تاثیر الکل بر فشار خون

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » تاثیر الکل بر فشار خون

هر کسی می‌تواند به فشار خون بالا مبتلا شود اما عوامل خاصی وجود دارد که خطر ابتلا به پرفشاری خون را در فرد افزایش ‌می‌دهد، عاملی مانند مصرف الکل. در این نوشته سعی داریم به بررسی “چگونگی تاثیر الکل بر فشار خون ” بپردازیم، اگر شما و یا عزیزانتان درگیر الکل هستید، مطالعه‌ی این مقاله را برای آگاهی از تاثیر الکل بر فشار خون‌تان توصیه می‌کنم. با ما همراه شوید.

چه عواملی منجر به فشار خون بالا می‌شود؟

الکل می‌تواند در ابتلا به بیماری فشار خون بالا نقش داشته باشد، اما با پیروی از دستورالعمل‌های لازم می‌توانید خطر ابتلا خود را از عوارض الکل پایین نگه دارید.

هنگامی که قلب می‌تپد، خون را به سراسر بدن پمپاژ می‌کند تا انرژی و اکسیژن مورد نیاز بدن را به تمام سلول‌های بدن برساند. بدن برای گردش خون نیازمند فشار است. خون جاری به دیواره‌ی عروق (رگ‌های خونی) فشار می‌آورد و فشار خون اندازه گیری قدرت این فشار، همراه با مقاومت دیواره شریان است.

 

اثر الکل بر فشار خون

 

قلب طبیعی با فشار متوسط و نرمال خون را به راحتی در سراسر بدن پمپاژ می‌کند. فشار خون بالا به این معنی است که قلب پمپاژ بیشتری دارد و شریان‌ها مجبور هستند خون را که تحت فشار بیشتری جریان دارد حمل کنند.

این باعث فشار بر عروق و قلب می‌شود، که به نوبه خود خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مبتلا شدن به بیماری‌های کلیه را افزایش می‌دهد.

همیشه توضیح روشنی در مورد بالا رفتن فشار خون وجود ندارد. با این حال، عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند در افزایش خطرات ناشی از فشار خون بالا نقش داشته باشد از جمله:

  • نوشید مداوم الکل و بی‌توجهی به توصیه‌ها
  • نداشتن برنامه‌ی هفتگی ورزشی
  • اضافه وزن داشتن
  • سابقه‌ی خانوادگی فشار خون بالا
  • مصرف بیش از حد نمک

شما می توانید برای دریافت مقالات بیشتر به سایت نوشدارو مراجعه نمائید.

 

چگونه الکل بر فشار خون بالا تاثیر می‌گذارد؟

تاثیرات الکل بر بدن از همان لحظه نوشیدن اولین جرعه شروع می شود، اثرات تجمعی نوشیدن شراب، آبجو یا نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند صدمات زیادی به بدن وارد کند، یکی از این مشکلات پرفشاری خون است که خود عامل بسیاری دیگر از بیماری‌هاست.

 

فشار خون بالا

 

وقتی فردی فقط یک نوشیدنی الکلی بخورد، این نوشیدن بلافاصله منجر به افزایش حاد فشار خون در فرد می‌شود. با این حال، این پرفشاری خون ناشی از مصرف الکل به طور معمول در عرض ۲ ساعت برطرف می‌شود.

 

آیا الکل می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود؟

مطالعات نشان می‌دهد نیازی نیست مصرف الکل را به طور کامل قطع کنید، البته که این مجوزی برای نوشیدن بی حد و حساب نیست، منظور کم نوشیدن است همراه با احساس تعهد و مسئولیت.

 

تاثیر الکل بر فشار خون

 

باید توجه داشت که مصرف زیاد الکل در مدت زمان طولانی سبب ایجاد مشکلات پایدارتری در فشار خون می‌شود. به همین دلیل، نوشیدن مداوم و بیش از حد الکل برای طولانی مدت، می‌تواند منجر به فشار خون مزمن شود، همان‌طور که می‌دانید فشار خون بالا خود یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری عروق کرونر و مشکلات کلیوی است.

بر اساس بررسی‌ها دانشمندان دریافتند که زیاد نوشیدن باعث افزایش تصلب شرایین( گرفتگی عروق)یا سخت شدن و تنگی عروق می‌شود که می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته قلبی شود.

اثر الکل بر فشار خون

الکل دارای کالری و قند زیادی است. مصرف الکل می‌تواند سبب افزایش ناخواسته‌ی BMI و چاقی فرد شود که این خود می‌تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را به صورت طولانی مدت افزایش دهد. مطالعات قبلی نیز نشان داده است که BMI بالاتر با تصلب شرایین مرتبط است این می‌تواند خطرات سکته یا حمله قلبی را افزایش دهد.

درمان فشار خون بالا مربوط به الکل

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند برای جلوگیری از ایجاد فشار خون بالا، مصرف الکل را محدود کنید. دانشمندان می‌گویند زنان نباید بیش از یک بار در روز الکل بنوشند و مردان نیز نباید بیش از ۲ بار نوشیدن در طی روز داشته باشند.

 

مضررات الکل

 

دستورالعمل دقیق‌تر برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا عبارت است از:

  • برای مردان زیر ۶۵ سال: به طور متوسط بیش از دو بار نوشیدن در طول روز نباید داشته باشند
  • برای مردان بالای ۶۵ سال: به طور متوسط بیش از یک بار نوشیدن در روز را به طور جدی خطرناک اعلام می‌کند
  • زنان در هر سنی: کمتر از یک نوشیدنی در روز

تاثیر الکل بر بدن

اولین جرعه از نوشیدنی‌های الکلی تاثیر خود را بر بدن بر جای می‌گذارد، آسیب به غدد گوارشی و غدد درون ریز بدن، آسیب التهابی، تاثیر بر سطح قند خون، آسیب به سیستم عصبی مرکزی، وابستگی شدید، آسیب به دستگاه گوارشی، تحت تاثیر قرار گرفتن سلامت جنسی و تولید مثل، آسیب‌های اسکلتی و عضلانی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن از جمله تاثیراتی است که نوشیدن الکل بر بدن بر جای می‌گذارد.

 

تاثیر الکل بر بدن

 

همچنین شما باید از تاثیر گوارش بر فشار خون مطلع باشید.

 

ترک یا کاهش میزان الکل مصرفی

نوشیدن بیش از حد الکل می‌تواند فشار خون را به سطوح ناسالمی برساند. نوشیدن بیش از سه نوشیدنی( پیک) در یک نشست به طور موقت فشار خون را افزایش می‌دهد، اما نوشیدن زیاد و مکرر الکل ‌می‌تواند منجر به افزایش طولانی مدت فشار خون شود.

افرادی که الکل را به صورت سنگین می‌نوشند و حالا می‌خواهند فشار خون خود را به دلایل مختلف تهدید کننده سلامتی از جمله مشکلات فشار خون بالا کاهش دهند، باید به تدریج میزان نوشیدن خود را در طی یک تا دو هفته کاهش دهند. مشروبات الکلی سنگینی که به طور ناگهانی متوقف می‌شوند، برای چندین روز فرد را در معرض فشار خون بالا قرار می‌دهد( به عنوان بخشی از ترک حاد الکل) که می‌تواند خطر ساز باشد.

برای کنترل شرایط سلامتی خود و ترک الکل بهتر است به پزشک متخصص خود مراجعه کنید و با کمک و توصیه او اقدام به ترک الکل برای بهبود سلامت خود کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست