تفاوت روماتیسم مفصلی و آرتروز

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » تفاوت روماتیسم مفصلی و آرتروز

برای اکثر مردم کلمه آرتروز، تداعی کننده درد و سفتی در مفاصل است. در حقیقت، انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد که هر کدام علائم و روش‌های درمانی متفاوتی دارند. بیشتر انواع آرتروز مزمن‌اند و علائم آن‌ها تا سال‌ها ادامه دارد. آرتروز همچنین می‌تواند به هر قسمتی در بدن حمله کند، در این مقاله، نگاهی داریم به ” تفاوت روماتیسم مفصلی و آرتروز “، با نوشدارو همراه باشید.

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی یک اختلال خود ایمنی است، به این معنی که بدن شما به خود حمله می‌کند. اگر به روماتیسم مفصلی مبتلا باشید، بدن شما پوشش نرم اطراف مفاصل را تهدیدی، شبیه ویروس یا باکتری تفسیر می‌کند و به آن حمله می‌کند. این حمله باعث تجمع مایعات در مفصل شما می‌شود و علاوه بر تورم باعث:

 • درد‌های عضلانی
 • سفتی، سختی
 • التهاب در اطراف مفاصل
 • خستگی و تب
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • التهاب در قسمت‌های دیگر بدن، مانند چشم و ریه‌ها
 • گره‌های روماتوئید
 • تب پایین، به ویژه در کودکان

 

تفاوت رماتیسم مفصلی و آرتروز

 

این پاسخ ایمنی می‌تواند نتیجه هر دو عامل ژنتیکی و محیطی باشد. افراد در مراحل پیشرفته روماتیسم مفصلی ممکن است توده‌های سختی را در زیر پوست نزدیک مفاصل مشاهده کنند. توده‌هایی که ندول‌های روماتوئید نامیده می‌شوند، می‌توانند حساس و دردناک نیز باشند.‌

آرتروز

آرتروز، شایع‌ترین شکل آسیب به مفصل است و نوعی اختلال مفصل دژنراتیو به شمار می‌آید. افراد مبتلا به آرتروز دچار شکستگی غضروف می‌شوند که به مفاصل حالت بالشتک می‌دهد. فرسودگی غضروف سبب ساییده شدن استخوان‌ها روی یکدیگر می‌شود. این اتفاق سبب ریز شدن اعصاب و ایجاد درد در آن ناحیه می‌شود.

آرتروز مانند روماتیسم مفصلی شامل یک فرایند خود ایمنی نیست، اما سبب بروز التهابات خفیف می‌شود. این ساییدگی می‌تواند در اثر حرکات تکراری که نتیجه‌ی فشار بر مفاصل است رخ دهد، مانند انجام ورزش‌های سنگین برای سال‌های متمادی.

ماهیت دژنراتیو آرتروز فقط به مفاصل محدود می‌شود، ممکن است توده‌هایی در زیر پوست اطراف مفاصل ایجاد شود، اما این توده‌ها با ندول‌های روماتیسم مفصلی متفاوت است. افراد مبتلا به آرتروز معمولا به خار استخوان یا رشد بیش از حد استخوان در لبه‌های مفاصل آسیب دیده مبتلا می‌شوند.

 

تفاوت رماتیسم و آرتروز

 

همچنین اگر قصد دارید تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید، حتما مقاله ” جلوگیری از پیشرفت آرتروز ” را در اسرع وقت بخوانید!!

 

تفاوت روماتیسم و آرتروز

علائم روماتیسم مفصلی ممکن است به سرعت به وجود آید و گاهی اوقات طی چند هفته بدتر شود. با این وجود، علائم آرتروز به کندی بروز می‌کند و در زمان بیشتری بافت‌های محافظ مفاصل، از بین می‌روند. با این حال، فعالیتی مانند پیاده روی و ایجاد فشار بر مفصل آسیب دیده می‌تواند سبب تورم ناگهانی و شدید در زانو شود.

آرتروز و روماتیسم مفصلی هر دو مفصل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ آرتروز به احتمال زیاد روی زانوها و مفاصل انگشت کوچک و شست تأثیر می‌گذارد. روماتیسم مفصلی اغلب در دست‌ها، انگشتان، آرنج، زانوها، پاها و پهلوها تاثیر می‌گذارد و معمولاً در مفاصل یکسان دو طرف بدن ظاهر می‌شود، به عنوان مثال، اگر علائم روماتیسم مفصلی در یک دست ظاهر شود، بر دست دیگر نیز تأثیر مشابهی خواهد گذاشت اما آرتروز اغلب فقط یک طرف بدن را درگیر می‌کند.

آرتروز موضعی است، زیرا فقط بر روی مفصل و بافت‌های اطراف آن تأثیر می‌گذارد، در حالی که روماتیسم مفصلی معمولاً چندین مفصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تفاوت اساسی دیگر بین اشکال مختلف آرتروز این است که روماتیسم مفصلی شامل طیف وسیعی از علائم سیستمیک است، که می‌تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد. در مقابل، آرتروز با علائم سیستمیک همراه نیست، اما افراد مبتلا به این بیماری می‌توانند دچار خار استخوان یا سایر ناهنجاری‌های استخوانی شوند.

 

علائم مشترک در آرتروز و روماتیسم مفصلی

بسیاری از علائم آرتروز و روماتیسم مفصلی یکسان هستند از جمله:

 • تورم که در روماتیسم مفصلی شدیدتر است
 • علائم شدید در صبح‌ها
 • مفاصل دردناک و سفت
 • دامنه حرکتی محدود در مفاصل
 • گرما یا حساسیت در ناحیه آسیب دیده

 

تفاوت رماتیسم و آرتروز مفاصل

 

اگر هر یک از این علائم بیش از دو هفته طول کشید، به پزشک عادی یا روماتولوژی مراجعه کنید. اگر تب دارید، از نظر جسمی احساس بیماری می‌کنید، به طور ناگهانی مفصلتان متورم شده و یا در استفاده از مفصل خود دچار مشکل شده‌اید، زودتر به پزشک مراجعه کنید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما درباره علائم شما سوال می‌کند و معاینه فیزیکی می‌کند. وی ممکن است قبل از پیشنهاد برنامه درمانی، از اشعه ایکس استفاده کند یا آزمایشاتی انجام دهد.

 

عوامل خطر

شیوع هر دو نوع آرتروز در زنان بیشتر از مردان است. آرتروز، افراد مسن را بیش از دیگران درگیر خود می‌کند، اما آرتریت روماتیسم مفصلی می‌تواند هر فردی در هر سنی را درگیر کند. اگر در خانواده یک نفر به رماتیسم مفصلی مبتلا باشد، احتمال ابتلا سایر افراد خانواده نیز افزایش می‌یابد. بیشتر از سایرین احتمال ابتلا به آرتروز وجود دارد اگر:

 • دچار اضافه وزن باشید
 • مفاصل تغییر شکل بدهند
 • مبتلا به دیابت باشید
 • نقرس داشته باشید
 • صدمه و ضربه‌ای به مفاصل خود وارد کرده باشید.

 

تفاوت رماتیسم مفصلی و آرتروز

 

 

درمان آرتروز و روماتیسم مفصل

تفاوت روماتیسم و آرتروز در درمانشان هم وجود دارد، اما برخی از گزینه‌های درمانی مشترک وجود دارد. استراحت، ورزش، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل و یادگیری روش صحیح استفاده و محافظت از مفاصل کلید اصلی زندگی در هر نوع آرتروز است. کفش مناسب و عصا می‌توانند به درد پا، زانو و باسن هنگام راه رفتن کمک کنند. همچنین می‌توانید ابزارهایی پیدا کنید که به شما کمک کند شیشه‌ها و بطری‌ها را باز کنید یا دستگیره‌های در خانه را به راحتی بچرخانید.

 

مقاله مرتیط: کاهش درد آرتروز

 

علاوه بر این، داروهایی نیز وجود دارند که می‌توانند به درد و تورم کمک کنند. استامینوفن یکی از این داروهاست که می‌تواند درد آرتروز را تسکین دهد. برخی از NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسند و سایر NSAID ها باید توسط پزشک تجویز شوند. اما در سال ۲۰۰۵ ، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورد عوارض جانبی احتمالی برخی NSAIDها، به مردم هشدار داد، لازم است هشدارهای روی بسته یا کاتالوگ همراه دارو را بخوانید. بهتر است در مورد اینکه چگونه باید از استامینوفن یا NSAID برای درد آرتروز خود استفاده کنید با پزشک خود مشورت کنید.

گرما درمانی و سرما درمانی، غوطه ور شدن در حمام آب گرم یا شنا در استخر گرم، نیز می‌توانند گزینه‌های درمانی مناسبی باشند. هنگامی که آسیب به مفاصل شما ناتوان کننده باشد و سایر درمان‌ها به کاهش درد کمک نکنند، ممکن است پزشک جراحی را به شما پیشنهاد دهد. جراحان می‌توانند مفاصل را با اتصالات مصنوعی تعمیر یا جایگزین کنند. در رایج ترین عمل‌ها، پزشکان باسن و زانو را جایگزین می کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست