التهاب در ستون فقرات (اسپوندیلیت) یا در قسمت پایین کمر که ستون فقرات را به لگن متصل می‌کند (ساکرولیت).

 

آرتریت ری اکتیو

 

 

مشکلات ادراری

تکرر و سوزش ادرار، ترشح از آلت تناسلی یا واژن، التهاب پروستات، التهاب سرویکس و التهاب تخمدان از جمله علائم شایع آرتریت ری‌اکتیو است. علائم ادراری معمولا در خانم‌ها نشان داده نمی‌شود.

 

انتزیت

به معنای التهاب در محل اتصال بافت نرم به استخوان می‌شود. این التهاب سبب درگیری عضلات لیگامان‌ها و تاندون‌ها می‌شود.

 

مشکلات پوستی

آرتریت ری‌اکتیو می‌تواند سبب ایجاد واکنش‌های مختلف پوستی شود. این مشکلات شامل راش‌های پوستی، زخم کف پا و یا زخم کف دست باشد.

 

بروز نشانه هایی در چشم

باعث درد چشم، قرمزی، ترشحات چسبنده، التهاب ملتحمه و به ندرت التهاب چشم می شود.

 

درمان آرتریت واکنشی

 

علائم آرتریت راکتیو ممکن است بسیار خفیف باشد و طی چندین هفته تا چند ماه برطرف شود و یا شدت بیشتری داشته باشد. علائم ممکن است در مراحل اولیه قابل توجه نباشد. علائم ادراری معمولاً ابتدا ظاهر می‌شوند اما ممکن است در زنان وجود نداشته باشد. این علامت ممکن است همراه با ملتحمه باشد یا به دنبال آن ایجاد شود. آرتروز معمولاً آخرین علامتی است که ظاهر می‌شود.

 

تشخیص بیماری

تشخیص آرتروز واکنشی ممکن است دشوار باشد زیرا هیچ آزمایش آزمایشگاهی خاصی برای تأیید ابتلای فرد وجود ندارد. بسته به شدت علائم، بیمار ممکن است به یک روماتولوژیست ارجاع شود. برخی از روشهای مورد استفاده برای تشخیص آرتروز واکنشی شامل موارد زیر است:

 

معاینه‌ی جسمی

پزشک مفاصل را از نظر علائم التهاب بررسی کرده و دامنه حرکتی را نیز آزمایش می‌کند.

 

تست‌های آزمایشگاهی

آزمایشات نمونه خون، ادرار و مدفوع، نمونه‌گیری از بافت گلو، مجرای ادرار (مردان) و دهانه رحم (زنان) برای یافتن علائم عفونت ممکن است استفاده شود.

 

آزمایشات مایع مفصلی

پزشک ممکن است نمونه‌ای از مایع مفصل را از زانو خارج کند تا علائم عفونت یا التهاب را جستجو کند.

 

اشعه X

پزشک ممکن است برای یافتن علائم تورم، آسیب مفصل، رسوبات کلسیم و سایر علائم آرتروز واکنشی، از مفاصل، لگن و ستون فقرات تجویز کند.

 

درمان آرتروز ری‌ اکتیو

با درمان مناسب، بیشتر افراد مبتلا به آرتروز واکنشی به طور کامل بهبود می‌یابند و می‌توانند فعالیت‌های طبیعی خود را چند ماه پس از علائم اولیه از سر بگیرند. با این حال، علائم آرتروز ممکن است تا یک سال طول بکشد، اما آن‌ها معمولاً خفیف هستند و در زندگی روزمره تداخل ندارند.

برخی از افراد مبتلا به آرتریت واکنشی به آرتروز طولانی مدت، اما خفیف مبتلا می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد که نیمی از بیماران دوباره علائمی پیدا می‌کنند که احتمالاً به دلیل عفونت مجدد است. درد در ناحیه کمر و مفصل علائمی است که به طور معمول بروز می‌کند.

 

علت آرتریت

 

نوع درمان آرتروز واکنشی به مرحله آرتروز واکنشی بستگی دارد. مرحله اولیه آرتروز واکنشی حاد (اولیه) در نظر گرفته می‌شود. التهاب حاد را می‌توان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (که اغلب به آنها NSAID گفته می‌شود) درمان کرد. این داروها تورم و درد را سرکوب می‌کنند.

مرحله پایانی آرتروز واکنشی مزمن در نظر گرفته می‌شود. آرتریت واکنشی مزمن ممکن است نیاز به درمان با داروی ضد روماتیسم اصلاح کننده بیماری که DMARD نیز نامیده می‌شود، داشته باشد.

 

خود مراقبتی

ایفای نقش پیشگیرانه در درمان مهمترین قسمت بهبود است. این فرآیند خود مدیریتی نامیده می‌شود. مراقبت از خود برای آرتروز واکنشی شامل اطمینان از نگهداری مواد غذایی در دمای مناسب و پخت مناسب آنها می‌باشد. این به جلوگیری از انتقال باکتری‌‌هایی که می‌توانند باعث آرتریت واکنشی شوند، می‌شود.

برخی از عفونت‌های مقاربتی می‌توانند باعث آرتروز واکنشی شوند که استفاده از کاندوم می‌تواند خطر را کاهش دهد. تحرک بدنی برای انعطاف پذیری مفاصل بسیار حائز اهمیت است. اما مهم است که قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک صحبت کنید. کنترل وزن، داشتن یک رژیم غذایی مغذی و داشتن تعادل مناسب در استراحت و فعالیت هر روز نیز دارای اهمیت است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست