آیا آرتروز گردن باعث سرگیجه می شود؟

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » آیا آرتروز گردن باعث سرگیجه می شود؟

از جمله پرسش های متداولی که بیماران مبتلا به آرتروز گردن یا سرگیجه از پزشکان دارند، این است که آیا آرتروز گردن باعث سرگیجه می شود؟ واقعیت این است که سرگیجه می تواند در کنار سایر دردهای فیزیکی و مسائل دیگر از علائم آرتروز گردن محسوب شود. البته باید گفت سرگیجه از جمله علائم اولیه ای نیست که برای آرتروز گردن برشمرده می شود و غالبا در مراحل پیشرفته ی این بیماری بروز می کند. ما در این مقاله به این سوال که احتمالا ذهن شما را هم مشغول کرده پاسخی صحیح می دهیم. 

علت بروز سرگیجه در بیماران مبتلا به این آرتروز درگیر شدن و تحت تأثیر قرار گرفتن سیستم عصبی است. در حقیقت زمانی که خارهای استخوانی اضافه (استئوفیت ها) در اثر واکنشی که بدن برای محافظت از خود انجام می دهد، در لبه ی مهره ها شروع به پیدایش و رشد می کنند، می توانند یکی یا تعدادی از عصب ها را تحت الشعاع قرار دهند و کارکرد آن را که پیام رسانی به مغز است، با اشکال مواجه کنند.

چنین مسئله ای نیز تاثیر خود را در مختل نمودن ادراکات و واکنش های مغزی نشان می دهد و به همین علت بیمار مبتلا به آرتروز گردن، مبتلا به سرگیجه نیز می گردد.

 

سردرد

در موارد متعدد، همراه شدن این دو عارضه با یکدیگر سبب ایجاد این پرسش در ذهن بیماران است و با طرح آن نزد پزشک معالج خود، درصدد روشن شدن ارتباط سرگیجه و آرتروز گردن هستند.

سردرد، سفتی گردن و سرگیجه از علائم آرتروز گردن

آرتروز گردن معمولا از همان مراحل ابتدایی با علائمی چون احساس درد، سوزش و نیز صداهایی در ناحیه گردن همراه است. این دردها چنان چه در اثر خستگی، ضربه، سرما، قرار دادن نامناسب سر و گردن هنگام خواب، فشار زیاد به این نواحی حین برخی فعالیت های روزانه و سایر علل موقت باشند، معمولا با کمی ماساژ بهبود پیدا می کنند و نگرانی درمورد این که علامت بیماری آرتروز باشند، کم است.

اما در شرایطی که چنین دردهایی با ماساژ یا با گذشت زمان بهبود پیدا نکنند و حتی حالتی فزاینده پیدا کنند و شدت یابند، به احتمال زیاد نشانه آرتروز گردن هستند و باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه شود.

 

مقاله پیشنهادی: راه های تشخیص آرتروز که باید بدانید

 

آرتروز گردن در مراحل بعدی خود را در علائمی چون بی حسی یا احساس گزگز در ناحیه شانه ها و گردن نشان می دهد. علت این حالت ها این است که غضروف ها ساییده شده اند و به همین دلیل، بدن برای ایمنی خود شروع به تولید بافت استخوانی می کند که به صورت خارهایی روی مهره ها مشاهده می شود.

همچنان که غضروف ها ساییده می شوند و تحلیل می روند، امکان این که بیمار در گردن احساس خشکی و سفتی کند، پدید می آید. هرچه این تحلیل در غضروف ها بیشتر می شود، احساس سفتی گردن نیز شدت می یابد.

 

سرگیجه

در نهایت با شدت هرچه بیشتر آرتروز گردن و رشد خارهای استخوانی که آن ها را به نام «استئوفیت» می شناسیم، برخی از رگ ها و اجزای سیستم عصبی که وظیفه رساندن پیام ها به مغز دارند را تحت تأثیر قرار می دهند و عملکرد آن ها را دچار اختلال می نمایند. به همین دلیل احساس سرگیجه که با سفتی گردن و گاهی نیز با سردردهای شدید همراه است، بیمار را آزار می دهد.

بنابراین در پاسخ این پرسش که آیا آرتروز گردن باعث سرگیجه می شود باید گفت بله و نیز باید خاطرنشان کرد این عارضه در پیشرفته ترین مراحل آرتروز گردن است که بیمار را گرفتار می کند.

 

ویژگی های سرگیجه ناشی از آرتروز گردن

ضمن همه آنچه در خصوص ارتباط آرتروز گردن و سرگیجه دانستیم، باید این عوارض را دقیق تر بشناسیم. سرگیجه ای که ناشی از آرتروز گردن است، معمولا با نوعی از سردردهای میگرنی همراه است که از ناحیه پشت سر و گردن و جمجمه آغاز می شود و به تدریج نواحی بیشتری را درگیر می کند تا جایی که حتی به درد چشم و گوش نیز منجر می شود.

سردردهای میگرنی معمولا حالتی نبض دار دارند و نیز ممکن است همراه با حالت تهوع باشند که سرگیجه نیز آن حالت را تشدید می کند. گاهی سردردهای میگرنی با یک عطسه آغاز می شوند.

سردرد و سرگیجه ناشی از آرتروز گردن ممکن است با تاری دید نیز همراه باشد. این ناراحتی ها چنان که گفتیم معمولا جزء علائم اولیه و اصلی بیماری آرتروز گردن محسوب نمی شوند اما همیشه هر علامتی را باید به دقت بررسی کرد. همچنین گفتیم که پیش از بروز سردرد و سرگیجه احساس خشکی و سفتی گردن اتفاق می افتد که می تواند مقدمه ی بروز علائم بعدی باشد.

 

آرتروز گردن

 

شما می توانید برای دریافت مقالات بیشتر به سایت نوشدارو مراجعه نمائید.

 

درمان سرگیجه ناشی آرتروز گردن

با دانستن این که برخی سرگیجه ها ناشی از آرتروز گردن هستند، قطعا این نکته را هم تشخیص می دهیم که درمان این نوع سرگیجه به درمان بیماری اصلی یعنی آرتروز بستگی دارد. اما از آن جا که درمان آرتروز نیز به سرعت صورت نخواهد پذیرفت، راهکارهایی برای کنترل حالت سرگیجه یا سردرد پیشنهاد می شود که می تواند این بیماران عزیز را قدری آسوده کند.

حسن این روش ها ساده بودن اجرا و امکان انجام آن در منزل است. به تعدادی از آن ها توجه کنید:

 

تمرین تنفس منظم و صحیح

چنانچه به دم و بازدم خود توجه کنید و آن را تعادل بخشید، سرگیجه بهبودی قابل توجهی خواهد یافت. تنفس شکمی را با شمارش از یک تا پنج به صورت برابر، برای دم و بازدم اجرا کنید. بدن شما پس انجام این تمرین به مدت طولانی به این شرایط عادت کرده و شما در خواب نیز تنفس راحت تری خواهید داشت؛ علاوه بر این موضوع این تمرین باعث بهبود شرایط خواب شما می شود و شما استراحت بهتری خواهید داشت.

 

گردن درد

 

 

نرمش

در شرایطی که کاملا صاف ایستاده و سر و گردن را در وضعیت مناسبی نگه داشته اید، گردن را در جهات گوناگون (آرام) حرکت دهید.

 

تمرین سیستم بینایی و عصبی

در وضعیتی ثابت بایستید و تنها چشم های خود را کاملا به صورت عادی و بدون هیچ حرکت اضافه ای باز و بسته کنید. این کار سبب تقویت عملکرد سیستم عصبی شما خواهد شد.

برای پیشگیری از تشدید آرتروز، از حمل کیف های سنگین، خوابیدن روی بالش غیر استاندارد، قراردادن غیر استاندارد سر یا ثابت ماندن گردن مقابل کامپیوتر و گوشی به مدت طولانی خودداری کنید.

و در پایان هرگز از تاثیر ورزش های استاندارد و نرمش های کششی در جهت بهبود سرگیجه ناشی از آرتروز گردن غافل نباشید. امیدواریم با اقدامات صحیح در جهت پیشگیری از آرتروز گردن هرگز به این بیماری دچار نشوید و به چنین مرحله ای در آن نرسید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست