درمان قطعی آرتروز شانه

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » درمان قطعی آرتروز شانه

خطر ابتلا به آرتروز شانه که درد و محدودیت‌های جسمی حرکتی را به دنبال دارد با افزایش سن بیشتر می‌شود. اما آسیبی، مانند دررفتگی شانه، حتی در جوانان نیز می‌تواند منجر به آرتروز شانه شود. در اینجا اطلاعاتی در مورد ”  درمان آرتروز شانه ” و ” آرتروز پشت کتف ” آورده شده است. برای آگاهی از درمان و مدیریت این آرتروز خواندن این متن را به شما توصیه می‌کنم.

آرتروز پشت کتف

آرتروز شانه و گردن و حتی آرتروز ستون فقرات می‌تواند به شکل درد درناحیه کتف بروز کند. دراین بیماری، غضروف‌های سر استخوان‌ها که نقش ضربه گیر دارند دچار تحلیل می‌شوند در نتیجه ورم و درد شانه ایجاد می‌شود. این بیماری بیشتر در مردان و همچنبن ورزشکارانی که در معرض ضربه و فشار قرار دارند شایع‌تراست.

 

آرتروز شانه

شانه از دو مفصل، مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC) و مفصل گلنوهومرال تشکیل شده است. مفصل AC نقطه ای است که استخوان یقه یا ترقوه با آکرومیون که نوک تیغه شانه است روبرو می‌شود، این مفصل که تقریباً هم‌اندازه مفصل انگشت شست است، به ما امکان می‌دهد که دست‌هایمان را بالای سرمان ببریم. مفصل گلنوهومرال نقطه ای است که قسمت بالای استخوان بازو یا استخوان بازو با تیغه شانه یا کتف روبرو می‌شود. آرتروز بیشتر در مفصل AC دیده می شود. ما در این مقاله توضیحات تکمیلی درباره درمان آرتروز شانه را به شما ارائه می دهیم.

 

درمان شانه درد

 

ساییدگی مفصل شانه

آرتروز مفصل شانه ناشی از تخریب غضروف پوشش دهنده استخوان‌های این مفصل است. هنگامی که غضروف ساییده شد استخوان‌ها به همدیگر ساییده می‌شوند. این منجر به تولید خارهای استخوانی می‌شود؛ این خارها زائده‌هایی استخوانی هستند که باعث فشار بر استخوان‌های دیگر و ساییدگی آن‌ها می‌شوند. اصطکاک استخوان‌ها بیشتر شده و دیگر حرکت شانه راحت یا روان نخواهد بود. با زیاد شدن تعداد خارها، دامنه حرکتی شانه کمتر، کمتر می‌شود.

نکته جالب: مفصل گلنوهومرال که معمولاً به آن مفصل شانه گفته می‌شود، به بازو اجازه می‌دهد به صورت دایره‌ای بچرخد.

 

علائم آرتروز شانه

مانند اکثر انواع آرتروز، درد یکی از علائم اصلی است. فرد مبتلا به آرتروز شانه احتمالاً هنگام حرکت شانه و پس از حرکت شانه درد خواهد داشت و حتی این درد در هنگام خواب نیز می‌تواند وجود داشته باشد. علامت دیگر ممکن است محدوده حرکت باشد. این محدودیت زمانی قابل مشاهده است که می‌خواهید بازوی خود را حرکت دهید. همچنین اگر شخصی برای ارزیابی دامنه حرکت بازوی شما را حرکت دهد، با ایجاد صدای کلیک می‌تواند آشکار شود.

 

انواع آرتروز شانه

شانه‌ها محل متحرک‌ترین مفاصل بدن هستند. آرتروز شانه یکی از بیماری های دردناک است که مفاصل شانه را تحت تأثیر قرار می دهد. آرتروز نه تنها به عضلات و تاندون ها بلکه به مفاصل و رباط‌ها نیز آسیب می‌رساند. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) پنج شکل متفاوت از آرتریت شانه را شناسایی کرده است.

 

درمان آرتروز شانه

 

آرتریت روماتوئید

یکی از انواع رایج آرتروز شانه، یک بیماری خود ایمنی به نام آرتریت روماتوئید (RA) است. در صورت ابتلا به آن ممکن است همزمان در هر دو شانه درد داشته باشید. همچنین ممکن است علائمی مانند: حساسیت و گرما در مفاصل، احساس سفتی در شانه‌ها به ویژه صبح‌ها، گره‌های روماتوئید، برجستگی‌هایی در زیر پوست که در شانه‌ها یا بازوها است، خستگی، کاهش وزن یا تب ایجاد کند.

این نوع آرتروز باعث تورم مفصل می‌شود همچنین با گذشت زمان خطرات آن بیشتر می شود که می تواند باعث فرسایش استخوان‌های شانه و تغییر شکل مفاصل شانه شود.

 

استئوآرتریت

نوع کلاسیک آرتروز همراه با ساییدگی، استئوآرتریت است. این نوع آرتروز می‌تواند بر روی شانه‌ها و همچنین سایر مفاصل مانند زانوها، دست‌ها و باسن نیز تأثیر بگذارد. در افراد مسن و بالای ۵۰ سال بیشتر احتمال ابتلا به استئوآرتریت وجود دارد. این نوع آرتروز با ترکیبی از درد، حساسیت و سفتی مفصل مشخص می‌شود.

 

آرتروز پس از سانحه

در صورت آسیب دیدگی ممکن است فرد به نوعی آرتروز به نام آرتریت پس از سانحه (PA) مبتلا شود. ممکن است در نهایت آسیب‌هایی مانند شکستگی شانه و دررفتگی شانه منجر به این نوع آرتروز شود. آسیب‌های ورزشی و سایر حوادث نیز می‌تواند باعث این وضعیت شود. در این نوع آرتروز شانه، مایعات در مفصل شانه تجمع پیدا کرده باعث ایجاد درد و تورم می‌شود.

 

آرتروز کتف

 

نکروز آواسکولار (AVN)

این آرتروز می‌تواند با از بین بردن بافت‌های مفصلی شانه، منجر به آرتروز شانه شود. وقتی خون نتواند به استخوان بازو (استخوان بلند بازو) برسد، ایجاد می‌شود. این می‌تواند باعث از بین رفتن سلول‌های استخوان شانه شود.

ممکن است به دلیل دررفتگی مفصل و شکستگی استخوان اتفاق بیفتد. همچنین می‌تواند در نتیجه مصرف استروئید در دوزهای بالا و نوشیدن بیش از حد الکل رخ دهد.

AVN یک بیماری پیش رونده است، به این معنی که با گذشت زمان بدتر می‌شود. این بیماری می‌تواند به تدریج از یک بیماری بدون علامت به یک درد خفیف تبدیل شود و در نهایت باعث درد شدید شود.

 

روتاتور کاف آرتروپاتی

شانه حاوی یک روتاتور کاف است که از طریق مجموعه‌ای از تاندون‌ها و عضلات‌، تیغه شانه را به قسمت بالای بازو متصل می‌کند. صدمات روتاتور کاف شایع است و می‌تواند منجر به نوعی آرتروز شانه به نام آرتروپاتی پارگی گردان شود.

پاره شدن تاندون‌های روتاتور کاف معمولاً علت ایجاد این وضعیت است. هنگامی که استخوان‌های شانه آسیب می‌بینند، آرتروز در شانه ایجاد می‌شود. علائم شامل درد شدید و ضعف عضلانی است که می‌پتواند بالا بردن سر را دشوار کند.

درمان آرتروز شانه

درمان آرتروز شانه امری ممکن است. باید با پزشک در مورد بهترین روش درمانی برای شرایط خاص خود مشورت کنید. بسته به تشخیص پزشک، نوع علائم و پیشرفت بیماری، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

انجام تمرینات برای افزایش دامنه حرکتی

این تمرینات به عنوان تلاشی برای افزایش انعطاف پذیری استفاده می شود. همچنین شما می توانید برای دریافت مقالات بیشتر درباره انواع آرتروز به سایت نوشدارو مراجعه نمائید و با خواندن دیگر مقالات ما به بهترین شکل آرتروز را درمان کنید.

 

درمان آرتروز شانه

 

 

فیزیوتراپی طبق دستور پزشک

شما می توانید با مراجعه به پزشک و گرفتن دستور فیزیوتراپی طبق دستور دکتر به فیزیوتراپی بپردازید.

استراحت مفصل شانه

این می‌تواند بدین معنی باشد که فرد مبتلا به آرتروز هنگام انجام فعالیت‌های زندگی روزمره، مجبور است نحوه حرکت بازو را تغییر دهد. به عنوان مثال، ممکن است فرد به جای پوشیدن لباس از بالای سر، لباسی بپوشد که جلوی آن را زیپ باشد.

 

مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

مصرف داروهای بدون نسخه مانند: ایبوپروفن یا آسپرین که برای آرام سازی التهاب و کاهش درد استفاده شود.

 

استفاده از داروهای تزریقی پزشک

دارویی مانند: کورتیکواستروئیدها (مانند کورتیزون)

اگر درمان‌های غیر جراحی نتوانند علائم را از بین ببرند، تعدادی مداخلات جراحی در دسترس است. بسته به شرایط شما، این روش‌های درمانی شامل موارد زیر است:

جراحی تعویض مفصل(آرتروپلاستی کامل شانه)

جراحی مفصل شانه نیز نامیده می‌شود، تعویض مفصل شانه شامل جایگزینی قسمتهای شانه آسیب دیده توسط آرتروز با مفصل مصنوعی مصنوعی است.

 

آرتروسکوپی

برخی از فرم‌های خفیف آرتروز را می‌توان با روش آرتروسکوپی درمان کرد. دوربین کوچکی به مفصل وارد می‌شود و این دوربین جراح را برای جراحی راهنمایی می‌کند.

 

درد شانه

 

اگر شما یا عزیزانتان درگیر درد شانه یا سایر علائم مربوط به آرتروز هستید با پزشک صحبت کنید تا درمان آرتروز شانه و آرتروز پشت کتف را شروع کنید. از آن‌جا که درد و سفتی مرتبط با آرتروز شانه می‌تواند با گذشت زمان بدتر شود، نادیده نگرفتن علائم برای جلوگیری از وخیم شدن اوضاع بسیار حائز اهمیت است. پزشک ممکن است چندین آزمایش برای تشخیص آرتروز شانه مانند آزمایش خون و MRI یا CT اسکن تجویز کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست