تاثیر فشار خون بر شنوایی

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » تاثیر فشار خون بر شنوایی

کاهش شنوایی، با انبوهی از پیامدهای منفی، سلامتی انسان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، تاثیراتی همانند: کاهش کیفیت زندگی، ایجاد مشکل در برقراری روابط اجتماعی، انزوا و افسردگی در زندگی، اما دلیل ایجاد کم شنوایی چیست؟ آیا می‌توان یکی از دلایل افت شنوایی را فشار خون دانست؟ پرفشاری خون چگونه بر سیستم شنوایی تاثیر می‌گذارد؟ پاسخ تمام این سوالات را در مقاله‌ی ” تاثیر فشار خون بر شنوایی ” می‌توانید بیابید.

تاثیر فشار خون بر شنوایی

وقتی فردی دچار پرفشاری خون می‌شود، رگ‌های خونی در سراسر بدن آسیب می‌بینند، این شامل رگ‌هایی که خون را به گوش می‌رسانند نیز می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که در افراد مبتلا به فشار خون بالا میزان بروز کم‌شنوایی بیشتر است.

فشار خون بالا

اگر فشار خون برای مدت طولانی‌تری بالا بماند، به اندام های شنوایی به طور دائمی آسیبی غیر قابل جبران وارد می‌شود، اما اگر فرد برای مدت کوتاهی مبتلا به فشار خون بالا شود، احتمال این‌که با کاهش فشار خون، شنوایی به حالت عادی برگردد وجود دارد، از آنجا که ” تاثیر فشار خون بر شنوایی ” در تحقیقات ثابت شده است، بهترین کار این است که با چکاپ مداوم فشار خون و انجام تست شنوایی از تاثیرات منفی و غیرقابل جبران آن جلوگیری کرد.

فشار خون بالا چگونه بر حس شنوایی تاثیر می‌گذارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد کاهش شنوایی از حدود ۳۰ سالگی شروع می‌شود و به تدریج با افزایش سن افزایش می‌یابد، عملکرد صحیح تمام سلول‌های زنده بدن انسان وابسته به تامین اکسیژن و مواد مغذی مناسب است، تامین این نیاز به یکپارچگی عملکردی و ساختاری قلب و عروق خونی وابسته است.

فشار خون بالا، شایع‌ترین اختلال عروقی است، که سبب ایجاد تغییرات ساختاری در قلب و رگ‌های خونی می‌شود. فشار زیاد در سیستم عروقی ممکن است باعث خونریزی گوش داخلی شود.

کم شنوایی

افرادی که به مشکلات مربوط به فشار خون دچار هستند به دلیل درست جریان پیدا نکردن خون در بافت‌ها و اندام‌های بدن، دچار مشکلات جدی سلامت می‌شوند بعلاوه به دلیل آسیبی که فشار خون به رگ‌های سیستم شنوایی وارد می‌کند، شنوایی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، محرومیت سیستم شنوایی گوش از اکسیژن حتی اگر برای مدت بسیار ناچیزی رخ دهد، به گوش‌ها آسیبی غیرقابل جبران وارد می‌کند.

چرا باید به کم‌شنوایی اهمیت داد؟

متخصصان همواره توصیه می‌کنند، که اگر به فاکتورهای خطر از دست دادن شنوایی مانند فشار خون بالا مبتلا هستید، لازم است به طور مداوم تست شنوایی را انجام دهید ولی گاهی این سوال ایجاد می‌شود که چرا باید خطر کم‌شنوایی را جدی گرفت؟

  • با کاهش شنوایی، احساس انزوا، تنهایی و افسردگی به سراغ فرد می‌آید و او را تبدیل به فردی گوشه‌گیر می‌کند.
  • کاهش شنوایی می‌تواند به درک پایین‌تر گفتار تبدیل شود و برقراری ارتباط بین افراد را به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار دهد.
  • تحقیقات رابطه‌ای بین کاهش شنوایی درمان نشده و زوال عقل را نشان می‌دهند، برای کسانی که کم‌شنوایی خفیف دارند، خطر ابتلا به زوال عقل ۲ برابر بیشتر از سایر افراد ارزیابی شده است.
  • افراد مسن با سابقه‌ی کم‌شنوایی بیش از باقی افراد زمین می‌خوردند، آمار نشان می‌دهد با کاهش شنوایی حتی به طور خفیف، خطر سقوط ۳ برابر افزایش می‌یابد.

افت شنوایی

متخصصین مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌کنند هر ۲-۳ سال یک بار تست شنوایی انجام شود. این مورد به ویژه برای افرادی که در معرض خطر کم‌شنوایی هستند مانند افراد بالای ۵۰ سال، افرادی که در محیط‌های پرتنش کار می‌کنند ، افرادی که برای مدت طولانی به موسیقی با صدای بلند گوش می‌دهند، افرادی که قبلاً از نظر سلامتی از جمله دیابت، پوکی استخوان، بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا وزوز گوش مبتلا شده‌اند، افرادی که سیگار می‌کشند یا فشار خون بالا دارند بسیار دارای اهمیت است.

تاثیر فشار خون بر شنوایی

بدن با افزایش سن دچار تغییراتی می‌شود، بنابراین انجام معاینات پزشکی معمول، حتی اگر فرد احساس خوب و سالم بودن دارد، دارای اهمیت است. بخشی از معاینه ویزیت پزشک به سابقه خانوادگی بیماری‌ها می‌پردازد، پزشکان فشار خون را بررسی می‌کنند، میزان دیابت و کلسترول و همچنین از هر گونه نگرانی جسمی سوال می‌کنند.

کاهش شنوایی ساکت است و مورد توجه قرار نمی‌گیرد، بر خلاف بینایی یا مشکلات دندانی، کاهش شنوایی یک تخریب پیشرونده آهسته از سلول‌های گوش داخلی است. به طور متوسط ۷ سال طول می‌کشد تا فرد اعتراف کند که دچار کم‌شنوایی شده است و برای آن کمک بگیرد. در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده کم‌شنوایی آورده شده است که باید مراقب آنها بود.

علائم هشدار دهنده:

  • افزایش صدا در تلویزیون
  • از دست دادن بخش‌هایی از مکالمات
  • درخواست تکرار صحبت‌ها
  • احساس زنگ در گوش و وزوز در گو
  • حس ناامیدی و اضطراب در ایجاد ارتباط با اطرافیان
  • کناره گیری‌های اجتماعی

رابطه فشار خون بالا و شنوایی

شما می توانید برای دریافت مقالات بیشتر در زمینه فشار خون و دیگر بیماری ها به سایت مرجع نوشدارو مراجعه کنید.

 

فشارخون

فشار خون اندازه گیری نیروی خون در برابر دیواره‌های رگ‌های خونی است. هنگامی که فشار خون اندازه گرفته می‌شود، دو عدد قرائت می‌شود که عدد بالا، قرائت سیستولیک نامیده می‌شود و به فشار خون هنگام خروج خون از قلب اشاره دارد و عدد پایین، قرائت دیاستولیک در حالی که قلب بین ضربان آرام است و هیچ خونی پمپاژ نمی‌کند، فشار خون را اندازه می‌گیرد.

اگر فشار خون بالا باشد، به این معنی است که قلب خون را از طریق عروق بسیار سریع پمپ می کند، این نیروی بیش از حد باعث آسیب به لایه صاف دیواره رگ‌های خونی می‌شود.

فشار خون

چندین عامل خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهند، مانند: مصرف زیاد نمک، سیگار کشیدن، چاقی، کمبود فعالیت بدنی، مصرف الکل، استرس، سن و البته ژنتیک. متاسفانه، بسیاری از مبتلایان به فشار خون هیچ علائمی ندارند، مگر اینکه فشار خون آنها به سطح بحران نزدیک شود. اما احساس کم‌شنوایی در گوش در صورتی که مورد توجه قرار گیرد می‌تواند یک هشدار اولیه باشد.

شما نیز درصورت ابتلا به علائم فشار خون بالا سریعا به دکتر مراجعه نمائید.

فشار خون بالا می‌تواند خطر ابتلا به تعدادی از بیماری‌های جدی سلامتی در طولانی مدت، مانند بیماری عروق کرونر قلب و بیماری‌های کلیوی را افزایش دهد، فشار خون بالا اغلب با تغذیه سالم، حفظ وزن سالم، ورزش منظم، ترک الکل و عدم استعمال سیگار قابل پیشگیری یا کاهش است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست