رابطه آرتروز گردن و گوش درد

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » رابطه آرتروز گردن و گوش درد

انواع آرتروز از جمله آرتروز گردن از جمله بیماری هایی هستند که در دوران معاصر بسیار شایع شده اند. در این مقاله قصد داریم به نشانه های این بیماری که «درد گوش» نیز یکی از آن هاست، بپردازیم و ببینیم اساسا چه عواملی در سبک زندگی امروزی، زمینه ساز بیماری آرتروز است.

درباره آرتروز گردن

 

از مهم ترین عوامل ایجاد بیماری آرتروز گردن، ثابت ماندن گردن برای مدت طولانی است. با دانستن این نکته می توان دریافت که بسیاری از مشاغل در دوران امروز، زمینه ساز این بیماری هستند.

برای مثال رانندگانی که ساعاتی طولانی از شبانه روز در صندلی ماشین خود نشسته و ناچارند با حالت ثابتی در گردن به روبرو خیره بمانند، پس از چند سال دچار آرتروز گردن خواهند شد.

همچنین مشاغلی مانند دندانپزشکی که نیازمند نگه داشتن گردن رو به جلو در مدت طولانی است، می تواند زمینه ساز آرتروز در گردن باشد.
امروزه بسیاری از مشاغل وابسته به کار با رایانه ها هستند. این مولود تکنولوژی در سده ی اخیر نیز جای خود را بیش از پیش در زندگی بشر باز کرده است.

تمام مشاغلی که نیازمند ساعات طولانی مدت کار با رایانه هستند (که تعداد و گوناگونی شان نیز بالاست)، می توانند زمینه های بروز آرتروز گردن را در افراد ایجاد کنند.

شیوع آرتروز گردن در افراد بالای ۴۰ سال و همچنین در آقایان بیش از بانوان گزارش شده است.

 

آرتروز گردن و رابط ان با گوش درد

آیا آرتروز گردن باعث گوش درد می شود؟

 

آرتروز گردن ناشی از ساییدگی میان هفت مهره گردن است. به طور کلی نشانه های گوناگونی برای آرتروز گردن ذکر می شود که ممکن است در هر فرد یکی یا تعدادی از آن ها بروز پیدا کند.

 

این نشانه ها به قرار زیر اند:

 

۱- درد و سوزش در مهره های گردن همراه با صدا: این یکی از مهم ترین و رایج ترین علائمی است که بیماران مبتلا به آرتروز گردن آن را گزارش می کنند. این درد که ناشی از همان ساییدگی است، در برخی موارد با ماساژ کمی تسکین پیدا می کند اما در برخی دیگر از موارد تشدید می شود. این ناراحتی به صورت درد و سوزش و همراه با صداهایی در ناحیه گردن احساس می شود.

 

۲- میگرن های پشت سر و درد گوش: چنانچه سردرد های مکرر دارید، ممکن است مبتلا به آرتروز گردن باشید. در چنین حالتی همچنین ممکن است بیمار احساس درد در گوش داشته باشد. همچنین ممکن است در چشم های خود احساسی مانند ورود شن به چشم داشته باشد.

 

۳- درد و سوزش یا بی حسی در ناحیه شانه تا انگشتان دست: با از بین رفتن غضروف، بدن شروع به استخوان سازی می کند. در نتیجه خار های استخوانی ایجاد می شوند که چنانچه بر روی مهره های گردن رشد کنند، عصب ها را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

در اثر این تاثیر بر رگ ها و نورون های عصبی، علائمی چون درد و سوزش و در مواقعی بی حسی در دست ها اتفاق می افتد که از ممکن است شانه تا نوک انگشتان را درگیر کند.

 

آرتروز گردن

 

۴- سفتی و در اصطلاح خشکی گردن: از دیگر مشکلاتی که در اثر تخریب غضروف ها ایجاد می شود، سفت شدن و گرفتگی عضلات گردن است. اگر در هنگام چرخش گردن به طرفین، احساس سفتی و خشکی دارید، ممکن است در مراحل ابتدایی آرتروز باشید. پس از این مرحله احساس سفتی در هنگام حرکت بالا و پایین گردن نیز احساس می شود.

 

۵- سرگیجه پس از حرکات سریع یا شدید: این علامت نیز ممکن است در مبتلایان به آرتروز بروز کند که البته چندان شایع و همگانی نیست. علت آن همان زائه های استخوانی هستند که مهره ها را درگیر کرده و علاوه بر عصب ها بر عروق نیز تاثیر می گذارند.

 

به چه علت آرتروز گردن سبب درد در گوش می شود؟

 

علت بروز این نشانه، حالتی خاص از این بیماری است که با سایر حالات تفاوت دارد. معمولا در شرایطی که آرتروز، در مهره دوم گردن اتفاق افتد، بیمار نشانه های سردرد در ناحیه پشت سر و گوش درد را احساس خواهد کرد.

 

به این ترتیب تاثیر آرتروز گردن بر گوش درد را شناختیم و دانستیم که گوش درد در مواردی خاص می تواند علامت این بیماری باشد. چنانچه علاوه بر سردردها در ناحیه پشت سر، در گوش خود نیز احساس درد دارید بد نیست ابتلا به بیماری آرتروز گردن را با کمک پزشک متخصص بررسی کنید.

 

رابطه آرتروز گردن و گوش درد

 

به خاطر داشته باشید که آرتروز  یک بیماری تدریجی و پیش رونده است و چنانچه در کنترل آن به موقع اقدام نکنید، تشدید خواهد یافت و شما را دچار دردهای شدید و دشوار و اختلال در انجام کارهای روزمره می کند.

 

به دلیل حساس بودن ناحیه گردن که رابط سر با کل بدن است و نخاع و دیگر رگ های عروقی و عصبی اصلی از آن عبور کرده اند، این بیماری در صورت عدم کنترل، ممکن است سایر بخش های بدن را نیز دچار اختلال کند.

 

برای تکمیل مطالب فوق پیشنهاد میشود مطلب ” آرتروز گردن و راه های درمان ان را بشناسید” را مطالعه نمایید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست