همه چیز درباره عمل تعویض مفصل شانه (آرتروپلاستی شانه)

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » همه چیز درباره عمل تعویض مفصل شانه (آرتروپلاستی شانه)

اگر درمان‌های غیر جراحی مانند داروها و خود مراقبتی‌ها برای تسکین درد شانه مفید نباشد، ممکن است بخواهید جراحی تعویض مفصل شانه را امتحان کنید. جراحی تعویض مفصل یک روش ایمن و موثر برای تسکین درد است که می‌تواند کمکی باشد برای از سرگیری فعالیت‌های روزمره‌ای که به خاطر درد شانه از آن‌ها محروم شده‌اید، این نوشته به شما کمک می‌کند تا درباره‌ی ” آرتروپلاستی شانه ” و ” عمل تعویض مفصل شانه ” تصمیم درستی بگیرید، پس با نوشدارو همراه باشید.

آرتروپلاستی شانه

آرتروپلاستی Arthroplasty نام نوعی عمل جراحی است که در آن سطوح متحرک مفصلی که به شدت آسیب دیده و خراب شده است برداشته شده تا مفصل بتواند با درد کمتری حرکات خود را انجام دهد. از جمله بیماری‌هایی که می‌تواند باعث درد و ناتوانی شانه شود و بیماران را به فکر جراحی تعویض مفصل شانه بیندازد، شامل:

آرتروز شانه (بیماری تخریب مفصل)

این نوع التهاب مفصلی مرتبط با سن است و معمولاً در افراد ۵۰ سال به بالا بروز می‌کند، اما ممکن است در افراد جوان نیز ظاهر شود. غضروف‌هایی که استخوان‌های شانه را بالشتک می‌کنند نرم و فرسوده شده و سپس استخوان‌ها به یکدیگر مالیده می‌شوند. با گذشت زمان‌، مفصل شانه به آرامی سفت و دردناک می‌شود.

 

عمل تعویض مفصل شانه

 

آرتروز شانه پس از سانحه

این بیماری می‌تواند به دنبال آسیب جدی شانه رخ دهد. شکستگی استخوان‌های تشکیل دهنده شانه، پارگی تاندون‌های شانه یا رباط‌ها ممکن است به مرور زمان به غضروف مفصل آسیب برساند. این باعث درد شانه می شود و عملکرد شانه را محدود می‌کند. همچنین در رفتگی مفصل شانه نیز باعث می‌شود تا احساس بی حسی در شانه های شما آغاز می شود. این می تواند شروعی برای آسیب های بیشتر شانه شما شود.

روتاتور کاف آرتروپاتی

ممکن است بیمار مبتلا به پارگی روتاتور کاف بسیار بزرگ و طولانی مدت دچار آرتروپاتی پارگی کاف شود. در این شرایط، تغییرات مفصل شانه به دلیل پارگی روتاتور کاف ممکن است منجر به آرتروز و تخریب غضروف مفصل شود.

نکروز آواسکولار (استئونکروز)

نکروز عروقی نوعی بیماری دردناک است که وقتی خون رسانی به استخوان مختل شود، رخ می‌دهد. از آن‌جا که سلول‌های استخوانی بدون تأمین خون مورد نیاز می‌میرند، در نتیجه استئونکروز می‌تواند باعث از بین رفتن مفصل شانه شود و منجر به آرتروز شود. استفاده مزمن از استروئید، غواصی در اعماق دریا‌، شکستگی شدید شانه، بیماری سلول داسی شکل و استفاده زیاد از الکل از عوامل خطر نکروز عروقی است.

شکستگی شدید

شکستگی شدید شانه یکی دیگر از دلایل شایع تعویض شانه در افراد است. بیماران مسن مبتلا به پوکی استخوان بیشتر در معرض شکستگی‌های شدید شانه هستند.

جراحی جایگزینی برای شانه قبلی انجام نشد!!

اگرچه غیر معمول است، اما برخی از تعویض‌های شانه شکست می‌خورند، اغلب به دلیل شل شدن ایمپلنت، سایش، عفونت و در رفتگی این پدیده رخ می‌دهد.

روماتیسم مفصلی

این بیماری، بیماری است که در آن غشای مفصلی اطراف مفصل ملتهب و ضخیم می‌شود. این التهاب مزمن می‌تواند به غضروف آسیب برساند و در نهایت باعث از بین رفتن غضروف، درد و سفتی شود.

 

آرتروپلاستی شانه

 

جراحی تعویض مفصل شانه

انواع مختلفی از عمل‌های جراحی تعویض شانه وجود دارند:

تعویض کامل شانه

عمل تعویض کامل مفصل شانه، عبارت است از جایگزینی مفصل مبتلا به آرتروز، با یک گوی فلزی کاملاً صیقلی متصل به یک میله در درون یک کاسه‌ پلاستیکی. کار گذاشتن پروتز کاسه‌ای، در موارد زیر توصیه نمی‌شود:

  • کاسه‌‌ی طبیعی مفصل، غضروف سالمی داشته باشد.
  • استخوان کاسه‌ی طبیعی، سست و بی‌کیفیت باشد.
  • تاندون‌های روتاتور کاف، به صورت جبران ناپذیری آسیب دیده باشند.

به طور معمول، افراد دارای استئوآرتریت که تاندون‌های روتاتور کاف آن‌ها سالم باشد، می‌توانند داوطلبین مناسبی برای تعویض کامل مفصل شانه باشند.

همی آرتروپلاستی میله‌دار

بسته به وضعیت شانه‌ی بیمار، ممکن است پزشک تنها گوی مفصل را تعویض کند. به این عمل همی آرتروپلاستی می‌گویند. برخی از جراحان، عمل همی آرتروپلاستی را زمانی توصیه می‌کنند که سر شانه به شدت آسیب دیده ولی کاسه‌ی آن سالم است. برخی دیگر از موارد مناسب برای انجام همی آرتروپلاستی، عبارت‌اند از:

  • آرتروز، در حالی که تنها سر شانه (گوی) آسیب‌دیده و غضروف درون کاسه‌ی آن، سالم و دست نخورده باقی مانده باشد.
  • مفصل شانه‌ای که به شدت ضعیف و آسیب‌پذیر شده باشد.
  • برخی از شانه‌ها با پارگی شدید تاندون‌های روتاتور کاف و آرتروز

 

تعویض شانه

 

همی آرتروپلاستی سطحی

در همی آرتروپلاستی سطحی، تنها غضروف روی گوی مفصل به وسیله‌ی یک پروتز بدون میله، تعویض می‌شود. فایده‌ی این عمل، نگه داشتن استخوان طبیعی بوده و می‌تواند برای کسانی که از آرتروز شانه رنج می‌برند، یک راه حل جایگزین در برابر تعویض کامل شانه باشد. همی آرتروپلاستی سطحی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد اگر:

  • کاسه‌ی مفصل، غضروف سالم و دست‌نخورده‌ای داشته باشد.
  • هیچ شکستگی یا ترک‌خوردگی جدیدی در سر و یا تنه‌ی شانه وجود نداشته باشد.

برای بیماران جوان و فعال، همی آرتروپلاستی سطحی، می‌تواند خطر گشاد شدن پروتزها که بعضاً برای بیمارانی که عمل تعویض کامل شانه را انجام داده‌اند، اتفاق می‌افتد را رفع کند.

به شما پیشنهاد می کنیم برای اطلاع بیشتراز روش های درمانی آرتروز شانه حتما مقاله درمان قطعی آرتروز شانه را مطالعه نمائید. ما در این مقاله توضیحات کاملی از آرتروز شانه و روش های درمانی آن به شما ارائه خواهیم داد.

عمل تعویض معکوس کامل شانه

در عمل تعویض معکوس کامل شانه جای گوی و کاسه عوض می‌شود. بدین صورت که گوی مفصل به استخوان کتف متصل و کاسه‌ی آن در سر استخوان بازو قرار می‌گیرد. افرادی با شرایط زیر از عمل تعویض معکوس کامل شانه به کار می‌رود:

  • افرادی که آثار آرتروز شدید و یا پارگی روتاتور کاف در آن‌ها وجود دارد.
  • افرادی که قبلاً عمل تعویض شانه را بدون موفقیت انجام داده‌اند.

 

جراحی تعویض شانه

 

عوارض احتمالی جراحی تعویض کامل شانه چیست؟

جراح ارتوپدی خطرات و عوارض احتمالی تعویض مفصل شانه را برای شما توضیح می‌دهد، از جمله عوارض احتمالی:

عفونت

عفونت از عوارض هر عمل جراحی است. در تعویض مفصل شانه، عفونت ممکن است در زخم یا عمق اطراف پروتز ایجاد شود. عفونت‌های جزئی در ناحیه زخم به طور کلی با آنتی بیوتیک درمان می‌شوند. عفونت‌های بزرگ یا عمیق ممکن است به جراحی بیشتر و برداشتن پروتز نیاز داشته باشند.

مشکلات پروتز

از جمله خطرات احتمالی که پس از جراحی تعویض کامل شانه ممکن است به سراغتان بیاید، مشکلات پروتز می باشد؛ این مشکل را نمی توانید به راحتی برطرف کنیم.

آسیب عصبی

آسیب های عصبی در ناحیه شانه یکی دیگر از عوارض احتمالی این جراحی می باشد.

نتایج جراحی تعویض کامل شانه چیست؟

جراحی تعویض شانه برای تسکین درد بسیار موفقیت آمیز است. اکثر بیماران از میزان تسکین درد بسیار راضی هستند. دامنه حرکت و عملکرد را می‌توان با این جراحی بهبود بخشید، اما اینکه دامنه حرکت چقدر افزایش می‌یابد به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه آیا تاندون‌های چرخاننده دست قابلیت حرکت را دارند و هنوز کار می‌کنند. اما به طور کلی اکثر بیماران از نتایج جراحی خود بسیار راضی هستند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست