درمان آرتروز شست پا (علائم و راه های درمان)

نوشدارو » مجله نوشدارو » آرتروز » درمان آرتروز شست پا (علائم و راه های درمان)

 

آرتروز شست پا که همراه با درد و ناراحتی برای بیمار است، می تواند مشکلاتی نیز در راه رفتن ایجاد کند بنابراین نباید این عارضه را مشکلی جزئی شمرد.راهای بسیاری برای تشخیص آرتروز وجود دارد که با مطالعه بیشتر میتوان راه های تشخیص  آرتروز راشناسایی کرد .در این مطلب قصد داریم درباره علائم و راه های درمان آرتروز شست پا اطلاعاتی در اختیار شما مخاطبان گرامی قرار دهیم.

 

آرتروز و درد شست پا

 

وقتی مفصل انگشت شست پا دچار ساییدگی و فرسایش شود، حرکت آن با خشکی و مشکل همراه خواهد بود. این عارضه در پزشکی با نام های «هالوکس لیمیتوس» و «هالوکس ریجیدوس» شناخته می شود که اشاره به حالت خشکی مفصل و محدودیت حرکت آن دارد.

آرتروز شست پا همراه با التهاب، درد و ناراحتی زیاد است به نحوی که اگر تحت درمان قرار نگیرد، در راه رفتن، ایجاد اختلال، و حتی پوشیدن کفش را با مشکل مواجه خواهد کرد. در برخی موارد ابتلا به این آرتروز، حتی وزن یک ملحفه ی سبک سبب درد شست پا می شود.

 

عوامل ایجاد آرتروز و درد شست پا چیست؟

 

عبور از مرز شصت سالگی معمولا همراه با دردهای مفصلی و انواع آرتروز است اما خوب است بدانید بیماری هایی از این دست، یکباره پدید نمی آیند. روند ایجاد دردهایی که در سن شصت سالگی با آن ها مواجه می شوید، می تواند از بیست سال پیش تر، آغاز شده باشد. این مطلب اغراق نیست؛ فرسایش استخوان ها و مفاصل از حدود چهل سالگی در بدن آغاز می شود.

با افزایش سن و استفاده مفرط از مفصل در گذر زمان، غضروفی که در میان استخوان های مفاصل محوری وجود دارد، ساییده شده و از بین می رود. با از بین رفتن غضروف، سایش میان استخوان ها سبب ایجاد درد و التهاب می شود.

بین رفتن غضروف در مفصل انگشت شست پا (استئوآرتریت)، بدن شروع به ساخت بافت های استخوانی اضافه می کند که به ایجاد زائده استخوانی می انجامد. شدت این عارضه و عدم درمان، افراد را حتی از راه رفتن برای چند قدم ناتوان می کند.

 

 آرتروز شست پا

 

درمان

 

اگر در مرحله های نخست احساس درد هستید، بدون معاینه و نظر پزشک در جهت درمان اقدام نکنید. لازم است ابتلا به آرتروز شست پا توسط پزشک حاذق و متخصص تایید شود و راه های درمان آن نیز حتما تحت نظر پزشک انجام شود.

 

اگر دچار درد شدید هستیم و به پزشک دسترسی نداریم چه کنیم؟

 

۱- مصرف داروهای ضد التهابی که نیاز به نسخه ندارند، از جمله ایبوپروفن و یا ناپروکسن می تواند با کاهش التهاب در تسکین درد تاثیرگذار باشد. اما حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

۲- از ماساژ مناسب غافل نباشید. ماساژ از مهم ترین راه های تسکین و ایجاد آرامش در عضلات و نقاط عصبی است. این کار در تسکین دردهای استخوانی و مفصلی نیز موثر است.

۳- مسکن های موضعی بسیار کمک کننده هستند و عوارض مسکن های خوراکی را نیز ندارند. انواع کرم ها، پمادها و ژل های موضعی که در محل درد استفاده می شود، می تواند تا حدودی در درمان درد آرتروز شست پا نیز موثر باشد البته موقتی است.

۴- از کفش های طبی برای کاهش التهاب استفاده کنید. درست است که درد استخوان کنار شست پا علل داخلی دارد اما قطعا با پوشیدن کفش نامناسب، مشکل دوچندان می شود. با پوشیدن کفش طبی می توانید فشارهای وارده به مفاصل را به حداقل برسانید.

۵- از وسایل کمک تعادل استفاده کنید. لغزش در هنگام راه رفتن ممکن است درد در ناحیه مفصل را افزایش دهد. می توانید از وسایلی چون عصا برای استحکام و استواری بیشتر در هنگام راه رفتن کمک بگیرید.

۶- از ورزش های مناسب غافل نشوید. حرکات کششی و نرمشی در پا و مفاصل آن می تواند به نرمی حرکت و کاهش فشار کمک کند. به ویژه ورزش هایی که در آن ها تاندون آشیل کشیده می شود، برای آرتروز انگشتان پا مفید است.

 

 آرتروز انگشتان شست پا

 

روند درمان چگونه است؟

 

پزشکان از راه های گوناگونی برای کمک به مبتلایان آرتروز شست پا استفاده می کنند که مهم ترین آن ها را ذکر می کنیم:

۱- فیزیوتراپی: فیزیو تراپی مجموعه اقداماتی از جمله ماساژ، آب درمانی، لیزر، مغناطیس درمانی و کمپرس سرد است که به کاهش التهاب و درد کمک می کند.

۲- تزریق کورتیزون: کورتیزون از قوی ترین داروهای ضد التهابی است که در مفصل آرتریتی تزریق می شود و درد آن را کاهش می دهد.

۳- جراحی مفصل: معمولا از این درمان به عنوان آخرین راه استفاده می شود زیرا جراحی در پاره ای از موارد خود باعث تشدید مشکل خواهد شد. جراحی برای درمان آرتروز شست پا به دو روش جوش دادن مفصل و تعویض مفصل انجام می گیرد و پس از آن نیز باید دوره ای را به مراقبت و استراحت های پس از عمل گذراند.

درمان آرتروز شست پا امکان پذیر است اما همانند هر بیماری دیگر، پیشگیری از آن راهی بس آسان تر و کم دردسر تر است. برای پیشگیری از بروز مشکلات مفصل می توانید از حرکات اصلاحی و پوشیدن کفش های طبی مناسب شروع کنید و این مشکل را تا حد ممکن از خود دور سازید.

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست