آیا استفاده از زانو بند در درمان آرتروز زانو مفید است؟

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » آیا استفاده از زانو بند در درمان آرتروز زانو مفید است؟

در این مقاله قصد داریم به شرح و تفسیر آرتروز زانو و راهکارهای درمان آن که یکی از مهم ترین نوع آرتروز ها می باشد ، بپردازیم. استفاده از انواع زانوبند های طبی در درمان آرتروز زانو می تواند مفید واقع شود که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

 

آرتروز ، بیماری التهابی می باشد که درد و سفتی در مفاصل ایجاد می کند. این بیماری با بالا رفتن سن بدتر می شود. بیماری آرتروز می تواند مفاصل مختلفی از بدن را درگیر کند. مانند آرتروز گردن، آرتروز زانو و…

 

انواع آرتروز

 

برای آرتروز دسته بندی های مختلفی در نظر گرفته شده است که اکنون به یک نمونه از این تقسیم بندی ها می پردازیم:

 

۱. آرتروز عفونی

۲. آرتریت التهابی

۳. درد‌های کمری

۴. آرتروز متابولیک

۵. بیماری بافت همبند

۶. درد اسکلتی عضلانی و بافت نرم

۷. آرتروز دژنراتیو(تخریبی) یا مکانیکی

 

آرتروز زانو چیست؟

در حقیقت می توان گفت آرتروز زانو به علت سائیدگی مفصل زانو ایجاد بروز می کند.

 

انواع آرتروز

 

درمان آرتروز زانو

 

درمان ها و راهکارهای کاهش دهنده درد آرتروز زانو متعدد هستند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از: ورزش ، فیزویوتراپی ، تعادل وزن ، عمل جراحی ، درمان دارویی ، کمپرس گرم و سرد ، استفاده از وسایل کمکی .

اکنون به شرح و بررسی برخی از این راهکارها می پردازیم:

۱. انجام تمارین و ورزش های سبک : این تمرینات باید تحت نظر دکتر انجام گیرد.

جالب است بدانید ورزش های سبک و هوازی همچون پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا و تمرینات کششی در بهبود بیماری آرتروز زانو موثر است.

۲. تعادل وزن: وزن زیاد و چاقی سبب می شود زانو نتواند وزن زیادی را متحمل شود و در نتیجه دچار آسیب گردد.

۳. استفاده از داروهای آرتروز زیر نظر پزشک متخصص: داروهای ضد التهاب و مسکن ها می توانند در کاهش درد موثر باشند . البته این نکته قابل توجه است که داروهای ذکر شده باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

۴. پوشیدن کفش های راحت و طبی: چنانچه دچار آرتروز زانو هستید می بایست از کفش های طبی و راحت استفاده نمایید. این نوع از کفش ها در کاهش فشار بر روی پا و زانو بسیار موثر می باشند.

۴. استفاده از وسایل کمکی و طبی : وسایلی همچون عصا ، واکر و زانوبندهای طبی می توانند برای تسکین درد موثر و مفید واقع شوند.

درمان آرتروز زانو

 

فواید استفاده ازانواع زانوبند های طبی

زانو با داشتن بزرگترین مفصل در بدن، وظیفه دارد وزن را در هنگام راه رفتن ، ایستادن و دویدن تحمل کند. به همین سبب این عضو بسیار آسیب‌پذیر می باشد و نیازمند مراقبت های ویژه ای می باشد. بیماری‌های شایع زانو شامل مواردی همچون آرتروز، ضرب دیدگی،روماتیسم، پارگی مینیسک، و غیره می باشند.

زانوبندهای طبی یا انواع بریس های زانو جهت کنترل زانو، کاهش و تخفیف درد ، نگهداری از مفصل‌های زانو به هنگام کشش و تحرک و افزایش عملکرد فرد در حین راه رفتن تجویز می گردد. همچنین به بهبود روند درد زانو کمک می‌ نماید . در واقع استفاده از زانو بند در درمان آرتروز تاثیر به سزایی دارد.

 

انواع زانوبند های طبیانواع زانوبند های طبی

 

به طور خلاصه می توان گفت آرتروز درمان قطعی ندارد. اما خوشبختانه راهکارهای مختلفی برای کاهش درد و بهبودی نسبی این بیماری وجود دارد. به طور مثال می توانید از انواع زانو بندهای طبی برای تخفیف و کاهش درد خود استفاده نمایید. زانو بندهای طبی و وسایل کمکی می توانند در این امر مفید باشند. همواره زانو بند های مختلفی در بازار وجود دارند. زانوبندهای طبی با توجه به هدف استفاده، در سه نوع عملکردی، ترمیمی و پیشگیری کننده در بازار عرضه شده اند. این زانوبندها از ترکیب جنس‌های فلزی ،پلاستیکی و کشی ساخته شده‌اند.

 

انواع زانو بند های طبی عبارتند از :

۱. زانوبند های طبی کشسانی بدون نگهداره و هیچگونه بند: این نوع از زانوبندها برای دردهای آرتروز خفیف و رگ به رگ شدن ماهیچه ها و التهاب مفصل زانو مناسب و مفید هستند و به جهت گرم نگهداشتن زانو استفاده می گردند.

۲. زانوبند های حمایتی و نگهدارنده زانو : این نوع زانو بند می تواند زانو را در برابر حرکات ناگهانی و آسیب های احتمالی از تمرینات ورزشی ایمن نگه دارد.

۳. زانوبند های طبی با زانوی پلاستیکی و فلزی نگهدارنده با محافظت کامل از مفصل‌های زانو در زمان خم شدن زانو : چنانچه تاندون زانو آسیب دیده باشد می توان از این نوع زانوبند استفاده کرد. همچنین برای جلوگیری از خالی شدن زانو و پس از عمل جراحی مینیسک پا می تواند مناسب باشد.

 

انواع زانوبند های طبی

 

راهنمای خرید انواع زانوبند های طبی

 

در پایان قصد داریم نکاتی در زمینه راهنمایی خرید انواع زانوبند های طبی مطرح کنیم.

پیش از خرید زانوبند طبی، ضروریست که به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید و از او راهنمایی بخواهید. در حقیقت می توان گفت پزشک متخصص متناسب با نیاز و درد شما، بهترین نوع زانوبند را به شما معرفی می نماید.

زانوبند های طبی ویژگی های متعددی دارند که طبق مشکل و مشخصات زانو شما تجویز می شوند.

 

ویژگی‌های زانوبند مناسب عبارتند از:

الف) عدم لغزش

ب) سایز مناسب
زانوبند طبی می بایست منطقه آسیب دیده را به طور کامل پوشش دهد.

پ) سایز دور زانو
M35 تا ۳۸ سانتیمتر :
L38 تا ۴۳ سانتیمتر :
XL43 تا ۵۱ سانتیمتر :
XXL51 تا ۵۶ سانتیمتر :

ت) آزادی در حرکت

ث) وزن و جنس مناسب

ج) میزان کشش و سختی

د) قابلیت استفاده در آب

ه) قابلیت تنظیم میزان فشار بر روی زانو

 

راهنمای خرید انواع زانوبند های طبی

 

نکته آخر اینکه در موقع استفاده از زانو بند طبی دقت کنید که پارگی و فرسودگی وجود نداشته باشد. همچنین به طور منظم با آب و صابون آن را بشویید تا میکروب ها تجمع نکنند..

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست