تأثیر دیابت پدر بر جنین (ارتباط قند پدر و وزن نوزاد)

نوشدارو » مجله نوشدارو » دیابت » تأثیر دیابت پدر بر جنین (ارتباط قند پدر و وزن نوزاد)

یکی از مسائلی که ذهن بیماران مبتلا به دیابت را به خود مشغول می کند،تأثیر دیابت پدر بر جنین  است. از جمله مصداق های مهم این امر، تأثیر دیابت پدر بر جنین (ارتباط قند پدر و وزن نوزاد) است که افراد بسیاری در رابطه با آن پرسش هایی در ذهن دارند.

از آن جایی که افراد دیابتی در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و کلیوی قرار دارند اهمیت رعایت نکات تغذیه ای در آن ها دو چندان میشود.پیشنهاد میشود مطلب “۷ باید و نباید غذایی برای افرادی که دیابت دارند” را مطالعه کنید.

 

در این مطلب قصد داریم به همه پرسش هایی که آقایان مبتلا به دیابت خصوصا در رابطه با فرزند دار شدن دارند، پاسخ دهیم؛ این که آیا ابتلا به دیابت، منجر به ناباروری می شود یا خیر؟ و اگر آقایان مبتلا به دیابت، پدر شوند، تاثیر دیابت پدر بر جنین و نیز پس از تولد فرزند چه خواهد بود؟ همراه ما باشید.

 

آیا بچه دار شدن افراد دیابتی با موانعی روبروست؟

پیش از آن که درباره تأثیر دیابت پدر بر جنین  توضیح دهیم، باید به مسائل و مشکلات احتمالی بپردازیم که ممکن است آقایان مبتلا به دیابت را در فرزند دار شدن دچار مشکل کند.

فرضیه هایی مبنی بر اختلال باروری آقایان مبتلا به دیابت مطرح شده است که هنوز در مقام فرضیه باقی مانده و به اثبات و قطعیت نرسیده است. طی برخی آزمایشات مشاهده شده که تعداد اسپرم در واحد، در آقایان مبتلا به دیابت تا حدی شبیه به تعداد اسپرم آقایانی است که دچار اختلال در باروری هستند.

البته این آزمایش به تنهایی، قطعیتی را ثابت نمی کند. به هر ترتیب طبق تجربه و شواهد، آقایان بسیاری مبتلا به دیابت هستند که مشکلی در باروری ندارند و صاحب فرزند می شوند و این خبری امیدبخش است. اما دغدغه های بعدی در باب تاثیر دیابت پدر بر جنین همچنان به قوت خود باقی است.

 

دیابت ژنتیکی

از پدر دیابتی چه تاثیرات منفی در جنین ایجاد می شود؟

مهم ترین تأثیر دیابت پدر بر جنین ، کاهش وزن جنین است. در ۱۴ دسامبر سال ۲۰۱۳ نتایج تحقیقاتی در این باره منتشر شد که نشان می داد، دیابت پدر سبب کاهش وزن چشمگیر جنین در داخل رحم می شود و ژن های دیابت مسبب چنین اثری هستند.

این تحقیقات نشان داده است که نوزادانی که در هنگام تولد وزنی کمتر از حد نرمال دارند، فرزند مردانی هستند که مبتلا به دیابت با سابقه طولانی هستند. نوع دیابت این پدران نیز عمدتا نوع ۲ گزارش شده است.

باید توجه داشت که وزن کم نوزاد در زمان تولد می تواند او را مستعد ابتلا به بیماری هایی جدی چون بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت نوع ۲ (در ادامه ی رشد) کند. اما مسئله جدی تر در خصوص تاثیر دیابت پدر بر جینن  این است که جنینِ محروم از وزن نرمال و طبیعی، متاسفانه ممکن است حتی مدت زیادی حیات نداشته باشد و پیش از تولد سقط شود.

 

تأثیر دیابت پدر بر جنین

 

دیابت ژنتیکی

آنچه گفتیم تاثیر دیابت پدر بر جنین بود. اما مشکلات والدین مبتلا به دیابت به همین جا ختم نمی شود. اگر درباره انواع دیابت ۱ و ۲ مطالعه کرده باشید، قطعا به تاثیر چشمگیر ژنتیک در ابتلا به هر دو دیابت نوع ۱ و ۲  پی برده اید.

دیابت نوع ۱ می تواند هم از پدر و هم از مادر به ارث برسد. بنابراین تاثیر دیابت پدر بر جنین می تواند بعد از تولد فرزند هم ادامه دار باشد البته عوامل محیطی نیز بر افزایش احتمال  تأثیر دیابت پدر بر جنین اثرگذارند. برای مثال، زندگی در نواحی جغرافیایی که سردسیر است، این احتمال را تشدید می کند.

هم چنین وجود برخی ویروس ها و نیز تغذیه کودک پیش از شش ماهگی (زودرس) با غذاهای مکمل می تواند احتمال ابتلای کودکی با زمینه های ژنتیکی را به دیابت نوع یک افزایش دهد.

احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به نوع ۱ هم قوی تر است. هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی بر ابتلا به این نوع دیابت موثرند بنابراین تاثیر دیابت پدر بر جنین در دیابت نوع ۲ نیز مطرح می شود. از جمله عوامل محیطی تشدید کننده تأثیر دیابت پدر بر جنین  می توان به اضافه وزن، برنامه غذایی نامناسب (حاوی چربی های ناسالم زیاد و فیبر کم)، و تحرک کم اشاره کرد.

اگر قصد بر کنترل تاثیر دیابت پدر بر جنین  باشد، باید تصمیماتی جدی در راستای اصلاح سبک زندگی و درمان دیابت پدر و تأثیر دیابت پدر بر جنین گرفته شود.

 

تأثیر دیابت پدر بر جنین

آیا راهی برای کاهش تأثیر دیابت پدر بر جنین وجود دارد؟

تحقیقات نشان داده است که راه حل افزایش وزن جنین که برای مقابله با بیماری های دیگرِ تهدید کننده ی جنین به کار گرفته می شود، در خصوص تاثیر دیابت پدر بر جنین، کارایی چندانی ندارد.

اما نباید نا امید و نگران بود. در کنار پیشرفت های فراوان دانش پزشکی در درمان و کنترل بیماری ها، می توان با پیشگیری و درمان دیابت در پدر، از تاثیرات آن بر جنین آسوده خاطر ماند. با ورزش و تحرک (حتی سبک ترین ورزش ها مانند پیاده روی)، رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم می توانید امیدوار باشید که سلامتی را هم برای خود و هم برای فرزند عزیزتان تا حد زیادی تضمین کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست