علائم دیابت در نوزادان

نوشدارو » مجله نوشدارو » دیابت » علائم دیابت در نوزادان

بیماری دیابت قابل درمان نیست و برای همیشه با فرد مبتلا می‌ماند، اما با مدیریت صحیح می‌توان آن‌را کنترل کرد، مدیریت موفقیت آمیز دیابت نوزادان و کودکان نوپای مبتلا، نیاز به آگاهی کافی والدین و مراقبت شبانه روزی دارد، اولین و مهمترین گام در دیابت نوزادان تشخیص آن است، در این مقاله قصد داریم درباره‌ی ” علائم دیابت در نوزادان “و هرآن‌چه که لازم است درباره دیابت نوزادان دانست، توضیحاتی ارائه دهیم، با ما همراه شوید.

 

دیابت نوزاد

دیابت بیماری مزمن است که بر توانایی بدن در پردازش قند خون تأثیر می‌گذارد، دیابت نوع ۱، که گاهی اوقات دیابت نوجوانان نیز نامیده می‌شود، نوعی است که نوزادان و کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در دیابت نوع ۱ بدن، سلول‌هایی را که به طور معمول انسولین( هورمونی که سطح قند خون را کنترل می‌کند) می‌سازند، را از بین می‌برد. از آنجا که بدن نمی‌تواند انسولین را تولید کند، سطح قند خون می‌تواند سر به فلک بکشد و باعث آسیب به اعضای بدن شود اما فقط در صورت عدم کنترل این فاجعه رخ می‌دهد.

دیابت در نوزادان

اگر سطح قند خون به خوبی کنترل شود، خطر آسیب اعضای بدن در کودک بسیار کم می‌شود، امروزه دیابت نوع ۱ یک بیماری مزمن قابل کنترل در نظر گرفته می‌شود و اصلا ابتلا به دیابت به این معنی نیست که کودک وقتی بزرگتر شود، نمی‌تواند ورزش کند یا به هر باشگاه یا فعالیتی که به آن علاقه‌مند می‌شود، برود ابتلا به دیابت اصلا این معنا را نمی‌دهد که او نمی‌تواند بچه دار شود.

کودکان مبتلا به دیابت می‌توانند به طور کامل در تمام مراحل مهم زندگی شرکت کنند، بدنی سالم و با نشاط و عمری طولانی را سپری کنند، فقط کافی است مسیر درست مدیریت دیابت طی شود، خصوصا در نوزادان که خود توانایی این کار را ندارند و این مسئولیت به گردن والدین آن‌هاست.

 

علائم دیابت در نوزادان

علائم و نشانه های دیابت نوع ۱ معمولاً به سرعت ایجاد می‌شود و شامل موارد زیر است:

  • تکرر ادرار، احتمالاً مرطوب شدن رخت‌خواب در کودک آموزش دیده برای توالت
  • گرسنگی شدید
  • کاهش وزن به طور چشمگیر
  • خستگی و بی حالی مداوم، خوابیدن بیش از حد
  • تحریک پذیری بدخو و افسرده
  • نفس بوی میوه ای
  • تشنگی بیش از حد
  • عفونت‌های قارچی به‌ویژه در دختران و نوزادان
  • تاری دید
  • تنفس بوی میوه یکی از نشانه‌های جدی ابتلا به دیابت است

 

بیماری نوزادان

 

شما می توانید برای دریافت مقالات بیشتر به سایت نوشدارو مراجعه نمائید.

تشخیص دیابت در نوزادان

تشخیص دیابت در نوزادان کار بسیار دشواری است، چراکه نوزادان قادر به ایجاد ارتباط کلامی نیستند و پاسخ به محرک‌های موجود را با رفتارهای اختصاصی برای هر نوزاد بیان می‌کنند که از روی آن‌ها نمی‌توان به تشخیص دیابت دست یافت؛ اغلب وجود رفتارهای غیرمعمولی در نوزادان، مادر یا پرستار را متوجه‌ی وجود مشکل می‌کند. هرچند شما با بررسی علائم دیابت در نوزادان که در زیر برای شما شرح داد شده می توانید خیلی سریع درمان را شروع کنید.

 

علائم دیابت در نوزادان

نوزادان مبتلا به دیابت اغلب بسیار بی‌قراراند و بیش از حد گرسنه، به طور مکرر پوشک را خیس می‌کنند و در نهایت دچار کم آبی می‌شوند؛ در اکثر آنها به علت خیسی مداوم در محل پوشک رشد قارچ دیده می‌شود، از آن‌جایی که این علایم بسیار گمراه کننده‌اند، اغلب این نوزادان شدیداً بیمار و دچار بی‌حالی همراه با تنفس سریع و بوی نفس میوه‌ای یا استونی می‌شوند و نهایتاً با افت قند خون شدید و گاهی کتواسیدوز دیابتی به بخش اورژانس پزشکی منتقل می‌شوند.

در بسیاری از موارد کودک به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده و برای جبران آب از دست‌رفته‌ی بدن، سرم تراپی می‌شوند و انسولین به سرم کودک افزوده می‌شود. در نوزادان کمتر از ۶ ماه باید مراقبت دائمی برای بیماری مزمن دیابت صورت گیرد، اما نوزادان بین ۶ تا ۱۲ ماه نسبت به نوزادان زیر ۶ ماه نیاز به مراقبت کمتری خواهند‌داشت.

 

کودکان

مهارت‌های ارتباطی کودکان نوپا تا حدودی بهتر از نوزادان است و احتمال این وجود دارد که بتوانند مشکلشان را به پرستار یا مادر توضیح دهند. کودکی که همچنان از پوشک استفاده می‌کند احتمالاً نیاز به تعویض مکرر پوشک داشته باشد و رشهای پوستی قرمز در محل پوشکشان دیده می‌شود، این کودکان معمولاً بسیار تشنه‌اند و کاهش وزن زیادی به خصوص در زمان از دست دادن آب در آن‌ها دیده می‌شود. همچنین والدین باید از نحوه برخورد با کودکان دیابتی آگاه باشند.

نداشتن اشک، خشکی غشاءهای مخاطی و افزایش ضربان قلب در این کودکان دیده می‌شود؛ توجه به رفتار این کودکان بسیار حائز اهمیت است آن‌ها اغلب بدخلق اند و در طول روز چرت می‌زنند.

تشخیص دیابت در کودکان نوپا تنها بعد از مراجعه به بخش اورژانس انجام می‌شود زیرا علائم و نشانه‌های موجود آن‌چنان اختصاصی نیستند که پرستار یا والدین و مراقبین بهداشتی کودک تصور ابتلا به دیابت برایشان ایجاد شود، به همین علت توصیه می‌شود در صورت وجود سابقه خوانوادگی حتما بوی نفس کودک چک شود و چنانچه بوی میوه و یا استون از آن استشمام شد سریعاً باید به پزشک اطلاع داد.

 

دیابت کودکان

 

قند خون نوزاد

امروزه متخصصان تلاش می‌کنند، نوزادان در بیمارستان نگه داشته نشوند، مگر در مواقع ضروری؛ انسولین در کوچکترین نوزادان خصوصا آن‌هایی که هنوز شیر می‌خورند باید دوبار در طول روز تزریق شود، و در کودکان بزرگتر قبل از صبحانه و شام انجام شود؛ با بزرگتر شدن کودک، آن‌ها به سه بار تزریق روزانه نیاز دارند.(قبل از صبحانه، شام و خواب)

قند خون کودکان باید حداقل چهار بار در طول روز بررسی و ثبت شود، فعالیت کودکان بیشتر و توجه شان در غذا خوردن کم است، آزمایش مکرر تنها راه برای اطمینان از باقی ماندن سطح قند خون کودک در محدوده هدف است که با رشد کودک، هدف مورد نظر قند خون، توسط پزشک تغییر می‌کند.

 

عوارض دیابت نوزادان

دیابت نوع ۱ می تواند اندام های اصلی بدن کودک را تحت تأثیر قرار دهد، نزدیک نگه داشتن قند خون به سطح نرمال می‌تواند به طور چشمگیری خطر بسیاری از عوارض در آینده را کاهش دهد.

 

بیماری قلب و عروق خونی

دیابت خطر ابتلا کودک را به بیماری‌هایی مانند تنگی عروق خونی، فشار خون بالا، بیماری قلبی و سکته در سنین بالاتر را افزایش می‌دهد.

 

علائم دیابت در نوزادان

 

آسیب عصب

قند اضافی می‌تواند به دیواره رگ‌های خونی ریز که باعث تغذیه اعصاب کودک می شوند، آسیب برساند. این می‌تواند باعث سوزن سوزن شدن ، بی حسی ، سوزش یا درد شود، آسیب عصبی معمولاً به تدریج و در مدت زمان طولانی اتفاق می افتد.

 

آسیب کلیه

دیابت می‌تواند به کلیه‌ها که وظیفه‌ی فیلتر خون را برعهده دارند، آسیب رساند.

 

آسیب دیدگی چشم

دیابت به عروق خونی شبکیه آسیب می‌رساند، و می‌تواند منجر به مشکلات بینایی شود.

 

پوکی استخوان

دیابت ممکن است منجر به تراکم مواد معدنی استخوان کمتر از حد نرمال شود و خطر بزرگ شدن پوکی استخوان را در کودک افزایش دهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست