تاثیر سیگار بر فشار خون

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » تاثیر سیگار بر فشار خون

با وجود خطرات شناخته شده سیگار، همچنان میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از کشیدن سیگار لذت می‌برند و آن‌ را نوعی تفریح برای خود می‌دانند و بی‌توجه به خطرات وارده بر سلامتی، حاضر به ترک این ماده‌ی مخدر نیستند، در این مقاله سعی داریم درباره‌ی ” تاثیر سیگار بر فشار خون ” صحبت کنیم، اگر اندکی به سلامت خود و نزدیکانتان که در معرض دود سیگار شما هستند اهمیت می‌دهید به شدت مطالعه‌ی این متن را به شما توصیه می‌کنم.

 

تاثیر سیگار بر فشار خون

احتمالا قبلا هم می‌دانستید که سیگار کشیدن تا چه حد برای ریه مضر است، اما آیا می‌دانستید احتمال ابتلا به بیماری پرفشار‌ی خون و بیماری‌های قلبی را نیز در شما تا چندین برابر افزایش می‌دهد؟

استعمال سیگار می‌تواند فشار خون را تا ۱۰ میلی‌متر جیوه بالا ببرد و آن را تا بیش از یک ساعت بعد از مصرف سیگار بالا نگه دارد، این مساله حتی در مورد کسانی که پرفشاری خون نیستند نیز صادق است.

مضرات سیگار

قسمت عمده‌ای از این مشکلات به خاطر نیکوتین موجود در دود سیگار است؛ نیکوتین می‌تواند با افزایش فشار خون، ضربان قلب را افزایش دهد، عروق را باریک کند و دیواره‌ی آن‌ها را سخت و خون را لخته کند، درنهایت می‌تواند قلب را تحت فشار قرار دهد در این شرایط فرد برای حمله‌ی قلبی و یا سکته مغزی کاملا آماده است.

 

سیگار و فشار خون بالا

فشار خون نیرویی است که از طرف خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود؛ خونی که قلب آن را به داخل شریان‌ها پمپ می‌کند، تا با کمک آن‌ها به همه نقاط بدن برسد فشار خون نامیده می‌شود.

فشار خون بالا عامل اصلی خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های جهان است، پرفشاری خون مشکل عمده‌ی بهداشت عمومی در سراسر جهان است، سالانه میلیون‌ها مرگ و میر به خاطر ابتلا به فشار خون بالا که سبب ابتلا به انواع سکته‌ها، بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیه می‌شود، رخ می‌دهد، فشار سیستولیک ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار دیاستولیک ۹۰ میلی‌متر جیوه به عنوان فشار خون بالا شناخته می‌شود.

فشار خون بالا

 

دود سیگار

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد در سیگار کشیدن منفعل نیز احتمال ابتلا به بیماری پرفشاری خون نیز همانند افراد سیگاری وجود دارد. منظور از سیگارکشیدن منفعل یا دست دوم، حضور در فضایی است که از دود افراد سیگاری آلوده شده است.

این افراد بسته به نوع و مدت زمان قرار گرفتن در معرض دود تنباکو در معرض خطرات و آسیب‌های مختلف قرار می‌گیرند. افراد در معرض دود سیگار تحت تاثیر نیکوتین و مونوکسید کربن حاصل از سوختن سیگار هستند که با بالا بردن فشار خون به طور مستقیم بر افزایش ضربان قلب موثر خواهند بود، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که هر چه زمانی که فرد در معرض دود قرار می‌گیرد بیشتر باشد، بروز مشکلات عروقی در فرد افزایش می‌یابد.

تاثیر سیگار بر فشار خون

مواد سمی دخانیات به هر شکلی وارد بدن شود سبب بروز گرفتگی‌های داخل رگ و ایجاد اختلال در جریان خون و پرفشاری خون می‌شود.

 

تاثیر سیگار بر فشار خون و بدن

مصرف دخانیات به هر شکلی که سبب ورود مواد سمی به بدن شود اعم از سیگار، قلیان، یا حتی بودن در معرض دود، سبب می‌شود نیکوتین موجود در سیگار توسط شش‌ها جذب شده و به سرعت وارد جریان خون می‌گردد، خود را به مغز می‌رساند و در نهایت در تمام بدن منتشر می‌شود، تمام مورد نیاز برای انجام این فرایند ۱۰ الی ۱۵ ثانیه بعد از اولین پک است؛ نیکوتین همچنین می‌تواند از طریق غشاء مخاط دهان (مثلا آدامس حاوی نیکوتین)، بینی (مصرف از طریق استنشاق) و یا حتی از طریق پوست جذب شود.

با جریان یافتن نیکوتین در خون، قند خون به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد، با تاثیر بر واسطه‌های شیمیایی سبب ترشح آدرنالین و نورآدرنالین می‌شود که ضربان قلب در دقیقه، فشار خون و ریتم تنفس را افزایش می‌دهد و در نهایت بدن در حالت تحریک قرار می‌گیرد.

تاثیر سیگار بر روی فشار خون بالا

احتمالا شما هم از مضرات تاثیر تریاک بر فشار خون اطلاعی ندارید؛ پس ما حتما به شما خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم زیرا نوشدارو در آن مقاله قصد دارد که شما را قانع کند که به هیچ وجه به سمت مواد مخدر به خصوص تریاک نروید.

 

تاثیر دیگر نیکوتین و سیگار بر فشار خون

زمانی که فرد دخانیات مصرف می‌کند، اکسیژن خون کاهش می‌یابد، منواکسید کربن با هموگلوبین خون ترکیب می‌شود و سبب ایجاد ترکیبی پایدار و مقاوم می‌شود در این شرایط بدن برای جبران مجبور است تعداد گلبول های قرمز خود را افزایش دهد که سبب غلظت خون می‌شود.

شما می توانید برای دریافت مقالات بیشتر به سایت نوشدارو مراجعه نمائید.

سیگار

افراد سیگاری هنگام استنشاق دود سیگار در معرض ترکیبی سمی از بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی قرار می‌گیرند، حداقل ۶۹ مورد از این مواد شیمیایی به عنوان عامل سرطان تاکنون شناخته شده‌اند.

بسیاری از این مواد شیمیایی در محصولات مصرفی نیز یافت می‌شوند، اما تمام این محصولات دارای برچسب‌های هشدار دهنده‌ هستند(مانند بسته بندی مرگ موش)، در حالی که در مورد خطر سموم موجود در بسته‌های سیگار هیچ‌هشداری داده نشده است.

 

سیگار

 

در اینجا چند مورد از مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو آمده است:

 • استون: در پاک کننده لاک ناخن موجود است.
 • اسید استیک: ماده‌ای در رنگ مو
 • آمونیاک: در پاک کننده‌های خانگی رایج است.
 • آرسنیک: در مرگ موش استفاده می‌شود.
 • بنزن: در سیمان و بنزین موجود است.
 • کادمیوم: جز فعال موجود در اسید باتری
 • مونوکسید کربن: در دود اگزوز اتومبیل منتشر می‌شود.
 • سرب: در باتری‌ها استفاده می‌شود.
 • متانول: یک جز اصلی در سوخت موشک است.
 • نیکوتین: به عنوان حشره کش استفاده می شود
 • تار: موادی برای آسفالت جاده‌ها
 • تولوئن: برای تولید رنگ استفاده می‌شود.

حالا با دانستن تاثیر سیگار بر فشار خون و اطلاع از ترکیبات موجود در دود تنباکو همچنان تمایلی به ترک این ماده‌ی مخدر ندارید؟

 

پرفشاری خون

سیگار کشیدن، اضافه وزن، نداشتن فعالیت بدنی، مصرف غذاهای پرنمک، مشروبات الکی، استرس و اضطراب، سن بالا و عوامل ژنتیکی از جمله عواملی هستند که خطر ابتلا به پرفشاری خون را افزایش می‌دهند، فشار خون بالا به ندرت علائم قابل توجهی دارد؛ ولی شما می توانید درباره علائم فشار خون بالا بدانید.

اما اگر فشار خون بالا درمان نشود‌، خطر مشکلات جدی از جمله: حملات قلبی، نارسایی قلبی، سکته‌های مغزی، بیماری‌های کلیوی و زوال عقل را به‌دنبال خواهد داشت، بهتر است سالیانه چکاپ فشار خون انجام شود خصوصا اگر از سبک زندگی سالمی پیروی نمی‌کنید، بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش مصرف سیگار حتی به طور اندک تاثیر چشمگیری بر سلامت جسم خواهد داشت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست