دستگاه هولتر فشار خون ۲۴ ساعته چیست و چه کاربردی دارد؟

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » دستگاه هولتر فشار خون ۲۴ ساعته چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه کنترل فشار خون ۲۴ ساعته یک وسیله قابل حمل و پوشیدنی در سایز کوچک است که برای ثبت فشار خون در فواصل معین هر ۳۰ دقیقه در روز و هر ۲ ساعت در شب در طی ۲۴ ساعت، از جمله در حال خواب استفاده می‌شود؛

این دستگاه به صورت متوالی و خودکار فشار خون را ضبط می‌کند و بر روی بازو مستقر می‌گردد، کاف به یک ضبط کننده کوچک متصل است که روی کمربند یا تسمه‌ای در اطراف سینه یا کمر بسته می‌شود و اطلاعاتی را که در محیط طبیعی و خارج از بیمارستان به دست آورده، در دستگاه ذخیره می‌کند و سپس برای تجزیه و تحلیل و چاپ بر روی رایانه بارگیری می‌کند.

در ادامه درباره‌ی “دستگاه کنترل فشار خون ۲۴ ساعته و کاربرد آن”توضیحات مفصل و کاربردی آورده شده است، ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

دستگاه هولتر فشارخون                                                فشارخون یک بیماری مزمن است که عوارض آن بعد از سالها زندگی بروز می‌کند.

 

کاربردهای دستگاه هولتر فشار خون ۲۴ ساعته

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است پزشک آزمایش ۲۴ ساعته فشار خون را برای شما تجویز کند.
دستگاه هولتر ۲۴ ساعته فشار خون، مجموعه‌ای از اندازه گیری فشارخون است که هم در روز و هم در شب، اطلاعات فشار خون را جمع آوری و روش دقیق‌تری برای تشخیص فشار خون بالا، نسبت به بررسی ساده یک یا دو قرائت در مطب پزشک است.

هنگام تلاش برای تأیید تشخیص فشار خون بالا، هم از میانگین قرائت و هم از درصد قرائت بالا رفته استفاده می‌شود. برخی موارد تجویز هولتر ۲۴ ساعته فشار خون توسط پزشک در ادامه آورده شده است:

 • افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است تحت کنترل فشار خون قرار بگیرند، تا مشخص شود که آیا درمان دارویی برای آنها موثر است یا خیر و باید درمان آن‌ها تغییر کند.
 • سندرم روپوش سفید؛ برخی از افرادی که داروهای کاهش فشار خون (داروهای ضد فشار خون) مصرف نمی‌کنند، وقتی فشارخون آنها در مطب پزشک یا درمانگاه اندازه گرفته می‌شود، دچار فشار خون، بالا هستند، اما فشار خون این افراد در منزل نرمال و طبیعی است، این اختلاف پیش آمده در قرائت فشار خون را به عنوان فشار خون بالای روپوش سفید می‌نامند، که منجر به تشخیص نادرست بیمارانی می‌شود که فشار خون آنها طبیعی است.
 • وجود سابقه خانوادگی برای فشارخون بالا
 • بدون داشتن سابقه فشارخون بالا، پزشک در حین معاینه و بررسی، متوجه‌ی عوارض فشارخون بالا شود.
 • در صورتی که فرد با تشخیص فشارخون بالا تحت درمان است، ولی مکررا دچار افزایش فشارخون می‌شود.
 • در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون بالا، فشار خون را به طور مؤثری در طول شبانه روز کنترل نمی‌کنند. بسته به الگوهای فشار خونِ بیمار، پزشک می‌تواند دوز تجویز شده یا مدت زمان مصرف دارو را تنظیم نماید.
 • در شرایطی که برای فشارخون بالا تحت درمان هستید اما دچار علایم افت فشارخون می‌شو
 • زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا ( فشارخون حاملگی)
 • بیماران مبتلا به فشار خون لب مرز.
 • کنترل دشوار فشار خون با دارو.
 • تغییرات فشار خون به دلیل تداخل با داروهای دیگر.
 • فشار خون بالای نقاب‌دار(masked)؛ این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که خوانش فشار خون بیمار در مطب پزشک طبیعی باشد، اما وقتی بیمار در خانه است، فشار خون بالا می‌رود. ممکن است در حدود ۲۰٪ افرادی که تحت درمان فشارخون بالا قرار می‌گیرند این پدیده رخ دهد.

 

دستگاه کنترل شار خون ۲۴ ساعته                                                     فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود.

دستگاه هولتر فشار خون

یک کاف استاندارد و متناسب با اندازه بازو توسط یکی از تکنسین‌ها بر روی بازو قرار می‌گیرد. قرائت و کنترل فشار خون توسط هولتر به طور مداوم در طی یک دوره ۲۴ ساعته انجام می‌شود. شما از دستگاهی استفاده خواهید کرد که تقریباً به اندازه رادیوی قابل حمل است. این دستگاه به کمربند یا تسمه‌ای که روی بدن شما پوشیده شده متصل می‌شود، دستگاه را معمولاً روی بازوی غیر مسلط قرار می‌دهند که به یک پمپ کوچک و ضبط کننده باتری متصل می‌شود.

پمپ، فشار را به حداکثر فشار خون (سیستولیک) می‌رساند و به تدریج فشار را به زیر فشار خون حداقل (دیاستولیک) می‌برد. در طی این اندازه گیری مهم است که بازوی شما ثابت بماند، اگر دستگاه نتواند قرائت دقیق را بدست آورد، مجددا این کار را تکرار می‌کند، تا به قرائت صحیح دست یابد.

مقاله مرتبط” فشارخون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟ ” را حتما مطالعه کنید.

اگر فشارخون شما بسیار زیاد است، ضبط کننده مجبور است کاف را با فشار بیشتری پمپ کند و این ممکن است سبب بروز ناراحتی در بازو شود. با این حال، اگر درد یا علائم نگران کننده دیگری رخ دهد، بهتر است دستگاه را از روی بازو برداشته و خاموش کنید.

دستگاه هولتر فشارخون                   کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

 

دستگاه کنترل فشارخون ۲۴ ساعته

هیچ آماده سازی خاصی برای این کار وجود ندارد، اما پوشیدن لباس‌های گشاد ممکن است راحت‌تر باشد، چراکه دستگاه زیر پیراهن یا بالا آن قرار می‌گیرد (کاف را می‌توان زیر لباس پوشید بنابراین قابل مشاهده نیست)، همچنین می‌توان در حین اندازه‌گیری فشار خون توسط هولتر از لباس زیر معمولی استفاده کرد.

در طول آزمایش نمی‌توانید حمام کنید یا دوش بگیرید زیرا دستگاه ضد آب نیست و رطوبت به آن اسیب می‌زند.

لازم است از یک یا دو روز قبل داروهایی که می‌توانند بر روی فشارخون تغییر ایجاد کنند را مصرف نکنید. داروهایی که کافئین دارند، مانند داروهای کاهش وزن یا داروهای ضد درد، داروهای بتا بلوکر مانند پروپرانولول و متورال، داروهای بلوک کننده کلسیم مانند وراپامیل یا دیلتیازم. به دلیل تنوع این داروها، بهتر است داروهای مصرفی خود را به پزشک معالج اطلاع دهید تا در مورد قطع یا ادامه آنها نظر دهند.

در زمان بستن هولتر لازم است زندگی و فعالیت‌های عادی روزانه خود را داشته باشید.

از ۲۴ ساعت قبل از تست از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خاصی که به صورت معمول از آنها استفاده نمی‌کنید‌، پرهیز نمایید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست