علت افت فشار خون بعد از غذا خوردن

نوشدارو » مجله نوشدارو » فشار خون » علت افت فشار خون بعد از غذا خوردن

فشار خون براساس فعالیت‌های فرد، در طول شبانه روز، دچار تغییراتی می‌شود، برخی فعالیت‌ها فشار خون را به طور موقت افزایش و برخی دیگر باعث کاهش فشار خون می‌شوند. در این مقاله سعی داریم درباره‌ی “علت افت فشار خون بعد از خوردن غذا” و”بی‌حال شدن فرد بعد از خوردن غذا” صحبت کنیم. اگر شما یا عزیزانتان درگیر این‌چنین شرایطی هستید ما را در ادامه‌ی این مطلب همراهی کنید.

افت فشار خون بعد از خوردن غذا

افت فشار خون بعد از غذا تا یک سوم مردان و زنان بزرگسال مسن جهان را درگیر خود کرده است، کاهش فشار خون می‌تواند باعث سبکی سر و سقوط آن شود و عوارض جدی برای فرد به همراه داشته‌باشد، افت فشار خون بعد از غذا، اغلب با برخی تنظیمات ساده در سبک زندگی قابل تشخیص و کنترل خواهد بود.

هضم غذا فرایندی پیچیده است، که نیاز به هماهنگی دقیق بین سیستم هضم، سیستم عصبی و سیستم گردش خون دارد؛ برای انجام این فرایند حجم خون بیشتری به سمت معده و روده تغییر مسیر می‌دهد، برای جبران این تغییر مسیر، قلب باید تندتر و شدیدتر از قبل بتپد.

 

سرگیجه و افت فشار

 

در بعضی از افراد که دچار فشار خون بالا هستند و یا دچار اختلالات سیستم عصبی خودمختار مانند مبتلایان به پارکینسون، یا افرادی که مستعد افت فشار خون هستند، قلب و رگ‌های خونی آن‌طور که باید نمی‌توانند خون را در سایر قسمت‌های بدن به گردش درآورند، که این ناتوانی سیستم گردش خون باعث می‌شود فشار خون در همه جا، به جز دستگاه گوارش کاهش یابد.

افت ناگهانی فشار خون بعد از غذا می‌تواند باعث سقوط افراد، تحریک درد قفسه‌ی سینه، اختلال در بینایی، عدم توانایی در تمرکز و ایجاد احساس حالت تهوع و سرگیجه در فرد شود.

کاهش فشار

فشار خون پایین برای برخی افراد مطلوب به نظر می‌رسد و خطری از این باب فرد را تهدید نمی‌کند، این در حالی است که افت فشار خون برای برخی دیگر مشکل‌ساز است و حتی می‌تواند منجر به مرگ فرد شود. افت فشار خون به شدت می‌تواند بدن را در رساندن اکسیژن کافی به سلول‌ها برای انجام وظایف خود دچار مشکل کند و در نهایت باعث بروز آسیب به قلب و مغز شود.

 

افت فشار بعد از خوردن غذا

 

افت فشار خون اگر منجر به غش کردن فرد شود، می‌تواند با سقوط به زمین باعث شکستگی و کوفتگی بدن شود، از دست دادن هوشیاری هنگام رانندگی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، کاهش خون‌رسانی به مغز می‌تواند باعث سکته در فرد شود، افت فشار خون بعد از غذا یک فرآیند موقتی است اما اگر خون‌رسانی به اندام‌ها دچار مشکل شود می‌تواند مشکلات غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.

با داشتن یک دستگاه فشار خون در منزل و اندازه‌گیری مداوم آن می‌توان از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد.

بی‌حالی بعد از خوردن غذا

همان‌طور که گفته شد علت اصلی افت فشار خون بعد از غذا، هجوم خون به سمت روده و معده برای انجام عمل هضم است، عوارض افت فشار خون می‌تواند برای فرد ایجاد دردسر کند، این در حالی است که می‌توان برخی عوارض آزاردهند‌ه فشار خون پایین را، تا حدودی با برخی تغییرات ساده در سبک زندگی کاهش داد:

 • تغییر حالت ناگهانی فرد از نشسته به ایستاده می‌تواند باعث ایجاد سرگیجه شود، برای رفع این حالت بهتر است حالت بدن را به آرامی تغییر داد.‌
 •  از خوردن موادغذایی که منبع کربوهیدرات‌های ساده هستند مانند: برنج سفید، نان سفید، پاستا، کیک و کلوچه، آرد سفید و سیب زمینی خودداری شود و در عوض مواد غذایی سبوس‌دار، غلات، حبوبات، روغن‌های سالم و کربوهیدرات‌های پیچیده که قند را به آرامی آزاد می‎‌کنند و به آهستگی هضم می‌شوند جایگزین شوند.
 • نوشیدن آب قبل از غذا( یک یا دو لیوان) می‌تواند باعث افزایش حجم خون در بدن شود و از افت فشار خون بعد از غذا جلوگیری کند.

 

علت افت فشار بعد از خوردن غذا

 

 • مصرف بیشتر غذاهای گرم و پخته شده به جای خوردن غذا‌های سرد و خام
 • الکل باعث شل شدن رگ‌های خونی می‌شود ک همین امر باعث ایجاد مشکل افت فشار خون بعد از خوردن غذا برای فرد می‌شود.
 • مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تجویز شده توسط پزشک می‌تواند به بالا نگه داشتن فشار خون بعد از غذا کمک کند.
 • از آنجایی که تاثیر گوارش بر فشار خون، اثر پر اهمیتی است؛ به آرامی جویدن غذا باعث می‌شود که دستگاه گوارش راحت‌تر بتواند غذا را هضم کند و انرژی کمتری را صرف هضم غذا کند.
 • از مصرف قند‌های ساده و دسرهای شیرین هنگام غذا خودداری کنید.
 • تعداد وعده‌های غذایی را افزایش و حجم هر وعده را کاهش دهید.
 • در هنگام خوردن غذا هر گونه استرس و افکار آزاردهنده را از خود دور کنید و در محیطی آرام و به دور از تنش غذا بخورید.
 • بعد از غذا، مدتی بنشینید یا دراز بکشید تا خون جمع شده در شکم پراکنده شود تا دچار سرگیجه ناشی از افت فشار خون بعد از غذا نشوید.
 • کافئین می‌تواند باعث انقباض رگ‌های خونی شود که از افت فشار خون بعد از غذا جلوگیری می‌کند.
 • تعداد دفعات وعده‌های غذایی را افزایش دهید و حجم غذاهای مصرفی در هر وعده را کاهش دهید.
 • یک ورزش بسیار سبک در طول روز مثل پیاده‌روی، می‌تواند به افراد در بهتر انجام شدن عمل هضم کمک کند.

 

افت فشار

 

شما می توانید برای بررسی مقالات بیشتر در همین زمینه به سایت نوشدارو مراجعه نمائید.

 

شوک

افت شدید فشار خون شوک نامیده می‌شود. وقتی اعضای بدن خون و اکسیژن لازم برای عملکرد صحیح بدن را دریافت نکنند، شوک ایجاد می‌شود. که اگر به موقع درمان نشود، افت فشار خون شدید می‌تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. پوست سرد یا نرم، تنفس کم عمق و نبض سریع می‌تواند نشانه‌های شوک باشد که لازم است حتما جدی گرفته شود.

غذا خوردن

مراجعه به پزشک

اگر اغلب بعد از خوردن غذا دچار احساس بدی می‌شوید و علائمی همچون گیجی، درد در قفسه‌ی سینه و تغییر در سطح هوشیاری می‌شوید، حتما به پزشک مراجعه کنید و مشکل خود را با متخصص درمیان بگذارید، زیرا این اتفاقات ممکن است از علائم داشتن فشار خون بالا باشد. همچنین پزشک قادر است با چند آزمایش ساده بررسی کند که آیا این احساس ناشی از افت فشار خون بعد از غذاست یا دلیل دیگری دارد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست