علت احساس بی حسی در شانه ها + درمان

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » علت احساس بی حسی در شانه ها + درمان

به طور معمول سوزن سوزن یا مور مور شدن شانه ها نشان دهنده‌ی یک عارضه‌ی شایع که برای زندگی فرد ایجاد خطر یا تهدید کند، نیست، با این وجود به دلیل ایجاد محدودیت حرکت و درد، کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌هد؛ پس برای یافتن “علت سوزن سوزن شدن شانه‌ ها ، علت احساس بی حسی در شانه‌ ها و درمان آن‌ها” این نوشته را تا انتها دنبال کنید. با نوشدارو همراه باشید.

علت احساس بی حسی در شانه ‌ها

از جمله عواملی که شما را در خطر ابتلا به مور مور یا سوزن سوزن شدن شانه ها قرار می‌دهند، عبارتند از:

وضعیت نامناسب بدن

یکی از علت احساس بی حسی در شانه ها وضعیت نامناسب و غلط بدن است. خوابیدن در زاویه نامناسب می‌تواند عصب را تحت تاثیر فشار قرار دهد، وضعیت نامناسب بدن یا نشستن در حالت خوابیده برای مدت طولانی می‌تواند به اعصاب گردن، کمر یا شانه‌ها آسیب برساند. همچنین خانم هایی که سینه‌های بزرگی دارند به دلیل حالت نامناسب بدن، احتمالا بیشتر از دیگران دچار سوزن سوزن شدن شانه ها می‌شوند.

آسیب روتاتور کاف

روتاتور کاف حلقه‌ای از تاندون‌ها در اطراف مفصل شانه است مانند یک باند الاستیک بزرگ برای نگه داشتن استخوان بالای بازو در سوکت شانه کار می‌کند. ساییدگی و پارگی طبیعی یا آسیب دیدگی می‌تواند باعث چرخش کاف روتاتور شود.

 

احساس ضعف در شانه ها

 

استفاده بیش از حد از شانه نیز می‌تواند به روتاتور کاف آسیب برساند. این می‌تواند با حرکات تکراری در حین کار یا ورزش اتفاق بیفتد، به عنوان مثال بلند کردن وزنه‌ها بدون توجه به فرم مناسب می‌تواند به روتاتور کاف آسیب برساند. از طرف دیگر، عدم تحرک کافی نیز می‌تواند احتمال تحت فشار قرار گرفتن اعصاب اطراف روتاتور کاف را افزایش دهد.

اختلال تیروئید

تیروئید به تولید هورمون‌هایی می‌پردازد که متابولیسم بدن را تنظیم می‌کنند. کم کاری تیروئید به وضعیتی گفته می‌شود که هورمون‌های تیروئید بسیار کم ترشح می‌شوند. این وضعیت اگر درمان نشود باعث صدمه دیدن عصب‌هایی می‌شود که مسئول حس در دست و پا هستند.

التهاب آرتروز

آرتروز شانه در اثر فرسایش غضروف‌های مفاصل ایجاد می‌شود. به این حالت آرترو می‌گویند، آرتریت روماتوئید نیز هنگامی اتفاق می‌افتد که التهاب در بدن به مفاصل آسیب برساند. عفونت همچنین می‌تواند منجر به آرتریت روماتوئید در افراد شود. هر دو نوع آرتروز که در بالا گفته شد می‌توانند به اعصاب شانه آسیب برسانند و باعث ایجاد بی‌حسی و سفتی در شانه شوند.

بیماری

شرایط پزشکی مثل سندرم تونل کارپ و یا روماتیسم مفصلی ممکن است روی اعصاب فشار وارد کنند.

دیابت

بدن افرادی که با دیابت زندگی می‌کنند، در انتقال قند از خون به سلول‌ها مشکل دارد. بالا بودن قند خون به مدت طولانی منجر به صدمه دیدن عصب‌ها می‌شود که به آن نوروپاتی دیابتی می‌گویند.

 

نوروپاتی دیابتی

 

در‌رفتگی شانه

شانه از چندین استخوان تشکیل شده است: کتف (تیغه شانه)، استخوان بازو (استخوان بالای بازو)، ترقوه (استخوان یقه)

در دررفتگی شانه، استخوان بازو تا حدی یا به طور کامل از شانه خارج می‌شود. دررفتگی می‌تواند باعث آسیب روتاتور کاف شود و به عضلات، تاندون‌ها و اعصاب آسیب برساند. این می‌تواند منجر به ایجاد بی‌ حسی در شانه ‌ها شود.

اضافه وزن و بارداری

افرادی که اضافه وزن دارند مستعد ابتلا به سوزن سوزن شدن و بی ‌حسی در شانه ها هستند، به این دلیل که وزن اضافی فشاری بیش از حد را روی عضلات و اعصاب اعمال می‌کند، بارداری نیز به دلیل فشاری که جنین در حال رشد روی اعصاب و عضلات اعمال می‌کند موجب ایجاد احساس سوزن سوزن شدن شانه ‌ها مادر می‌شود.

 

ضعف نشانه ها در دوران بارداری

 

رادیکولوپاتی گردنی

رادیکولوپاتی گردنی اصطلاح بالینی التهاب و فشرده سازی ریشه‌های عصبی است که در مهره‌های گردنی گسترش می‌یابد. رادیکولوپاتی گردنی علاوه بر ایجاد بی‌ حسی و گزگز، ضعف و درد در شانه‌ها، قسمت فوقانی کمر و بازوها، می‌تواند در انجام وظایفی که به قدرت و هماهنگی نیاز دارند تداخل ایجاد کند.

علائم رادیکولوپاتی گردن

بی حسی شانه می‌تواند با شرایط مختلفی همراه باشد و علائم متفاوت باشد. علائم مرتبط با بی حسی شانه ممکن است شامل مواردی همچون ضعف، ناتوانی در حس گرما یا سرما یا درد، سوزش، مور مور شدن، احساس سوزن و سوزن، حساسیت به لمس، درد باشد.

درمان بی‌حسی شانه‌ها

بی‌ حسی شانه‌ها موجب احساس به خواب رفتن بازو یا شانه می‌‌شود و گزگز به معنای احساس سوزن سوزن شدن شانه ها می‌باشد. علائم می‌تواند بر اساس شدت آسیب عصبی به صورت منقطع یا مداوم بروز کنند. می‌توان برخی علائم موقت بی حسی شانه را با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی درمان کنید:

اصلاح نحوه خوابیدن

اگر شما فردی هستید که به نحوه خوابیدن خود بی اهمیت هستید باید به شما بگوییم که در آینده دچار مشکل خواهید شد. ما در ادامه به شما دو نوع صحیح از خوابیدن را معرفی خواهیم کرد:

خوابیدن به پشت و دست‌ها‌ در راستای بدن

خوابیدن به پشت در حالی که دست‌ها در کنار بدن قرار داشته باشد، بهترین وضعیت خواب برای سلامت است. این نحوه خوابیدن برای ستون فقرات و گردن مناسب است.

خوابیدن به پهلو، دست‌ها در راستای بدن

متخصصان معتقدند، خوابیدن به پهلو برای ستون فقرات مفید است. خوابیدن به پهلو و قراردادن دست‌ها در راستای بدن باعث می‌شود ستون فقرات در حالت طبیعی خود قرار داشته باشد. به این ترتیب باعث کاهش کمردرد و گردن‌درد می‌شود.

 

علت احساس بی حسی در شانه ها

 

کاهش فشار به شانه‌ها

غالباً می‌توانید با اصلاح وضعیت بدن، قرار دادن تکیه گاه برای کمر هنگام کار کردن با رایانه و یا افزایش زمان استراحت در طول روز برای کاهش فشردگی و تحریک اعصاب بازوها، شانه‌ها ، می‌توند کاربردی باشد.

ورزش منظم

حفظ وزن مطلوب همراه با ورزش و همچنین داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند از بروز بیماری‌های متابولیک مانند چاقی و دیابت جلوگیری و کنترل کند.

دارو درمانی

داروهای بدون نسخه مثل تیلنول، ایبوپروفن و ناپروکسن در بهبود سوزن سوزن شدن شانه ها مفید هستند. ضمناً داروهایی مثل نورونتین یا لیریکا موجب کاهش درد عصب می‌گردند. پزشک ممکن است شل کننده‌های عضلانی را برای بهبود وضعیت شما تجویز نماید.

فیزیوتراپی

اگر بی حسی شانه به دلیل شرایط آناتومیک یا ضربه باشد که باعث فشرده شدن اعصاب و رگ‌های خونی منتهی به بازو و دست می‌شود، ممکن است پزشک برای افزایش قدرت و استقامت عضلانی و به منظور بالا بردن سطح توانایی بیمار در انجام کارهای شخصی و کارهای روزانه خود و بازگشت به شغل و وضعیت قبل از ایجاد آسیب انجام فیزیوتراپی را تجویز می‌کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یک روش موثر دیگر برای تسکین سوزن سوزن شدن شانه ها است. ماساژ ناحیه‌ی متاثر تا حد بسیار زیادی به تسکین علائم کمک می‌کند.

 

احساس درد در شانه ها

 

جراحی

اگر سایر روش‌های درمانی بی‌نتیجه بوده و علائم همچنان پیشرفت کرده یا بدتر شوند ، احتمالا پزشک برای بهبود شرایط شما گزینه‌‌ی جراحی را پیشنهاد دهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست