انواع دستگاه تست قند خون

نوشدارو » مجله نوشدارو » دیابت » انواع دستگاه تست قند خون

نوشدارو در این مقاله شما را با انواع دستگاه های تست قند خون آشنا خواهد کرد. شما در اوایل این مقاله درباره قند خون و روش های کنترل آن مطالبی می آموزید و پس آنها با این انواع آشنا خواهید شد. با نوشدارو همراه باشید.

قند خون چیست؟

گلوکز یکی از انواع کربوهیدرات است که توسط سلوله های بدن جذب شده و تولید انرژی می نماید. میزان گلوکز موجود در خون انسان یا حیوان قند خون نام دارد. غلظت قند خون هر روز صبح در شخص ناشتا در محدوده معمولاً بین ۹۰ – ۸۰ میلی‌گرم در دسیلیتر کنترل می‌شود.

کنترل قند خون در بدن چگونه رخ می دهد؟

کبد که در بدن انسان غده ای است برای کنترل فعالیت های سئوخت و ساز، به عنوان کنترل کننده قند خون عمل می کند. کبد با صرف یک وعده غذایی و هنگامی که قند خون تا حد زیادی افزایش پیدا می کند، با ترشح ماده انسولین، این قند خون اضافه را در خود ذخیره می کند تا هنگامی که بدن فرد براثر بی غذایی به این قندخون احتیاج داشت با تجزیه این مواد ذخیره شده انرژی را به این فرد برگرداند.

 

دستگاه تست قند خون

 

افزایش یا کاهش بیماری قندخون باعث چه بیماری‌هایی می شود؟

کاهش قند خون از استاندارد متعارف موجب ایجاد بیماری هیپوگلیسمی (هایپوگلیسمی) می‌گردد. این استاندارد بسته به جنسیت و سن افراد متفاوت است اما معمولا قند خون زیر شصت میلی گرم بر دسی لیتر را، مشمول این بیماری می دانند. این بیماری علائمی همچون احساس ضعف یا گرسنگی، رنگ‌پریدگی، عرق سرد، تپش قلب، سرگیجه، گیجی، خواب‌آلودگی و …. می شود.

افزایش قند خون نیز، هایپِرگلیسِمی یا هیپِرگلیسِمی نام دارد که نوع آن موسوم به دیابت است. افراد دیابتی بخاطر عدم توانایی بدنشان در تولید هورمون انسولین، یا مقاوم شدن بدنشان در برابر انسولین، قند خون بالای ۹۶ را تجربه می کنند.

افزایش قند خون در بدن باعث تخریب رگ های ریز در بدن می شود که باعث درگیر شدن اعضای بدن مانند کلیه، چشم و حتی اعصاب و همچنین ایجاد بیماری های قلبی و عروقی می شود. لذا امروزه اندازه گیری قندخون در سراسر جهان بسیار پر اهمیت است.

 

تست قند خون

چگونه قند خون را اندازه گیری کنیم؟

با افزایش بیماری های مربوط به قند خون، در سراسر جهان دو روش برای اندازه گیری قند خون که مکمل همدیگر هستند توسط کارشناسان توصیه می کرد:

اندازه گیری قند خون توسط پزشک

در این روش قند خون افراد در دراز مدت توسط پزشک مورد ارزیابی قرار می گیرد

اندازه گیری قند خون توسط خود فرد

در این روش فرد، با یکی از انواع دستگاه اندازه گیری قند خون، میزان گلوکز یا قند موجود در پلاسمای خون خود را اندازه گیری می کند. افراد دیابتی خصوصاً بیمارانی که انسولین تزریق می‌کنند یا بیمارانی که قند خون کنترل شده‌ای ندارند با دستگاه اندازه گیری قند خون می توانند نظارت دقیق‌تری بر وضعیت خود داشتبه باشند و مسئولیت بیشتری برای اداره امور خود بر عهده گیرند

 

انواع دستگاه قند خون

 

انواع دستگاه اندازه گیری قند خون

دومین پیشرفت اساسی بشر در زمینه بیماری های قند خون پس از کشف انسولین، اختراع دستگاه اندازه گیری قند خون بود که باعث کنترل قند خون توسط بیمار در منزل شد.

نام دیگر دستگاه اندازه گیری قند خون گلوکومتر است. که انواع مختلفی دارد و به طرق مختلف کار می کند. اما معمولا برای اندازه گیری قند خون با اکثر این این دستگاه ها می بایست یک قطره از خون فرد بیمار بر روی نوار یکبار مصرف دستگاه قرار گرفته، سپس نوار را داخل دستگاه بگذاریم. برخورد خون با ترکیبات شیمیایی موجود در این نوار ها، قند خون ما را نشان خواهد داد.

نکات استفاده از انواع دستگاه قند خون

۱_ برای اینکه چربی پوست دست، روی میزان قند خون اثر نگذارد، باید قبل از استفاده از دستگاه قند خون دست ها را با آب و صابون شستشو داد و خشک کرد.

۲_ برای گرفتن خون از یک نقطه ثابت استفاده نشود بلکه از نقاط مختلف بدن استفاده شود. (لازم به ذکر است که معمولاً هنگام تغییرات سریع قند خون بهترین نقطه برای خون گیری انگشتان دست است که می توان به صورت چرخشی در هر نوبت از انگشتان مختلف استفاده شود).

امروزه دستگاه ‌های جدیدتر هم وجود دارند که می‌توانند از نواحی دیگر مانند بازو، ساعد و ران نیز خون گیری انجام دهند اما فعلا بیشتر دستگاه‌هایی که در کشور ما موجود هستند، تنها از نوک انگشت خون می‌گیرند.

 

انواع دستگاه تست قند خون

 

۳_ اغلب دستگاه‌ های اندازه گیری قند خون دارای قلم‌ یا سوزن های مخصوص خون‌گیری هستند که به صورت اتوماتیک پوست را سوراخ می‌کنند. استفاده از این قلم‌ ها معمولا بدون درد است.

باید توجه داشت که اگر به واسطه این قلم خونی خارج نشد می‌توان دست را به سمت پایین گرفت و به آرامی انگشت را فشار داد تا خون خارج شود و آن را روی نوار تست جاری سازید. ( لازم به ذکر است که این قلم‌ ها دارای درجات مختلف برای میزان نفوذ سوزن به انگشت هستند چرا که افراد با پوست ضخیم باید نفوذ بیشتری به پوست انجام دهند)

۴_ دستگاه اندازه گیری قند خون بهتر است در دمای معمولی اتاق (حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد) استفاده شود چرا که برخی شرایط می‌توانند بر اندازه‌گیری قند خون توسط دستگاه تاثیر بگذارد. برای مثال ارتفاع، درجه حرارت، رطوبت، میزان اسید اوریک خون، میزان ویتامین C و… از جمله عوامل موثر بر روی قند اندازه‌گیری شده توسط دستگاه می باشد.

۵_ میزان قند خون را پس از هر بار آزمایش یادداشت و ثبت کنید. در زمان ویزیت پزشک آن را به همراه داشته باشید، چراکه پزشک به کمک این جدول برای تنظیم دز انسولین یا داروهای مصرفی‌تان تصمیم مناسب تری اتخاذ کند.

 

قند خون

 

احتمالا شما هم طرز استفاده صحیح از دستگاه قند خون را نمی دانید. ما در مقاله راهنمای استفاده از دستگاه قند خون به شما بهترین روش جهت اندازه گیری قند خون خود را در منزل و با استفاده از دستگاه تست قند خون آموزش داده ایم.

دستگاه اندازه گیری قند خون باید چه عددی را نشان دهد؟

قند خون ناشتای مناسب، برای یک فرد طبیعی غیر دیابتی در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است. لازم به ذکر است مقدار قند خون مطلوب برای افراد دیاببتی متفاوت است به طوری که چنانچه دستگاه قند خون را ۷۰ تا ۱۳۰ میلی‌گرم در دسی لیتر برای یک فرد ناشتای دیابتی نشان دهد، مطلوب است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست