بهترین زمان زایمان برای مادران دیابتی

نوشدارو » مجله نوشدارو » دیابت » بهترین زمان زایمان برای مادران دیابتی

اگرچه بسیاری از زنان مبتلا به دیابت زایمانی کاملا سالم و نرمال دارند، اما در صورت ابتلا به دیابت خطراتی مرتبط با زایمان وجود دارد که لازم است برای حفظ سلامتی خود و کودک به آن‌ها توجه کنید. نوشدارو نیز در این مقاله قصد دارد تا به شما درباره بهترین زمان زایمان برای مادران دیابتی اطلاعاتی بدهد. پس با ما همراه باشید.

اما قبل از اینکه به خواهیم به موضوع اصلی بپردازیم، به شما پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله “آیا با دیابت بارداری می توان زایمان کرد؟” را بخوانید و پس یافتن جواب این سوال دوباره به این مقاله مراجعه کنید.

دیابت مادران

در دوران بارداری دیابت به دو شکل وجود دارد:

دیابت بارداری: قند خون بالایی که در دوران بارداری شروع می‌شود و برای اولین بار در این دوره تشخیص داده می‌شود.

ابتلا به دیابت قبل از حاملگی: قبل از بارداری مادر مبتلا به دیابت بوده است.

 

دیابت زنان باردار

 

اگر هر کدام از انواع دیابت در دوران بارداری به خوبی کنترل نشود‌، کودک در معرض سطح بالای قند خون قرار می‌گیرد که این می‌تواند نوزاد و مادر را در دوران بارداری، هنگام تولد و بعد از تولد تحت تأثیر قرار دهد.

نوزادان مادران دیابتی اغلب بزرگتر از سایر نوزادان هستند، به خصوص اگر دیابت به خوبی کنترل نشود. این ممکن است زایمان واژینال را سخت‌تر کند و خطر آسیب‌های عصبی و سایر آسیب‌های حین تولد را افزایش دهد. همچنین، احتمال تولد سزارین را نیز افزایش دهد.

نوزاد تازه متولد شده به احتمال زیاد مدت کوتاهی پس از تولد و در طی چند روز اول زندگی دچار قند خون پایین (هیپوگلیسمی) می‌شود. به این دلیل که کودک عادت کرده است بیش از حد مورد نیاز قند از مادر دریافت کند، سطح انسولین آن‌ها بالاتر از حد مورد نیاز بعد از تولد است، انسولین قند خون را کاهش می‌دهد و ممکن است چند روز طول بکشد تا سطح انسولین نوزادان پس از تولد تنظیم شود. نوزادان متولد شده از مادر دیابتی به احتمال زیاد مبتلا به موارد زیر هستند:

  • مشکلات تنفسی به دلیل ریه‌های بالغ نشده
  • تعداد بالای گلبول‌های قرمز خون (پلی سیتمی)
  • سطح بیلی روبین بالا (زردی نوزاد)
  • ضخیم شدن عضله قلب بین بطن‌ها

بهترین زمان زایمان برای مادران دیابتی

بهترین زمان زایمان برای مادران دیابتی معمولاً در هفته ‌های ۳۸ تا ۴۰ است. اگر قند خون شما در حد طبیعی باشد و هیچ نگرانی در مورد سلامتی شما یا کودک شما وجود نداشته باشد، ممکن است صبر کنید تا زایمان به طور طبیعی شروع شود. با این حال، اگر ۴۰ هفته و ۶ روز از بارداری گذشته باشد و زایمان نکرده باشید، معمولاً زایمان سزارین به شما پیشنهاد می‌شود.

در صورتی که نگرانی در مورد سلامتی شما یا کودک شما وجود داشته باشد، یا سطح قند خون شما به خوبی کنترل نشده باشد‌، ممکن است زایمان زودهنگام به شما توصیه شود. در صورت بروز عوارضی مانند فشار خون در شما یا کاهش رشد کودک ممکن است زودتر از این زمان نیز زایمان کنید.

 

زمان زایمان برای مادران دیابتی

 

همچنین در صورتی که در اسکن‌های اولتراسوند، کودک بیش از حد نرمال بزرگ دیده شود، ممکن است به شما توصیه شود که یک سزارین القایی (زایمان زودتر از موعد) را انجام دهید. هنگامی که برای زایمان به بیمارستان می‌روید‌، کیت آزمایش قند خون را به همراه داروهای دیگری که مصرف می‌کنید با خود داشته باشید.

 

مقاله مرتبط: عوارض دیابت بارداری

 

نظارت بر بارداری

دیابت بارداری می‌تواند خطر ابتلا به بروز مشکلات را در کودک افزایش دهد، به همین دلیل، قرار ملاقات‌های اضافی قبل از زایمان به شما پیشنهاد می‌شود تا بتوانید بر روی کودک خود نظارت بیشتری داشته باشید. قرارهایی که باید به شما پیشنهاد شود شامل موارد زیر است:

سونوگرافی در حدود هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری برای بررسی اختلالات کودک، اسکن اولتراسوند در هفته ۲۸ ، ۳۲ و ۳۶ برای نظارت بر رشد کودک و میزان مایع آمنیوتیک، به علاوه بررسی‌های منظم از هفته ۳۸ به بعد.

زایمان زود هنگام

اگر در هفته ۳۷ بارداری، زایمان کنید، ممکن است برای کمک به رشد ریه‌های کودک نیاز به تجویز استروئید باشد. در صورتی که انسولین مصرف می‌کنید، استروئیدها بر سطح گلوکز شما تأثیر می‌گذارد و ممکن است لازم باشد دوز انسولین خود را افزایش دهید. در دوره‌ی بارداری و زایمان گاهی اوقات همه چیز طبق برنامه ریزی پیش نمی‌رود؛ لازم است در این دوران تا حد امکان انعطاف پذیر و سازگار باشید و آرامش خود را برای گرفتن بهترین تصمیمات حفظ کنید.

 

زایمان مادران دیابتی

 

ثابت نگه داشتن سطح گلوکز مادر در حین زایمان

لازم است که سطح گلوکز خون در حین زایمان تا حد ممکن ثابت نگه داشته شود، برای این کار سطح گلوکز مادر به طور منظم در طول زایمان اندازه‌گیری و کنترل می‌شود. اگر سطح گلوکز شما ثابت نماند، ممکن است قطره قطره انسولین و گلوکز به شما داده شود تا در حفظ قند خون به شما کمک کند. همچنین اگر مبتلا به دیابت نوع ۱ باشید، ممکن است از ابتدای زایمان، قطره‌ای انسولین و گلوکز به شما داده شود. زایمان زمانی قطعی است که دهانه رحم حداقل ۴ سانتی‌متر باز شده، منبسط شده و انقباضات مادر قوی و منظم‌تر شوند.

بعد از تولد نوزاد

مادر بلافاصله پس از تولد کودک می‌تواند کودک خود را در آغوش بگیرد. کودک می‌تواند کنار شما باقی بماند مگر اینکه به مراقبت بیشتری نیاز داشته باشد. لازم است که در اسرع وقت کودک خود را تغذیه کنید (ظرف ۳۰ دقیقه) و هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار به طور مکرر این کار را تکرار کنید؛ با این کار می‌توان سطح گلوکز کودک را ثابت نگه دارید. بسیار حائز اهمیت است که در هنگام شیردهی میزان گلوکز خود را به طور منظم کنترل کنید چرا که اگر سطح گلوکز شما خیلی پایین باشد، ممکن است هنگام شیردهی یک دوره افت قند خون را تجربه کنید.

هر دارویی که برای کنترل قند خون خود استفاده می‌کنید معمولاً پس از زایمان قطع می‌شود، به شما توصیه می‌شود که قند خون خود را برای ۱ یا ۲ روز پس از زایمان بررسی کنید. اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید و مصرف انسولین را در دوران بارداری خود شروع کرده‌اید، ممکن است بتوانید به درمانی که قبل از بارداری داشته‌اید بازگردید. میزان گلوکز خود را مرتباً بررسی کنید تا زمانی که دوز مناسب برای شما تشخیص داده شود، به این دلیل است که بدن شما برای کنترل سطح گلوکز بعد از تولد کودک، به انسولین کمتری نیاز دارد.

 

بهترین زمان برای زایمان مادران دیابتی

 

مراقبت از کودک بعد از تولد

مهمترین نکته در مراقبت از کودک این است که از پایین آمدن سطح گلوکز پس از تولد کودک خودداری کنید. سطح قند خون کودک شما از ۲ تا ۴ ساعت پس از تولد آزمایش می‌شود. اگر کم باشد، ممکن است لازم باشد کودک شما به طور موقت از طریق لوله یا قطره قطره تغذیه شود. اگر کودک مشکلی داشته باشد و یا نیاز به نظارت دقیق داشته باشد، ممکن است از او در واحد ویژه نوزادان مراقبت شود.

قبل از پایان به شما پیشنهاد می کنیم که از مقاله علائم دیابت بارداری نیز دیدن کنید و از علامت های این بیماری اطلاعات کافی را کسب کنید. در آخر هم امیدواریم که توانسته باشیم به شما کمک کنیم و همچنین شما از مقاله بهترین زمان زایمان برای مادران دیابتی نیز نهایت بهره را برده باشید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست