راهنمای کاربردی خرید دستگاه فشارخون

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » راهنمای کاربردی خرید دستگاه فشارخون

اگر به تازگی دچار فشار خون بالا شده‌اید و با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنید و باید به طور مداوم آن را کنترل کنید احتمالا پزشک شما پیشنهاد می‌کند که به خرید دستگاه فشار خون فکر کنید تا مجبور نباشید به طور مداوم برای اندازه‌گیری فشار خون به مطب پزشک مراجعه کنید.

اما یک بررسی سریع در سایت‌ها شما را با صدها مدل مختلف دستگاه فشار خون مواجه می‌کند که این تنوع باعث ایجاد سردرگمی در خریداران می‌شو؛
در این مقاله ما تمام اطلاعاتی که برای خرید دستگاه فشارخون نیاز است بدانید را برای شما گردآوری کرده‌ایم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

فشار خون یک ویژگی کاملا منفرد است یعنی در هر فرد با فردی دیگر کاملا متفاوت است.

 

چه کسانی به دستگاه فشار خون نیاز دارند؟

مانیتور فشار خون یک ابزار ضروری در مدیریت چندین بیماری است. اگر از علائم فشارخون بالا یا افت فشار خون رنج می‌برید، اندازه گیری روزانه فشارخون می‌تواند به شما در پیگیری تغییرات غیرمنتظره در سلامت بدن کمک کند و در صورت نیاز به ویزیت پزشک عمومی به شما اطلاع دهد.
نظارت منظم بر فشار خون شما نیز می‌تواند انگیزه‌ای باشد و به شما بازخورد بلادرنگ در مورد چگونگی کمک تغییرات شیوه زندگی به کاهش فشار خون دهد!
یکی دیگر از دلایل مثبت برای کنترل فشار خون در منزل و به زعم آن خرید دستگاه فشار خون، مشکلی است که به عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می‌شود. نظارت بر فشار خون در منزل و با آرامش کامل می‌تواند نتیجه دقیق‌تری برای تجویز دارو‌های مناسب توسط پزشک به همراه داشته باشد.

برای حل این مشکل و سایر مشکلات نوسانات فشار خون، ممکن است پزشک آزمایش ۲۴ ساعته فشار خون را برای شما تجویز کند. دستگاه هولتر فشارخون ۲۴ ساعته دستگاهی است که در ۲۴ ساعت شبانه روز اطلاعات فشار خون را پوشش می‌دهد و روش دقیق‌تری برای تشخیص فشار خون بالا، نسبت به بررسی ساده یک یا دو قرائت در مطب پزشک است.

 

خرید فشارسنج برای چه کسانی واجب است

 

خرید فشارسنج

فشارسنج‌های عقربه‌ای در مقایسه با انواع دیگر فشارسنج‌ها نتایج بسیار دقیقی دارند ولی اغلب افراد در استفاده از آن‌ها با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. به همین علت در استفاده از این نوع فشار سنج‌ها معمولا نیاز به حضور یک فرد دیگر هست تا بتواند کیسه هوا را به درستی به بازوی شما ببندد.
بسته نشدن درست کیسه هوا یکی از دلایل بروز نتیجه‌های غلط است.

فشارسنج‌های عقربه ای دارای کیسه هوا یا کاف هستند که به دور بازو بسته می‌شوند. کیسه هوا توسط تلمبه کوچک باد می‌شود که فشار آن از فشار شریان‌ها بیشتر است. در مرحله بعد یک گوشی پزشکی زیر کیسه هوا گذاشته می‌شود تا با شنیدن اولین نبض، فشار بالا و با قطع صدای نبض، فشار پایین ثبت می‌شود.

اگر به تنهایی فشار خون خود را با این دستگاه اندازه‌ می‌گیرید، برای یادگیری کامل طرز استفاده از دستگاه فشار خون عقربه‌ای بهتر است از کسی که این کار را بلد است کمک بگیرید تا به شما آموزش‌های لازم را بدهد.

تنوع شرکت‌های تولید کننده دستگاه فشار خون روز به روز افزایش می‌یابد؛ شرکت‌های تجهیزات پزشکی زیادی تا به امروز مارک‌های مختلفی از این وسیله را طراحی کرده‌اند، برای خرید بهترین برند دستگاه فشارخون عقربه‌ای لازم است حتما پارامتر‌های مربوط به فشار سنج را بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

هنگامی که مبتلا به بیمار‌های فشار خون هستید، لازم است حتما کار با دستگاه فشار خون را بلد باشید تا دقیق‌ترین نتایج را بدست آورید.

مدل‌های اتوماتیک فشارسنج، کاف را به طور خودکار باد می‌کنند. در این کاف‌ها با فشار یک دکمه کار انجام می‌شود و عملکردی نسبتا بهتر و آسان‌تر از مانیتورهای دستی ارائه می‌‌دهند.

اکثریت دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون از نوع کاف بازو هستند، اما امروزه ما به طور فزاینده‌ای مدل‌های فشار سنج مچ دست را نیز در بازار مشاهده می‌کنیم که تا حدودی شبیه به یک ساعت مچی بزرگ هستند. علیرغم عدم تفاوت زیاد در دقت بین مدل‌های بازو و کاف مچ دست، جامعه پزشکی مدل های کاف مچ را کمتر تایید می‌کند بنابراین ما نیز آن‌ها را توصیه نمی کنیم.

در مقایسه فشارسنج عقربه‌ای و دیجیتال می‌توان گفت در نوع دیجیتالی، میزان فشار خون بر روی مانیتور دستگاه نمایش داده می‌شود. فشارسنج‌های دیجیتالی به دلیل کوچک بودن و حمل و نقل آسان و قابلیت استفاده در هر شرایط، بدون نیاز به حضور دیگران طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

 

راهنمای خرید دستگاه کنترل فشارخون

 

ویژگی‌هایی که باید در هنگام خرید فشارسنج به آن‌ها توجه شود:

 

• اندازه‌ی کاف

اندازه‌ی کاف فشار سنج‌ها در هر نوع فشار سنج دیجیتالی و عقربه‌ای مسئله‌ی بسیار مهمی است، معمولاً فشار سنج‌ها دارای یک کاف متوسط در اندازه استاندارد هستند که برای اکثر کاربران مناسب است، اما اگر دارای بازوهای فوق العاده بزرگ یا کوچک هستید، باید به دنبال یک کاف با اندازه‌ی مناسب خود باشید.

برای پیدا کردن کاف مناسب با اندازه مناسب، اندازه بازوی خود را بین شانه و آرنج خود اندازه بگیرید در حالی که بازوی خود را به پهلو آویزان کرده‌اید، دور بازو را اندازه بگیرید اگر ۱۸ تا ۲۲ سانتی متر باشد به یک کاف کوچک، در صورتی که اندازه بازو ۲۲ تا ۳۲ سانتی متر باشد به یک کاف متوسط و هر اندازه‌ای بالاتر از ۳۲ سانتی متر به یک کاف بزرگ نیاز است.

• سطح تورم قابل تنظیم

کاف باید تا سطح بالای فشار خون سیستولیک باد شود، اما این میزان در فشارسنج‌های دیجیتالی ممکن است بسیار بیشتر باشد و سبب بروز ناراحتی شود. برخی از مدل‌های دستگاه فشارخون دارای سطح تورم قابل تنظیم هستند تا بتوانید فشار لازم را خودتان برنامه ریزی کنید.

 

نکات لازم در خرید فشارسنج

 

• حافظه دستگاه

برخی از مانیتورها می‌توانند چندین اندازه گیری فشار خون اخیر را ذخیره کنند و برخی از آنها دارای حافظه جداگانه برای دو کاربر هستند.

• نشان دادن ضربان قلب

این ویژگی در فشار سنج‌های دیجیتالی وجود دارد که برای افراد با مشکلات قلبی نیز بسیار کاربردی است.

 

فشار خون بالا معمولا هیچ علامت خاصی ندارد.

کالیبراسیون دستگاه فشار خون

اولین کاری که بعد از خرید دستگاه  فشار خون خود باید انجام دهید، حال چه از نوع عقربه‌ای و چه از نوع دیجیتالی باشد، باید آن را نزد پزشک عمومی خود ببرید تا با دستگاه فشارسنج یا مانیتور پزشک چک شود تا از صحت آن مطلع شوید؛ همچنین، از پزشک خود بخواهید تا تکنیک شما را در هنگام اندازه‌گیری فشار خون بررسی کند تا مطمئن شوید که فشار خون خود را به درستی اندازه‌گیری کرده‌اید.

اکثر اشکالات در فشار سنج دیجیتال بازویی به اشکال در فرم، دستگاه و یا قرائت‌های نادرست افراد بر می‌گردد. در اینجا برخی از مهمترین دلایل تعمیر و عیب‌یابی فشارسنج دیجیتال بازویی ذکر شده است:

  • حرکت بیش از حد و عدم آرامش بدن در هنگام اندازه‌گیری فشار خون
  • عدم نصب صحیح کاف
  • مسدود بودن شلنگ هوا
  • موقعیت نامناسب کاف روی بازو
  • مشکل باتری

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست